رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حضرت مولوي عبدالحميد :جان و مال مسلمان حرمتي شديددارد/از اين اعمال برائت ميجوييم
#1
مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته مسجد مکی زاهدان با اشاره به حادثه تروریستی مسجد جامع این شهر گفت : پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم در آخرین خطبه خود در صحرای منا هشدار دادند که جان، مال و آبروی مسلمان بر مسلمان دیگر مانند حرمت روز عیدقربان و ماه عید که از ماههای حرام است و مانند حرمت سرزمین حرم می باشد، یعنی همانطوری که در آنروز در صحرای ?منا سه حرمت با هم شده و چه اندازه آن حرمت شدید است، خون و آبرو و مال مسلمان به همان اندازه شدیدا حرام است.
وی افزود : نه فقط ریختن خون یک مسلمان ، بلکه ریختن خون انسان بیگناه ، حتی اگر کافر هم باشد در اسلام جایز نیست و حرام است . و فقط در شرایط خاصی مانند تجاوز و جنایت است که علما می توانند فتوای جهاد بدهند و صدور این فتوا نیز کار هرکسی نیست که ضرورت جهاد را تشخیص بدهد .
[عکس: 8737_904.jpg]
مولانا عبدالحمید گفت : همه مسلمانان شیعه و سنی با هم برادرند و منتسب به دین مبین اسلام هستند و حرمت خون ، مال و آبروی آنان بسیار شدید است .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : حادثه پنجشنبه شب گذشته ما را به شدت مبهوت و متاثر کرد . و با خود اندیشیدیم که کدام عقل و اندیشه و کدام فتوای شرعی اجازه داده است که مسجد و محل عبادت و نیایش و مراسم مذهبی مورد حمله انتحاری قرار بگیرد ؟ کدام عالمی می تواند به نام جهاد فتوا بدهد که در مسجد امنیت مردم سلب شود و در شهر آتش فتنه روشن شود .
وی افزود : در اسلام حتی چنین حمله ای در معابد دیگر ادیان ناجایز است و چگونه می توان جواب خون مسلمانانی را که در مسجد مورد حمله قرار گرفته اند در برابر خداوند داد؟
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : در زمان پیامبر صلی الله علیه وسلم ، یکی از صحابه آن حضرت صلی الله علیه وسلم فردی را که گمان می کردند در آخرین لحظه کلمه «لا اله الا الله»را بر زبان آورده است ، به زعم اینکه این کلمه را برای نجات خود بیان کرده بود ، در میدان جنگ کشته بود و پیامبر صلی الله علیه وسلم از عملکرد آن شخص به پیشگاه پروردگار اظهار برائت کرد . ما نیز از این عمل ناجایز و خلاف شرع به پیشگاه خداوند ابراز برائت می کنیم .
وی گفت : کسانیکه در مسجد جامع به شهادت رسیدند چه جرمی را مرتکب شده بودند آیا آنها محاکمه و محکوم شده بودند. با چه عقل و منطقی خون آنان ریخته شد ؟ هیچ عالمی نمی تواند چنین جنایتی را توجیه کند و چنین فتوایی بدهد . بنده به صراحت اعلام میکنم که این کار خلاف شرع بوده و حرام است.
مولانا عبدالحمید گفت : مردم ما قرنهای متمادی در کنار یکدیگر زندگی کرده اند ، حوزه های علمیه ، کسبه و بازاریان ما در کنار هم بوده اند و توده مردم ما بامودت و برادری با هم زندگی می کنند ، این مردم را گرفتار ناامنی کردن و به جان هم انداختن را هیچ عقل و منطقی نمی پذیرد .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : این جهاد نیست ، بلکه فساد است و ما این جنایت هولناک و وحشیانه را با شدت تمام محکوم می کنیم . من از روی اخلاص می گویم که این راه درستی نیست . در پاکستان که چنین وضعیتی حاکم شده است ، همه علما به اتفاق ناراضی و ناراحت هستند . زیرا در چنین شرایطی هیچ یک از مردم احساس امنیت نمی کنند .
مولانا عبدالحمید افزود : من به همه کسانیکه توانایی دارند اعم از علما ، نخبگان ، ریش سفیدان و مردم ، توصیه می کنم که نسبت به این جریانات بی تفاوت نباشند .
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم مکی زاهدان گفت : ما فکر می کردیم که این غائله ها به پایان رسیده است و اجازه نمی دهیم که امنیت عمومی مردم استان در مکانهای مقدس و اماکن مذهبی و عمومی و یا هر جای دیگر به خطر بیافتد و عده ای استان را دستخوش ناامنی کرده و شیعه و سنی را به جان هم بیاندازند .
مولانا عبدالحمید اظهار داشت : در زمان مرحوم مولانا عبدالعزیز و مرحوم آیت ا... کفعمی ، صمیمیت و وحدت شیعه و سنی در استان نمونه بود و امروز افراد نادانی می خواهند استان را به آتش بکشند .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : مسایل استان ، همه ما را تکان داده و باید تدابیری جدی تری برای مقابله با آن اندیشیده شود . ما از مسئولین تقاضا می کنیم با دوراندیشی و کارشناسی و مشورت با مردم منطقه مسایل را ریشه یابی کرده و عوامل ناامنی را بخشکانند . و با تدبیر و دوراندیشی از وقوع اینگونه مسایل جلوگیری کنند.
وی افزود : بیماری زمانی مداوا می شود که به درستی شناسایی شود و عوامل و علتهای آن مشخص شوند . من در گذشته نیز گفته ام که باید به جای معلول با علت برخورد شود . تازمانیکه ما علت را علاج نکنیم ، معلول علاج نمی شود .
مولانا عبدالحمید گفت : جامعه اهل سنت از زن و مرد ، مانند هموطنان شیعه خود عزادار هستند و همانگونه که مسئولان در استان سه روز عزای عمومی اعلام کردند ، ما نیز سه روز عزای عمومی اعلام می کنیم .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : توصیه من به مردم آن است که شیعه و سنی آرامش و هوشیاری خود را حفظ کنند و هرگونه توطئه را در این زمینه خنثی نمایند . ممکن است برخی افراد اوباش و اراذل بخواهند شهر را به آتش کشیده و مردم را به جان هم بیاندازند ، ما نباید اجازه بدهیم این افراد به اموال و دارایی مردم و مغازه ها تعرض کنند . و مسئولین امر باید با قدرت و توانایی با اینگونه عوامل از هر طرفی که باشند برخورد کنند . و خونهای ریخته شده و ضایعات و اموال تلف شده باید مورد رسیدگی قرار گرفته و جبران شوند .
مولانا عبدالحمید گفت : من امیدوارم که این آخرین حادثه ناگوار و تلخی باشدکه ما انتظار آنرا نیز نداشتیم . و برای شهدای این حادثه رفع درجات و برای همه کسانیکه مجروح شده اند شفا و سلامتی را از خداوند مسئلت می کنیم و امیدواریم کسانیکه دست به چنین جنایاتی می زنند به عاقبت کارشان بیاندیشند و بدانند که مرتکب چه جنایتی می شوند .
وی در پایان گفت : بدترین نوع ناامنی هرج و مرج است که قاتل نمی داند چه کسی را می کشد و مقتول نمی داند برای چه کشته می شود و ما امیدواریم که عاملین این جنایت به سزای اعمال خود برسند .
پاسخ
#2
بعد از نظر اين رهبر معنوي اهل سنت ايران . نظر شما دوستان درباره اين حوادث تروريستي در بلوچستان ايران چيه؟
پاسخ
#3
نامعلوم
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان