رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آخرین وضعیت بررسی امواج ماهواره‌ای‌ وپارازیت/ ضررپارازیت ثابت نشده است؟
#1
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از ماموریت وزارت ارتباطات برای بررسی میزان استاندارد امواج ماهواره ای و پارازیتها خبر داد و گفت: چنانچه پارازیتها بر سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد به طور قطع امواج ماهواره ای نیز تاثیر منفی خواهد داشت.
علی اکبر کاییدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از نظر علمی پارازیتها به عنوان خنثی کننده امواج ماهواره ای در حد و اندازه این امواج و در خلاف جهت آن استفاده می شوند گفت: چنانچه پارازیتها بر سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد به طور قطع امواج ماهواره ای نیز تاثیر منفی بر سلامت مردم خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون ضرر امواج پارازیتها اثبات نشده و این امواج تنها گرما و حرارت ایجاد می کنند ادامه داد: این امر بر مردم مشتبه شده که این امواج سلامت افراد را در معرض خطر قرار می دهد و به دلیل این نگرانی مردم، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسیهای جدیدی را در این رابطه آغاز کرده است که طی آن وزارتخانه های بهداشت و ارتباطات ماموریت یافته اند نتایج فنی و علمی خود را در این خصوص ارائه دهند.

کاییدی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ماموریت یافته است که نتیجه بررسی استانداردهای این امواج را در قالب گزارشی به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه کند اضافه کرد: این وزارتخانه ماموریت دارد تا امواج ماهواره ای و رادیویی را از لحاظ فنی بررسی کند و در این رابطه موظف به تجهیز ابزار لازم و تهیه دستگاههای ثبت و اندازه گیری امواج پارازیت های ماهواره ای شده است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا ماموریتی نیز برای اثبات یا رد زیانهای ناشی از پارازیتهای ماهواره ای بر سلامت مردم به وزارت بهداشت سپرده شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه جهت دهی در ارتباط با سلامت مردم جامعه از جمله برنامه های کلان وزارت بهداشت است ادامه داد:این وزارتخانه ماموریت دارد هر چه سریعتر نتایج بررسی خود را به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه کند.

وزیر بهداشت سه شنبه طی اظهار نظری از تدوین گزارش اثرات پارازیتها بر سلامتی افراد خبر داد و گفت: مجلس دستگاهها را موظف می‌کند که دستگاههای اندازه ‌گیری پارازیت را خریداری کنند.
#2
متاسفانه وزارت بهداشت که قبلا در خبرهایی اعلام کرده بود ما بر خلاف آمریکا و برخی کشورهای توسعه یافته دیگر ملاک تایید دارو ها و لوازم و... از نظر بهداشتی را مضر نبودن آن می دانیم، در صورتی که در کشورهای توسعه یافته، تا دارو یا وسیله ای ضرر آن ثابت نشود ، مورد تایید قرار می گیرد. پس ما در این امر یک پله جلوتر بودیم. ولی حال می بینیم در این امر که کمی منافعی را به دنبال دارد ( شاید! )، می بینیم که گفته اند هنوز ضرر آن بر سلامتی گزارش نشده، پس مانعی در استفاده از آن وجود ندارد.
ولی آیا مضرر نیست؟ اگر چیزی ضررش مشخص نباشد، دلیل بر مضر نبون آن است؟ یعنی سلامتی مردم این ارزش را ندارد که اول بیاییم و بگوییم ضرری ندارد(چون بررسی نشده ) و مردم ضرر و زیان آن را بر سلامتی خود ببینند و بعد بگوییم ضرر دارد، پس حالا ممنوع است؟
در ضمن امواج ماهواره ای که از آن فواصل دور ارسال می شود، تاثیر بسیار کمی بر سلامتی خواهد داشت، ولی پارازیت ها علاوه بر اینکه نزدیکند، از قدرت بیشتری هم برخوردارند که سلامتی را در معرض خطر قرار می دهد. حتی در پژوهش های کشورهای توسعه یافته تاثیر نامطلوب این امواج بر انسان ها به نتیجه رسیده است. پس بهتر است که وزارت بهداشت، بیشتر دقت کند و تا مضر نبودن آن ثابت نشده باشد، اجازه استفاده از ان را ندهد. اصلا پارازیت مگر نان شب است که نتوان استفاده کرد؟


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان