رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
كتابخانه شرفا شرفایی را فراموش نكنيم!
#1
هنگامی كه اين كتابخانه بزرگ تاسيس شد،‌ چقدر تعريفش را شنيديم. بازديد ها از مناطق مختلف و...
اوايل عضويت خوب بود،‌اما خيلی‌ زود از رونق افتاد. اكثر بازديد ها سالی يك بار كلاس ها رو به كتابخانه می برن. آيا به نظر شما اين يك نوع استفاده می باشد؟
البته خانم ها بيشتر به كتابخانه اهميت می دهند تا آقايان.
در اين پست می خواهم به دلايل كمی بازديد از كتابخانه بپردازم.
1- به نظر من عامل اول كه تقريبا همه جا خود را نشان می دهد،‌ از رونق افتادن مطالعه كتاب. در اين مورد تقريبا همه جا خود را نشان داده كه جای تاسف است.
2- به نظر من دليل ديگر آن جامع نبودن كتاب خانه است و اكثرا به قشر خاصی از جامعه تعلق دارد. مثلا اكثر كتاب ها در مورد ادبيات، تاريخ و جغرافی می باشد. به همين دلیل خوانندگان، تنها می تواند جوابگوی علاقه مندان ادبیات و تاريخ و جغرافيا باشد. امروزه علاقه مندیها بسيار وسيع شده و به طور مثال من خودم زياد به كتاب های ادبيات و تاريخ علاقه ندارم. گرچه جغرافيا را دوست دارم، اما علايق من بيشتر فيزيك و شيمی و... می باشد. البته اين چنين كتاب هایی‌ هم وجود دارد اما بسيار كم كه در بين اين همه قفسه ، تنها يك قفسه به اين چنين كتاب هایی‌ تعلق دارد كه با نام كليات مشخص شده است . پس اين موضوع نيز خود می‌ تواند بسيار موثر باشد.
3- مدارس به نظر من وظيفه دارند دانش آموزان را تشويق كنند. مثلا بگويند در مورد درس تحقيق كنيد و می توانيد از كتابخانه برای انجام تحقيق خود استفاده كنيد.
4- سرمايه گذاری‌ در اين زمينه كم شده. اكثر كتاب ها تا زمانی كه مرحوم شرفایی زنده بودند قرار داده شده اند و پس از فوت ايشان ، ديگر كسی كتاب ها را اضافه نمی كند. این نيز خود جای بحث دارد.

و ديگر عواملی كه به مرور شرح خواهم داد.
#2
من چند روز پيش رفتم كتابخونه،‌ پرسيدم : ليست كتاب های‌ جديد كجاست؟
جواب دادند : كتاب جدیدی‌ نيورديم. Big Grin
می دونيد من بيش از 6 ماه بود كه به كتاب خونه سر نزده بودم ، گرچه كارم رو اشتباه می دونم ، اما اين نكته كه در پست قبلی گفتم، به این وضوح ديدم. پس این خودش دلیلی محكم برای این مدتی بوده كه سر نزده ام.
سپس سوال يك كتاب علمی معروف كردم، گفتند نداریم . خوب این هم خودش يك دلیل ديگه.
پس اين مشكل رو بايد مسولين بر طرف كنند. و گرنه ما چطور بايد اشتياق داشته باشيم بريم كتابخونه؟

و آخر ماجرا دست خالی بيرون اومدم.? >Sad
#3
البته اين رو هم بگم كه علاقه مندان به ادبيات، تاریخ و جغرافيا و حتی دینی می تونن بهترین بهره رو از این كتابخونه ببرند.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان