رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطلب تحلیلی و خواندنی و مهم : عدم نتیجه گیری جوانان کوخردی در کنکور
#1
در گشت و گذار در وبلاگ های منطقه به مطلب زیبایی برخوردم در مورد کنکور و بسیار هم تازه و مناسب این روزهاست. از اونجایی که خیلی وقتها به فکر این بودم مطلبی در این باره بنویسم و سالهای قبل در وبلاگ جناح 83 نیز نکاتی گفته شده بود، امروز مطلبی از وبلاگ " سلام کوخرد " ( salamkookherd.blogfa.com ) خوندم، که گفتم بد نیست کنکوری های سال های آینده و نه تنها کنکوری ها بلکه هر خانواده و دانش آموزی می تواند از آن استفاده ببرد. با اینکه مطلب مشخصا در مورد کوخرد است، اما به نظرم برای شرایط منطقه نیز میتواند صادق باشد.

مطلب زیر با اندکی ویرایش از وبلاگ «سلام کوخرد» :

عدم نتیجه گیری جوانان کوخردی در کنکور

موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ها یا مراکز آموزش عالی یا به عبارت ساده تر کنکور،همیشه آرزوی بسیاری از خانواده ها نسبت به فرزندانشان بوده است.در کشور ما حساسیت بیش از حد خانواده ها،مسئولین مدارس و دبیران نسبت به این مسأله،شرایط سخت و رقابت آمیزی را بوجود آورده است به گونه ای که امروزه بجای نگاه به کنکور به عنوان عاملی برای انتخاب رشته ی تحصیلی موردعلاقه و در نهایت انتخاب شغل موردنظر آینده، بعنوان یک مسابقه و رقابتی نفس گیر به آن نگریسته می شود،اما باوجود افزایش روزبه روز این حساسیت در کوخرد ما، سال به سال عملکرد پشت کنکوری ها بد و بدتر می شود و انگیزه جوانان کوخردی روز به روز کمتر می شود چنانکه جوان کوخردی به یک نوع درماندگی خودآموخته شده رسیده است.

به جرات می توان گفت که دیگر نوجوان و جوان ما نزد گروه همسالان خود،کسی را بعنوان الگوی درس خوان سراغ ندارد.سوالی که مطرح است این است: چرا در جوامعی دیگرباوجوداینکه از لحاظ کج روی از جامعه ما جلوتر است هرساله رتبه های ممتاز کنکور مشاهده می شود ولی در جامعه ما هرساله روند معکوس دارد؟

طبیعت نوجوان و جوان این است که می خواهد خود را در جامعه مطرح کند ولی جوان و نوجوان ما هنوز نمی داند چگونه باید مسیرش رادرست انتخاب کند.بعنوان مثال یک جوان کوخردی می خواهد هم در عروسی ها چهره شاخص باشد،هم در جمع موتورسواران برو و بیایی داشته باشد،هم در ورزش موفق باشد و بعد هم انتظار دارد در کنکور سربلند بیرون بیاید حال اینکه باید پرسید ای جوان پشت کنکوری:

1- موفقیت شما در کنکور اولویت چندم زندگی شما می باشد؟

2- آیا به موفقیت خود در کنکور ایمان دارید؟

3- فکر می کنید برای موفقیت در کنکور به چه آمادگی هایی نیازمندید؟

جوان ما هنوز نمی داند که قبول شدن او در دانشگاه اولویت اول اوست یا خیر؟او هنوز نمی داند برای موفق شدن در کنکور بایستی خود را از حاشیه های پیرامون خود و جامعه بیرون بکشد.

حال بجاست که مسئولین ما نسبت به این امر مهم وسواس فکری بیشتری بخرج بدهند درغیر اینصورت «این راه که ما میرویم به ترکستان است»اگر باز چنین ادامه بدهیم سال بعد از این هم بدتر نتیجه میگیریم.


نظر شما همشهری محترم در این رابطه چیست؟

با تشکر از راهنمایی های آقای یحیی کهن
مشاور هنرستان علم و صنعت بندرلنگه
 سپاس شده توسط مرد دانا ، abdollah_abi ، mohammad_p ، ekhlas ، farshid.ahmadi
#2
شاید معضل فعلی کوخرد برای ما نیز زنگ خطری باشد که کمی به خود بیاییم تا روزگاری به چنین وضعی دچار نشویم.امیدورام منظور کوخردی ها از جوامعی که از نظر کج روی از ما جلوتر هستند شهرما نباشد.مدت هاست که خودم هم این مسئله را متوجه شده ام،رشد روز افزون هرنگی ها در مقابل نزول بیش ازپیش کوخردی ها.
این دوشهر برای بخش شده حاضر بودن با همدیگه بجنگن ومسئولینشون هم از هیچ اظهار نظر وکمکی کوتاهی نمی کردن ونمیکنن،اما چه کسی برای کنکوری ها که امید اصلی مردم وآینده شهر هستند تلاش خواهد کرد؟هیچ کس به چنین مسئله مهمی بها نداد،مطمئنا نتایج درخشان هرنگی ها هم در فعالیت شدید این شهر نیست وریشه ی این نتایج رو باید در دید مردم هرنگ نسبت به کنکور و دانشگاه جست وجو کرد.


مادر این چند ساله کار خاصی برای ارتقای سطح آموزش انجام ندادیم،البته از حضور دبیران مجربی مثل اقایان قائد وشریفیان نیز نباید گذشت .
قبلا زمانی که موسسه اندیشه هنوز دایر بود کلاس های کنکور بسیار خوبی برگزار میشد،جلسات مشاوره برای خانواده ها نیز از جمله فعالیت های خوبی بود که آثار مثبت اون رو میشد در چندین سال آینده دید.

الان شهر ما یه معضل بزرگ داره که مدتی با تاسیس موسسه اندیش حل وفصل شد اما با تعطیل شدن این موسسه مشکلات دوباره آغاز شد.
در مورد جوانان باید بگم هیچ ارگان یا گروهی نیست که حمایت کننده این قشر پر انرژی باشه.
ما در متور سواری به مسابقات کشوری میریم،در یوگا در کشور مقام میاریم ولی دریغ از اندکی حمایت.حتی کسی از این عزیزان تشکر هم نمیکنه.


الان اگه توجه کنین چند درصد از کنکوری ها سال اولی هستن؟
مسلما رتبه های خوبی که جناحی ها آوردن فقط به سعی وتلاش خودشون? برمیگرده ونه به شرایط وامکانات.
حضور تعدای جناحی در مدارس شهر بستک وهمچنین مدرسه نمونه این شهر ونتایج واقعا ضعیف این عزیزان خودش گویای این واقیته.

مسئولین ما باید بفهمن روزی که دیگه توی مدارس شهر ما دبیران جناحی نخواهند بود یا در ادارات شهر ما اثری از بومیان نخواهد بود هم چندا دور نیست.

مشکلی که اکثر مشاهده کردم طرز فکر بعضی خانواده در مورد فرستادن فرزندانشون به دانشگاه است.
این مشکل اکثرا برای خواهران پیش میاد که معمولا برای قبول شدن تلاش بیشتری هم انجام میدن.
آیا کسی تا به حال تلاشی برای رفع این معضل انجام داده؟
متاسفانه به عقیده بنده این قضیه بیشتر از یه تفکر قدیمیه،ویه عقیده پایه ایه.? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? فصیح ترین زبان عمل است . شکسپیرما به فصیح ترین زبان نیازمندیم.


 سپاس شده توسط abdollah_ahmadi ، mohammad_p ، vahid ، armena ، ekhlas
#3
به درایت بالای شما آفرین میگم "مرد دانا".
این حرفی است که نه تنها من و همکاران در سایت، بلکه بسیاری از کسانی دیگر که می شناسم نیز میزنند.
اما معضل اصلی ما هم اکنون فقط و فقط عمل است.
متاسفانه ما یک انسان پراتیک نیستیم. عمل گرا بودن نقطه ضعف ماست.
اما راه حل دارد و به نظرم تنها راه حل آن Pragmatism group یا عمل گرایی گروهی است.
البته در نظر دارم پیرامون این نکته (Pragmatism) مقاله ای بنویسم که ان شا الله در اولین فرصت در سایت قرار خواهم داد.
 سپاس شده توسط vahid ، mohammad_p ، مرد دانا
#4
طبق شنیده ها امشب ساعت 11 در روستای چاله یا گریند قراره جلسه ای گرفته بشه و عوامل افت تحصیلی و در نتیجه افت قبولی ها در کنکور رو بررسی کنند و برای آن چاره ای بیندیشند.
از شهر خودمون هم شرکت میکنند و قرار بود منم شرکت کنم ولی متاسفانه نمیتونم برم. به نظرم جلسه جالبیه و جاش تو شهر خودمون خالیه. درسته دانشجویان و فرهنگیان شهر در این مورد به صورت پراکنده صحبت میکنند ولی هیچ وقت به صورت متمرکز و طی یک جلسه بحثی در این مورد نداشتیم.
 سپاس شده توسط abdollah_abi ، abdollah_ahmadi
#5
با پرس وجو های که انجام دادم جناح بهترین آمار رو در کل شهر ها وروستا های شهرستان بستک داشته،البته از نكات جالب رقابت تنگاتنگ هرنگ وجناح در داشتن بهترین آمار قبولیه.
البته رتبه های خوبی از هرنگ یا چند جای دیگه وجود داره اما تعادل تعداد? نفرات ورتبه خوب در شهر جناح بهتر از جاهای دیگه بوده.

شهر بستک هم که همیشه بهترین خدمات رو از دیگران دریغ میکنه وبهترین محیط آموزشی رو برای کسانی که در بستک تحصیل میکنن فراهم میکنه آمار بسیار ضعیفی رو در کنکور 91 داشته وتنها یک رتبه 200 زبان های خارجه و یه 1600 در رشته علوم تجربی ویه 4000 رشته ریاضی رتبه خاص دیگه ای نداشته.

واقعا عملکرد این چند ساله کنکوری های جناح با وجود کمبود ها وکاستی ها ستودنیه.
 سپاس شده توسط abdollah_abi ، abdollah_ahmadi ، محسوس
#6
(۲۰ام مرداد ۱۳۹۱، ۴:۳۸)مرد دانا link نوشته: با پرس وجو های که انجام دادم جناح بهترین آمار رو در کل شهر ها وروستا های شهرستان بستک داشته،البته از نكات جالب رقابت تنگاتنگ هرنگ وجناح در داشتن بهترین آمار قبولیه.
البته رتبه های خوبی از هرنگ یا چند جای دیگه وجود داره اما تعادل تعداد? نفرات ورتبه خوب در شهر جناح بهتر از جاهای دیگه بوده.

شهر بستک هم که همیشه بهترین خدمات رو از دیگران دریغ میکنه وبهترین محیط آموزشی رو برای کسانی که در بستک تحصیل میکنن فراهم میکنه آمار بسیار ضعیفی رو در کنکور 91 داشته وتنها یک رتبه 200 زبان های خارجه و یه 1600 در رشته علوم تجربی ویه 4000 رشته ریاضی رتبه خاص دیگه ای نداشته.

واقعا عملکرد این چند ساله کنکوری های جناح با وجود کمبود ها وکاستی ها ستودنیه.
نتایج بخش جناح و مخصوصا جناح و هرنگ خیلی بهتر از دیگر شهر و روستاها در شهرستانه.
گرچه خودمون رو با اطراف مقایسه نکنیم بهتره. باید سعی کنیم باز از اینی که هست بهتر بشه. البته تا الان که سعی نشده. یعنی کار خاصی انجام نشده مگر زحمت خود دانش آموزان که نتیجه داده.
 سپاس شده توسط مرد دانا ، abdollah_ahmadi


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان