رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظرسنجی شک برانگیز موسسه پیو؛ شیپورهای جنگ در دست کیست؟
#1
نتايج يك نظر سنجي كه به تازگي از سوي موسسه آمريكايي "پيو" منتشر شده حاكي از موافقت اكثريت مردم در شانزده كشور جهان با اقدام نظامي عليه ايران است. اين نظرسنجي در نوع خود بي سابقه است چرا كه تاكنون هيچ موسسه معتبري براي نشان دادن نظر مردم مناطق مختلف جهان نسبت به احتمال حمله نظامي عليه ايران دست به افكار سنجي مشابهی در این سطح نزده است. نظر سنجي موسسه پيو در ميان مردم 22 كشور جهان صورت گرفته و جامعه آماري آن 24 هزار نفر بوده است. بنا به ادعاي تدوين كنندگان اين پروژه، اكثريت يا گروه هاي بزرگي از مردم در غرب و برخي از كشورهاي عربي راه حل قهر آميز را براي مواجهه با برنامه هسته اي ايران مناسب تشخيص داده اند و تصوير عمومي از دولت ايران نزد افكار عمومي اين كشورها نیز تصويري منفي و توام با بدبيني بوده است. انتشار نتايج اين نظر سنجي بازخوردهاي متفاوتي در داخل و خارج كشور به همراه داشته است. گروهي هدف اين نظر سنجي را زمينه سازي افكار عمومي جهان براي انجام حمله به ايران مي دانند، گروهي آن را عاملي براي توجيه استراتژي غرب در تحريم هاي بين المللي عليه ايران ارزيابي مي كنند و گروهي ديگر نيز با دفاع از نتايج اين نظر سنجي معتقدند سياست خارجي تهاجمي جمهوري اسلامي بدبيني جهاني نسبت به نيات هسته اي ايران را به شدت افزایش داده است.غالب تحليل گران اما اتفاق نظر دارند كه نظرسنجي موسسه پيو فراتر از يك اقدام تبليغي است. اين نظر سنجي بي سابقه پيام هاي مهمي با خود دارد و مهم ترين پيامش اين است كه ناکامی قدرت های جهانی در یافتن راه حلی دیپلماتیک برای برنامه هسته ای ایران بار دیگر شبح جنگ را در آسمان خاکستری روابط بین الملل به پرواز درآورده است.

نتایج بی طرفانه!

بر اساس نتايج موسسه افكار سنجي پيو 66 درصد آمريكايي ها،59 درصد فرانسوي ها،51 درصد آلماني ها،50 درصد اسپانيايي ها،48 درصد انگليسي ها،55 درصد مصري ها،53 درصد اردني ها،44 درصد لبناني ها،29 درصد ترك ها35 درصد چيني ، 34 درصد ژاپني ها و 71 درصد نيجريه اي ها حامي اقدام هاي قهر آميز عليه برنامه هسته اي ايران بوده اند كه اين ارقام در صورت صحت زنگ خطري براي جمهوري اسلامي خواهد بود. با اين حال باور چنين آماري براي كارشناسان و افكار عمومي چندان ساده نيست. بسياري از كارشناسان اغراض سياسي را در پس چنين نظرسنجي هايي مي بينند و اعتقاد دارند اين گونه سنجش افكار معمولا به سفارش سرويس هاي امنيتي انجام مي شود و حاوي جانبداري هاي آشكاري است. تجربه نظرسنجي هايي كه پيش از تصميم ايالات متحده به انجام جنگ با افغانستان و عراق انجام شد گمانه ها درباره جانبدارانه بودن نظرسنجي اخير موسسه پيو را تقويت كرده است. پیش از آغاز آن دو جنگ نيز موسسه هاي نظرسنجي معتبر به پرسش از مردم كشورهاي مختلف مي پرداختند و هر چه موعد جنگ نزديك تر مي شد نظرسنجي ها هم خبر از موافقت بخش بيشتري از افكار عمومي با چنين اقدامي مي دانند. این در حالی بود که دولت وقت ايالات متحده براي آغاز جنگ با عراق خود را حتي نيازمند كسب نظر مساعد شوراي امنيت سازمان ملل متحد ندید و با آن كه برخي از مهم ترين قدرت هاي اروپايي يعني فرانسه و آلمان مخالف حمله به عراق بودند جنگ با اين كشور را آغاز كرد. دولت دموكرات باراك اوباما اما اکنون رویکرد همکاری با سایر قدرت هاي جهاني در حل بحران هاي بين المللي را مبنای استراتژی سیاست خارجی خود قرار داده و در این رویکرد سنجش افكار عمومي شهروندان، متغیر موثری بر روند دیپلماسی ایالات متحده خواهد بود. به عقيده ناظران، ايالات متحده حتي اگر قصدي براي مواجهه نظامي با جمهوري اسلامي داشته باشد با درس های فراگرفته از تجربه جنگ عراق و افغانستان بی گدار به آب نخواهد زد و جوانب بیشتری را می سنجند. باراک اوباما در بحبوحه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که دیپلماسی گاو چرانی جرج بوش را ادامه نخواهد داد و سربازان آمریکا را از عراق و افغانستان آرام آرام به خانه می فرستد. او احیای وجهه مخدوش شده آمریکا پس از عملیات های جنگی را سرلوحه دیپلماسی خود قرار داد و در مناسبات با ایران نیز ایده مذاکره بدون پیش شرط را به میان آورد. با این حال شکست مذاکرات برای رسیدن به توافقی درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تغییرات محسوسی در استراتژی کاخ سفید ایجاد کرده است. آنها به تازگی بانی تحریم های گروهی و یکجانبه جدیدی علیه ایران بوده اند و سوال غالب محافل دیپلماتیک این است که اگر تشدید تحریم ها نیز تهران را به عقب نشینی وادار نکند گزینه بعدی آمریکا چه خواهد بود؟ تحریم های شدیدتر یا حمله نظامی ؟


تکنیک پاسخ های متوالی


تردیدی نیست که سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بدبینی جهانی به حکومت ایران را تقویت کرده است. طبق آن چه موسسه پیو گزارش داده حدود 86 درصد نظرسنجی شوندگان در آلمان، 81 درصد در فرانسه و 75 درصد در ژاپن دیدگاهی منفی نسبت به ایران دارند و از میان جامعه آماری 22 کشوری در این نظر سنجی تنها در دو کشور اندونزی و پاکستان وجهه دولت ایران مثبت بوده است.


با این حال موسسه نظر سنجی پیو پرسش درباره نگره افکار عمومی نسبت به حکومت ایران را در خدمت پرسش کلیدی خود یعنی موافقت با گزینه نظامی علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی قرار داده است. به گونه ای که پرسش شونده پس از آن که نظر خود را درباره دولت جمهوری اسلامی اعلام می کند مقابل این سوال قرار می گیرد که برای مواجهه با برنامه های هسته ای ایران آیا گزینه نظامی را گزینه مناسبی تشخیص می دهد یا خیر؟ به عقیده برخی کارشناسان افکار سنجی، وقتی پرسش شونده در مقابل یک سوال نظر مثبتی را ابراز می کند در مقابل سوالی که منطبق با سوال قبلی است نیز معمولا پاسخی مشابه خواهد داد. این قاعده احتمالا درباره نظرسنجی موسسه پیو پیرامون به کار گیری اقدام نظامی علیه ایران نیز صدق می کند. به این معنی که پرسش شوندگان پس از آن که نگاه منفی خود نسبت به دولت ایران را ابراز کرده اند به پرسش درباره به کارگیری گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای این کشور نیز پاسخ مثبت داده اند.


واقعیت پنهانی نظر سنجی پیو


دولت ایران هنوز واکنشی رسمی به نظرسنجی موسسه آمریکایی پیو نشان نداده است. اما واکنش ایران در مجموع قابل پیش بینی است.آنها احتمالا نتایج این نظرسنجی را به طور کامل رد می کنند و مدعی می شوند که دولت ایران نزد ملت های مختلف از محبوبیت بالایی برخوردار است. این در حالی است که همین چند ماه پیش وقتی موسسه پیو نتایج یک نظر سنجی درباره رشد اسلام گرایی در دنیا را منتشر کرد و از افزایش جمعیت مسلمانان در دنیا خبر داد بسیاری از رسانه های حکومتی ایران به استقبال آن رفتند و از موسسه پیو به عنوان یکی از معتبرترین موسسه های بین المللی افکار سنجی یاد کردند.

ناظران مستقل موضع دولت ایران درباره محبوبیت میان افکار عمومی کشورهای جهان را ابدا قبول ندارند اما در عین حال پیرامون آن بخش از نظر سنجی موسسه پیو که مدعی حمایت 16 کشور جهان از حمله نظامی به ایران شده نیز تردیدهای اساسی دارند.

به عقیده ناظران، موج اعتراضهای ضد جنگ که پس از حمله ایالات متحده به عراق و افغانستان به شکل بی سابقه ای بروز کرد هنوز فروکش نکرده و تقریبا غیرممکن است که در چنین فضایی افکارعمومی برخی از کشورهای تاثیر گذار جهان دیدگاهی مثبت به یک تقابل نظامی تازه داشته باشند. اثرات غیرقابل پیش بینی درگیری نظامی با ایران برای قدرت های بزرگ و کشورهای منطقه دلیلی کافی است تا افکار عمومی این کشورها نسبت به درستی حمله علیه تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی ابراز تردید کنند. حتی با این پیش فرض که نظرسنجی موسسه پیو به دور از غرض ورزی های سیاسی و بر پایه متدهای این رشته انجام شده باشد باز دلایلی برای تردید در نتایج آن وجود دارد. آنها در زمانی مردم کشورهای مختلف را به اعلام نظر مخالف یا موافق با حمله نظامی علیه ایران دعوت کرده اند که هیچ تلاش مشخصی از سوی قدرت های جهانی برای درگیری نظامی با ایران به چشم نمی خورد. در صورتی اگر خطر حمله نظامی قریب الوقوع بود و افکار عمومی نسبت به بروز یک درگیری تمام عیار نگرانی بیشتری داشتند احتمال مخالفت آنها با به کارگیری ابزار نظامی بیشتر می شد. سلسله تراژدی های انسانی جنگ عراق و افغانستان در سالهای اخیرکه وجدان جمعی گروه کثیری از مردم جهان را آزرده کرده دلیلی کلیدی برای تردید در نتایج نظرسنجی مربوط به موافقت افکار عمومی با حمله به ایران است. این نظر سنجی و نتایج شک برانگیز آن اما با هر نیتی که تدوین شده باشد گویای یک واقعیت است. سیاست خارجی تهاجمی حکومت ایران دریچه های دیپلماسی را به حدی مسدود کرده که امکان رویارویی نظامی به مانند ماه های اول ریاست جمهوری باراک اوباما دیگر چندان دور از ذهن نیست. اگر در ماه های آینده نظرسنجی های مشابهی از سوی بنگاه های افکار سنجی بین المللی به انجام برسد و نتایج آنها نیز گویای همراهی جهانی با حمله علیه ایران باشد آن وقت می توان به یقین رسید که سناریوی پیشاپیش جنگ افغانستان و عراق در شرف تکرار است.

در همین حال دو هفته پس از مانور مشترک ناوهای هواپیمابر و هواپیماهای آمریکا، فرانسه و جنگنده های بریتانیایی، امروز گزارش رسید که ناو هواپیمابر «هری ترومن»، با ۹۰ بالگرد و هواپیما، به همراه دوازده کشتی همراهِ متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، از کانال سوئز عبور کرده و وارد دریای سرخ و حوالی آب های ایران شد.
به گزارش خبرگزاری ریانوستی از مسکو، گارد ساحلی مصر به خبرنگاران اطلاع داده است که این اسکادران از کشتی های نظامی نیروی دریایی آمریکا، برای اولین بار طی چند سال اخیر با چنین تعدادی از کانال سوئز عبور کرده که به خاطر عبور آنها چند مسیر اصلی کشتیرانی نیز برای مدتی در منطقه مختل شد.

این گزارش خاطرنشان می سازد ناو هواپیمابر «هری ترومن»، در حدود ۹۰ بالگرد و جنگنده و همچنین ۶۰۰۰ نیروی نظامی حمل می کند.

بعد از ناو هواپیمابر «آیزنهاور»، این ناو هواپیمابر دومین ناو آمریکایی خواهد بود که در سواحل ایران مستقر می شود. آمریکا پیش از این ناو هواپیمابر فوق الذکر را، با ۶۸ جنگنده و چهار بالگرد، در منطقه مستقر کرده بود که ظرفیت کامل آن نیز، تا نود جنگنده و ۶۰۰۰ خدمه است.

این گزارش به نقل از خبرگزاری های غربی و منابع خبری گفته است که بر اساس تصمیماتی، واشنگتن طی سال جاری قصد دارد ۵۶ ناوهواپیما بر خود را در سواحل ایران مستقر سازد و نیروهای نظامی بریتانیا و فرانسه نیز به آنها افزوده خواهند شد.
آسوشیتدپرس خبر داده بود که هشتم ژوئن امسال، مانور مشترکی که در آن ناوهای هواپیمابر و هواپیماهای آمریکا، فرانسه و جنگنده های بریتانیایی شرکت داشتند، در پایگاه نظامی «کان ژورس» فرانسه در نزدیکی شهر تولون برگزار شد. هواپیماهای بریتانیایی از پایگاه نیروی هوایی در انگلستان، هواپیماهای آمریکایی از ناو هواپیمابر هری ترومن و هواپیماهای فرانسوی از ناو «شارل دوگل» به هوا برخاستند.
این اولین نمایش نیروی نظامی سه کشور در صورت بروز هرگونه جنگ یا درگیری احتمالی در منطقه محسوب می شود.

هنوز از واکنش مقامات دیپلماتیک دو کشور ایران و آمریکا یا مقامات منطقه در این مورد، خبری منتشر نشده است


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان