رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هابل "عروس دریایی" فضایی را رصد کرد
#1
مجموعه ای عجیب از 30 تصویر جدید تلسکوپ هابل سیستمی سیاره ای را در هنگام شکل گیری نشان می دهد که در میان آنها تصویری به چشم می خورد که اخترشناسان آن را "عروس دریایی فضایی" می نامند.
این ساختار عجیب کیهانی توسط امواج شدید ناشی از وزش بادهایی از ذرات که از برخورد دو ستاره عظیم در نزدیکی این پدیده ناشی می شوند به وجود می آید. ذرات این بادها از غبارهای دیسکهای سیاره ای در سحابی اوریون که در حال تشکیل یک سیستم سیاره ای جدید هستند ایجاد شده است.

سحابی اوریون به دلیل سطح بالای ستاره سازی به عنوان یکی از بزرگترین زادگاه های ستارگان شناخته می شود. خورشید زمین قبل از اینکه در موقعیت کنونی قرار بگیرد از ابرهای غبار و گاز فشرده مشابه به آنچه در این سحابی وجود دارد شکل گرفته است.

[عکس: 497133_orig.jpg]
توده ای از امواج کیهانی یا عروس دریایی فضایی

در این سحابی ستاره های تازه متولد شده از میان ترکیبی از گازها و غبارها به وجود می آیند و دیسکهای سیاره ای اطراف آنها را فرا می گیرند، مرکز این دیسک چرخان بوده و با ایجاد حرارت به تدریج ستاره ای جدید را به وجود می آورد، بقایای ماده ای که از این فرایند به جا می مانند دیگر ذرات را به خود جذب کرده و به شکل توده در می آیند.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، این سحابی که با چشم غیرمسلح نیز قابل رصد است برای اولین بار در قرن 17 توسط نیکولاس کلود فابری شناسایی شد. اوریون با فاصله ای هزار و 500 سال نوری از زمین نزدیکترین زادگاه ستارگان به زمین به شمار می رود. اخترشناسان اعلام کردند مجموعه جدید تصاویر هابل به آنها در درک بهتر فرایند تشکیل سیستمهای سیاره ای کمک فراوانی خواهد کرد.

منبع» خبرگزاری مهر


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان