رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغییر مسیر آب هورالعظیم در کشور عراق علت ورود گرد وغبار به مناطق مختلف ايران است
#1
مدیر کل امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران با اعلام اختصاص ۳۰۰ میلییارد تومان اعتبار بیابان‌زدایی در سال جاری، علت ورود گرد و غبار به تهران و سایر استان‌های مرکزی و شمالی ایران را تغییر مسیر آب هورالعظیم در کشور عراق ذکر کرد.

به گزارش ایلنا، غلام‌عباس‌عبدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با تأکید بر این که ورود گردوغبار تا زمانی که عراق در این زمینه همکاری نکند تدوام خواهد داشت گفت: مسوولان عراقی اولویت خود را به حل مسائل سیاسی و اقتصادی داده‌اند و هیچ اراده‌ای برای حل بحران زسیت محیطی به وجود آمده در آنها وجود ندارد.

وی گفت: چشم انداز مناسبی برای حل مسئله ورود گرد و غبار به کشور از سوی مسوولان عراقی وجود ندارد و کماکان باید شاهد ورود گرد و غبار به کشور باشیم.

به گفته وی مسوولان عراقی وعده داده‌اند که نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی خود را که در مجاورت با مرزهای ایران است ساماندهی کنند اما تاکنون این امر تحقق نیافته است.

مدیر کل امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران پیش روی ورود گرد و غبار به دورن استان‌های شمالی و مرکزی کشور را تغییر مسیر آب هورالعظیم در کشور عراق ذکر کرد و گفت: کانون بحران فعلی از تغییر مسیر آب رودخانه هورالعظیم ایجاد شده است و همین موضوع گرد و غبار را تشدید کرده است.

وی همچنین از اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیابان‌زدایی در سال جاری خبر داد.

ورود گردوغبار به کشور همیشه در سالیان گذشته وجود داشته اما این پدیده طی سال‌های پس از اشغال کشور عراق در سال ۲۰۰۳ تشدید شده است که علت عمده آن عدم زیر کشت رفتن بسیاری از زمین‌های کشور عراق به خاطر ورشکستگی اقتصادی بوده است.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان