رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مارکوپلو ، ادیسون و مطالعه موفق .......
#1
شاید در نگاه اول، مطالعه کردن امری ساده و کاری راحت به نظر برسد. ولی مثل خیلی از مسائل ساده‌ زندگی روزمره اگر بخواهید آن را به بهترین و کامل‌ترین شکل انجام دهید، باید نکات زیادی را رعایت کنید؛ چون ما قصد نداریم با ارائه‌ یک کتاب 20 جلدی درباره عادت‌های غلط و روش‌های صحیح مطالعه، رنگ و روی‌تان را زرد و سلسله اعصاب ‌تان را ضعیف کنیم. بنابراین به ذکر چند مورد اساسی و کارآمد و مختصر و مفید اکتفا می‌کنیم تا عادت‌های غلط مطالعه مثل اجناس چینی بی‌کیفیت، نتوانند خودشان را به عنوان عادت‌های اصلی و مفید مطالعه، به شما قالب کنند!

1- حسن کچل هم به کمک مادرش و سیب‌هایی که روی زمین چید و او را از خانه بیرون بُرد، توانست از یک آدم تنبل که دائم در حال خوابیدن و دراز کشیدن بود، به قهرمان ملی شهرشان تبدیل شود. آن وقت شما هنوز هم دراز می‌کشید و مطالعه می‌کنید؟ این یکی از عادت‌های غلط مطالعه است که باعث می‌شود مطالبی که خواندید، در شکم یا کف حلق‌تان انباشته شود و به مغزتان نرسد! مطالعه در حالت‌های غیر‌افقی و ثابت به شدت توصیه می‌شود. در حال راه‌رفتن درس‌خواندن، برای جیب شما ضرر دارد، چون به احتمال زیاد در مسیر حرکت، به اشیاء و موانع زیادی برخورد می‌کنید که اگر حتی سه موردش هم گلدان‌های چینی و بشقاب‌های زیر‌خاکی مامان جان و کنترل تلویزیون و لپ‌تاب بابا جان باشد، پول تو‌جیبی‌‌تان برای مدت شش ماه به باد می‌رود!

2- البته بلند بلند درس خواندن، جزو روش‌های غلط مطالعه است ولی ممکن است باعث شود یکی از همسایه‌ها که اتفاقاً استودیوی ضبط موسیقی و CD دارد، صدای‌تان را می‌شنود و تشخیص دهد شما می‌توانید خیلی زود به خواننده‌ محبوب نسل جوان تبدیل شوید و با بستن یک قرارداد مادام‌العمر، هم پولدارتان کند و هم شما را از پله‌‌‌های ترقی بالا ببرد!

اما اگر یک هفته با صدای بلند درس خواندید، ولی نه تنها پیشنهادی نداشتید، بلکه مرتب ناله و نفرین همسایه‌های بد‌خواب نثارتان شد، حداقل توی دل‌تان بخوانید تا شاید بتوانید در دانشگاه قبول شوید و با مدرک‌تان یک کار خوب پیدا کنید و پس از جمع کردن پول‌های‌تان، تارهای صوتی‌تان را عمل کنید و این‌طوری خواننده‌ محبوب نسل جوان شوید!

3- خواب مناسب، تأثیر مثبتی روی مطالعه و کیفیت آن دارد. پس سعی کنید هر شب به اندازه‌ بخوابید و از شب‌زنده‌داری حتی به دلایل موجه و مثبت خودداری کنید. محققان خواب شب 7 ساعته را توصیه کردند، بنابراین حتی اگر در خواب، کابوس هم دیدید و مثلاً مشاهده کردید که غول کنکور با قیافه‌ نتراشیده و هیکل نخراشیده دنبال‌تان است، سعی کنید حداقل تا 7 ساعت از دستش فرار کنید و از خواب نپرید تا فردایش بازده‌ مطالعاتی‌تان حسابی بالا برود!

4- سعی کنید در محل ثابت و زمان‌های ثابتی مطالعه کنید. فراموش نکنید یکی از دلایلی که باعث شد مارکوپلو با وجود همه‌ جهانگردی‌ها و افتخاراتی که در این راه کسب کرد، در کنکور قبول نشود، این بود که طفلکی دائم در حال سفر بود و هر روز از شهری به شهر دیگر و از کشوری به کشور دیگر می‌رفت و به هیچ عنوان نمی‌توانست در محل ثابتی شش ماه بنشیند و مطالعه کند!

5- برای قبول شدن در کنکور، مطالعه لازم است ولی کافی نیست. در کنار مطالعه‌، تست‌زنی هم لازم است تا در کنار مطالعه و کار فکری، کار عملی هم داشته باشید و دست‌های‌تان هم به چالاکی فکرتان شود.

یکی را گفتند، عالم بی‌عمل به چه ماند؟ گفت: به زنبور عسل!

حکایت به روز شده:

یکی را گفتند داوطلب پُر‌مطالعه‌ تست نزن به چه ماند؟ گفت: به زنبوری که برای عسل فروشی‌ها عسل تولید می‌‌کند .... بابا! صد رحمت به همان عالم بی‌عمل قدیم خودمان!

6- اعتماد به‌نفس داشتن در هر کاری مفید است، حتی در مطالعه‌ کردن! چون اگر اعتماد به‌نفس وجود نداشته باشد، داوطلبی که کتابی را 10 بار خوانده و تقریباً حتی جای تمام حروف و تصاویر و لکه‌های شکلات و آبگوشت و آب‌میوه‌ای که روی صفحات کتاب افتاده را حفظ است، ممکن است دچار این توهم شود که مطالعه‌اش کافی نبوده و هر لحظه ممکن است سؤالی را ببیند که جوابش تا نوک قلم‌اش می آید ولی پایین‌تر، نه!

بنابراین اعتماد به‌نفس‌تان را در هنگام مطالعه حفظ کرده و حواس‌تان به آن هم باشد.

جمله‌ قصار ادیسون، قبل از مطالعه‌ این مطلب: نوآوری و موفقیت عبارت است از یک درصد استعداد و نوآوری و 99‌درصد تلاش و پشتکار و عرق ریختن.

جمله‌ قصار ادیسون، بعد از مطالعه‌ این مطلب: نوآوری و موفقیت عبارت است از یک درصد استعداد و 50‌درصد تلاش و پشتکار و 49‌درصد اعتماد به نفس.


توسط: مدیر سایت گزينه دو

 سپاس شده توسط ekhlas
#2
:c017: :c017: :laugh:
#3
آفرین آفرین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان