رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امکان ترددخودروهای منطقه آزادقشم تاشعاع150کیلومتری دراستان/جناح شامل طرح می شود؟
#1
جناح آنلاین: اخیرا از تصویب طرحی سخن به میان آمده است که طی آن خودروهای منطقه آزاد قشم قادر خواهند بود تا شعاع 150 کیلومتری از این جزیره تردد کنند.


وب سایت خبری تابناک-جزیره در این باره نوشته است: حمید رضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم که کمتر از دو ماه از انتصاب وی می گذرد، از اعطاي مجوز ورود خودروهاي قشمي به شعاع 150 کيلومتري سرزمين اصلي خبر داد و افزود: کميته اي در مرکز استان جهت بررسي و آسيب شناسي اين حرکت در استانداري هرمزگان تشکيل شده و دستگاه هاي مرتبط بايد نقطه نظرات خود را در اين خصوص مطرح کنند تا دل نگراني هايي که در اين خصوص وجود دارد مرتفع شود.
وی افزود: در همه مناطق آزاد کشور مردم اين مناطق از اين امکان بهره مند هستند و در هرمزگان هم با هماهنگي مديريت هاي مرتبط و استانداري در حال انجام است که تا پايان ماه مبارک رمضان اين خواسته شهروندان قشمي محقق مي شود.


خبرگزاری صداوسیما در بخش اقتصادی خود اینگونه نوشته است:
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حقدل معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم  افزود : استاندار هرمزگان موافقت خود را با اجراین طرح اعلام کرده است و امیدواریم دولت نیز هرچه زودتر موافقت خود را باتصویب این طرح اعلام کند .


به گزارش خبرنگار ایلنا، فرزین حقدل با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران، گفت: با نصب سیستم GPS بر روی خودروهای پلاک قشم، امکان استفاده وسایل نقلیه این منطقه در شعاع 150 کیلومتری استان هرمزگان بدون نیاز به صدور گذر موقت، امکانپذیر می شود.
وی با اشاره به ارائه اسناد تردد روزانه چندین هزار خودرو از طریق اسکله های پهل و لافت در این جزیره، گفت: امکان تردد خودروهای پلاک قشم در شعاع 150یاد شده براساس ارائه اسناد رسمی در دستور کار مسئولین دولت تدبیر و امید قرار گرفته است.
با اشاره به موافقت استاندار هرمزگان با اجرای این طرح، اعلام کرد: اجرای این طرح علاوه بر بهره مندی مردم استان از خودروهای پیشرفته خارجی دارای پلاک قشم، موجب تقویت حوزه اقتصادی این منطقه نیز خواهد شد.
 
به گزارش جناح آنلاین همانگونه که در این خبرها اشاره شده است خودروهای پلاک منطقه آزاد قشم با اجرایی شدن طرح جدید قادر خواهند بود تا شعاع 150 کیلومتری در استان تردد نمایند اما نکته مبهم ، مناطق دربرگیرنده این مصوبه است چراکه هیچ اشاره ای به مناطق تحت پوشش نشده است.

با توجه به وسعت جزیره دومبنای احتمالی در این زمینه وجود خواهد داشت؛1-شهر قشم2-کل جزیره قشم .  در حالت اول که برخی سایتهای خبری ازجمله تابناک این حالت را در نظر گرفته بودند شهرستان هایی همچون بندرعباس،بندرخمیر،حاجی آباد،میناب،رودان و بخش هایی از بندرلنگه زیر پوشش این طرح خواهند بود اما اگر به نقشه های گوگل ارث رجوع کنیم می توان دریافت که توپولوژی جزیره به گونه ایست که اگر مبنا کل جزیره قشم باشد منطقه جناح و شهرستان بستک نیز می توانند در حوزه پوشش این طرح باشند.

نقشه زیر نشان می دهد فاصله جنوبی ترین نقطه جزیره تا شهرجناح 100 کیلومتر،تا مرکز شهرستان بستک 103 کیلومتر و تا کمشک که مرز شهرستان بستک با استان فارس به شمار می رود 140 کیلومتر می باشد.


[عکس: %D8%AA%D8%B1%D8%AF%D8%AF%20%D8%AE%D9%88%...%DB%8C.jpg]


مطابق با استعلام جناح آنلاین از منابع آگاه ،با عزم جدی دکترجادری استاندار هرمزگان این طرح در آستانه اجراست و کارشناسان استانداری در حال امکان سنجی اجرای این طرح در استان می باشند و این احتمال وجود دارد که مناطق وسیعی از استان هرمزگان در محدوده تردد قرار گیرد.


در صورت اجرای این مصوبه علاوه بر اینکه اهالی جزیره قشم به خواسته بحق خود دست خواهند یافت که رونق اقتصادی منطقه آزاد قشم از مزایای آن است ، مردم سایر نقاط استان نیز می توانند از محاسن آن بهره مند شوند و در سفرهای درون استانی از خودروهای پیشرفته روز دنیا با قیمت مناسب استفاده کنند تا ضمن کاهش استهلاک خودروها در هوای گرم و طاقت فرسای استان از ایمنی بالاتری در ترددها بهره مند گردند.
 سپاس شده توسط vahid ، mohammad_p
#2
از اونجایی که مرزهای این طرح تاحدی مطمئنا منعطف خواهد بود، پس میشه با پیگیری بیشتر، و همچنین این موضوع که منطقه آزاد قشم، کل جزیره قشم است نه فقط شهر قشم، بشه کل شهرستان بستک رو در این طرح قرار داد.
از اونجایی که عزم استانداری نیز بر کل استان است، امید است منطقه غرب هرمزگان نیز از فواید این طرح بهره مند بشود.
مخصوصا اگر دولت اهمیت این موضوع را از جانب مردم دریافت کند، احتمال موفقیت اصلاحات این طرح هم بیشتر خواهد شد. پس به نظرم باید در درجه اول مسئولین به نمایندگی از مردم، اهمیت این موضوع رو به نماینده دولت در استان (استاندار) اعلام کنند.
 سپاس شده توسط yousef_sh ، ابراهیم77


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان