جناح آنلاین

نسخه‌ی کامل: افزایش سهمیه پسران و کاهش سهمیه دختران در رشته‌های پزشکی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
«پزشکان زن به مناطق محروم نمی‌روند.» این عین گفته‌های رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است که این انتقاد از سوی بسیاری از کارشناسان نظام درمان نیز مطرح می‌شود.

دلیل این اتفاق هم این است که هم قانون، دست پزشکان متاهل خانم را برای انتخاب محل خدمت باز گذاشته است و هم این که برای پزشک ساکن مناطق محروم نیز امکانات و درآمد مناسبی وجود ندارد که پزشک برای خدمت در این مناطق سخت، دلگرم شود.

در نتیجه، شرایط موجود باعث شده است که در مناطق محروم، با کمبود و حتی گاهی در برخی مناطق با نبود پزشک روبه رو باشیم.

حالا روز گذشته وزارت بهداشت برای رفع این مشکل، رویکرد جدیدی ارائه کرد و مسئولان این وزارتخانه در نظر دارند که برای سال آینده، سهمیه پذیرش مردان را در دانشگاه های علوم پزشکی افزایش دهند تا با این شیوه بتوانند پزشکان بیشتری برای ارائه خدمت در مناطق محروم، تربیت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفت وگو با ایسنا عنوان کرده است که برای این وزارتخانه، ارائه مناسب خدمات پزشکی مهم تر از ترکیب جنسیتی در دانشگاه هاست.

امیرمحسن ضیایی تاکید می کند، با توجه به تغییرات در نیازهای نظام سلامت و افزایش تعداد دانشجویان دختر در دانشگاه های علوم پزشکی و همچنین کمبود دانش آموخته پسر، در اعزام نیروی پزشکی به مناطق دوردست مشکلاتی ایجاد شده است و با توجه به این مشکل، ممکن است این نبود تناسب در ارائه خدمت باعث شود پوشش درمانی مناسبی وجود نداشته باشد؛ بنابراین لازم است وزارت بهداشت با ایجاد تغییراتی در پذیرش نیروی انسانی در دانشگاه های علوم پزشکی، نظام ارائه خدمات را تنظیم کند.

یعنی با این حساب باید انتظار داشت که از سال تحصیلی آینده، به ظرفیت پذیرش دانشجویان پسر در دانشگاه های علوم پزشکی اضافه شود و بدیهی است که از آن طرف، ظرفیت پذیرش دانشجویان دختر در رشته های مرتبط با علوم پزشکی کاهش پیدا خواهد کرد.

تغییر 5 درصدی در پذیرش دانشجوی پزشکی

آن گونه که از گفته های مسئولان وزارت بهداشت برمی آید، طرح افزایش سهمیه مردان در رشته های علوم پزشکی در سال 93 به طور قطع اجرا می شود، اما سوال اینجاست که ظرفیت های پذیرش تا چه میزان دستخوش تغییر می شود؟

معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم خاطرنشان می کند: هم اکنون حدود 55 درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان علوم پزشکی را خانم ها تشکیل می دهند و در نظر داریم که در سال آینده، ظرفیت پذیرش دانشجویان پسر را تا حدود پنج درصد افزایش دهیم.

به گفته ضیایی، وزارت بهداشت تضمین می دهد که ظرفیت پذیرش برای هر دو جنس، حداقل 45 درصد باقی بماند، اما برای آن 10 درصد باقیمانده ـ که هم اکنون شیب این 10 درصد به سمت خانم ها متمایل است ـ تعادلی بین خانم ها و آقایان ایجاد شود.

ظرفیت پذیرش چه رشته هایی تغییر می کند؟

نیروی پزشک عمومی، متخصص و پرستار مرد در کشور به تعداد مورد نیاز موجود نیست و به همین دلیل، اولویت نخست وزارت بهداشت برای تغییر دادن ظرفیت ها، رشته های نامبرده خواهد بود.به گفته ضیایی، متعادل سازی در رشته ها از طریق ایجاد تغییر در ظرفیت پذیرش جنسیتی صورت می گیرد تا امکان قبولی نیروی انسانی مورد نیاز در هر رشته مشخص افزایش پیدا کند.اما در مقابل رشته های دندانپزشکی و داروسازی با تغییر ظرفیت کمتری روبه رو خواهند شد، زیرا به اعتقاد مسئولان وزارت بهداشت، تعادل جنسیتی بیشتری در پذیرش این رشته ها وجود دارد.

در مورد برهم خوردن تعادل جنسیتی پذیرش رشته ها، ضیایی به رشته پوست، مو و زیبایی اشاره کرده و گفته است: در این رشته نزدیک به 100 درصد فارغ التحصیلان خانم هستند و از این نظر مردان برای انتخاب پزشک معالج حق انتخاب چندانی ندارند که این امر ممکن است در آینده مشکل ساز شود.

آیا این کار عادلانه است؟

وزارت بهداشت اصرار دارد که با توجه به این که اولویت وزارت بهداشت تربیت نیروی انسانی برای حفظ و ارتقای سلامت است و از طرف دیگر امکان اعزام فارغ التحصیلان دختر به مناطق دوردست وجود ندارد و بسیاری از دانش آموختگان پسر نیز برای انجام خدمت سربازی اعزام می شوند، وزارت بهداشت در ارائه خدمات پزشکی به مناطق دوردست دچار مشکل شده است.

اما پرسش اینجاست که چرا باید خانم های متقاضی پذیرش رشته های پزشکی، مجبور به جبران مشکلات درمانی مناطق محروم باشند و در واقع، چرا باید خانم ها وارد رقابت ناعادلانه ای شوند که از همان آغاز رقابت، ظرفیت بیشتری برای پسران متقاضی کنار گذاشته شده است؟

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید می کند: وزارت بهداشت مجبور به انتخاب این گزینه شده است و ما هم علاقه چندانی به انجام این کار نداریم، اما تا زمانی که تعرفه های پزشکی در مناطق محروم افزایش پیدا نکند و شرایط کار برای پزشکان مناطق محروم تسهیل نشود، مجبور هستیم که با پیگیری این راهکارها، مشکلات درمانی مناطق محروم را مرتفع کنیم، زیرا همواره اولویت اصلی ما، ارتقای سطح بهداشت و درمان مردم است و دیگر وظایف مثل آموزش، در اولویت های بعدی وزارت بهداشت قرار دارد.

از سوی دیگر، حسن تامینی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با جام جم پیشنهاد می دهد که وزارت بهداشت برای رفع این مشکل، ظرفیت پذیرش آقایان را در مناطق محروم افزایش دهد، اما ظرفیت پذیرش خانم ها در رشته های علوم پزشکی را کاهش ندهد.

اما با توجه به ظرفیت محدود پذیرش رشته های علوم پزشکی در کشور، بعید است که وزارت بهداشت بتواند بدون کاهش سهمیه زنان، سهمیه پذیرش مردان را افزایش دهد.

عبدالرحمان رستمیان، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در گفت وگو با جام جم خاطرنشان می کند که وزارت بهداشت باید برای رفع مشکلات درمانی مناطق محروم، به بومی گزینی و افزایش حقوق پزشکان مناطق محروم توجه بیشتری کند و فقط به افزایش سهمیه پذیرش مردان اکتفا نکند.