جناح آنلاین

نسخه‌ی کامل: قطعه یخ غول پیکر در اقیانوس آرام به راه افتاد/ شگفتی دانشمندان
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
انشمندان اعلام کردند که در یک پدیده بسیار نادر یک قطعه یخی غول پیکر به طول 500 متر و ارتفاع 50 متر در اقیانوس آرام جنوبی به حرکت درآمده است.

حرکت این آیسبرگ غول پیکر شگفتی دانشمندان را برانگیخته است. این قطعه یخی غول پیکر در حال حاضر در دریای میان دایره قطبی جنوب و استرالیا در دریاچه جزیره ماکوئاری در حال حرکت است.

در این منطقه به ندرت یک قطعه یخی غول پیکر دیده می شود. در این خصوص مکتشفان "بخش تحقیقات قطب جنوب استرالیا" اظهار داشتند: "تاکنون هرگز پدیده ای از این نوع را ندیده بودیم. ما به افق چشم دوختیم و در مقابل خود یک جزیره غول پیکر یخی را مشاهده کردیم. به اعتقاد ما این لحظه ای بزرگ است چرا که تا پیش از این هرگز یک آیسبرگ در این منطقه دیده نشده بود."

به گفته یک یخ شناسان، این آیسبرگ غول پیکر 8 یا 9 سال قبل از منطقه "راس آیس شلف" جدا شده است. "راس آیس شلف" بزرگترین و وسیعترین سکوی یخی قطب جنوب با مساحت 487 هزار کیلومتر مربع است.

براساس گزارش گاردین، این اولین بار است که پس از سالهای بسیار دور در دریاچه جزیره ماکوئاری یک آیسبرگ دیده می شود. اکنون این قطعه یخی می تواند به سمت نیوزلند حرکت کند و یا به طرف مبداء خود بچرخد.

در حال حاضر این آیسبرگ به آهستگی به طرف شمال حرکت می کند و تاکنون هیچ خطری را برای کشتیهای در مسیر ایجاد نکرده است.

جزیره ماکوئاری یک سایت محافظت شده از سوی یونسکو است. این سایت میزبان کلونیهای بزرگ پنگوئنهای طوق طلایی و فیلهای دریایی است.

[عکس: 486923_orig.jpg]

[عکس: 486922_orig.jpg]

[عکس: 486921_orig.jpg]

[عکس: 486919_orig.jpg]