رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گوگل یازده ساله شد!
#1
گوگل امروز یکشنبه 27 سپتامبر که یازدهمین سالروز تولدش است لوگوی خود را به شکل عدد 11 درآورد.

گوگل بزرگترین موتور جستجو در اینترنت است که تنها به مقوله پهنای جهانی وب (WWW) محدود نشده و توانسته تصاویر، گروههای خبری، نقشه ها، فیلم و بسیاری از صفحات وب را به زیر سلطه خود در آورد.

محبوبیت گوگل به حدی زیاد است که در زبان انگلیسی فعل "to google" به معنای "انجام دادن جستجو روی وب" معنی می دهد. همچنین در زبان آلمانی فعل "googeln" و در زبان ایتالیایی فعل "googlare" به همین معنی به کار می روند.

"لری پیج" و "سرگی برین" دو دانشجوی دانشگاه استانفورد پس از توسعه یک تئوری مبنی براینکه یک موتور جستجو به جای استفاده از روشهای تجربی پیشین می تواند برپایه تحلیلهای ریاضی روابط میان وب سایتها به نتایج بهتری دست یابد در 27 سپتامبر 1998 این جستجوگر را تاسیس کردند.
[عکس: 472730_orig.jpg]
لوگوی گوگل به مناسبت جشن تولد 11 سالگی
در حقیقت این دانشجوی دانشگاه استانفورد روز 4 سپتامبر 1998 مدارک تاسیس شرکت خود را به عنوان یک شرکت کالیفرنیایی به ثبت رساندند اما مراسم افتتاحیه این شرکت 11 سال پیش در چنین روزی برابر با 27 سپتامبر 1998 برگزار شد و بنابراین امروز یکشنبه جشن تولد گوگل است. آلگوریتم "PageRank" (رده بندی صفحه) اساس این موتور جستجو است.

واژه گوگل از کلمه "گوگول" مشتق شده است. این اصطلاح را نخستین بار "میلتون سیروتا" نوه ریاضیدان آمریکایی "ادوارد کاسنر" در سال 1936 و با هدف توضیح درباره عدد "1 با 100 صفر" به کار برد. استفاده از این واژه برای گوگل، تمایل این شرکت را برای سازمان دهی حجم نامحدودی از اطلاعات در دسترس بر روی وب نشان می دهد.

از سویی دیگر، اصطلاح "گوگل" از دستکاری واژه انگلیسی goggles به معنی "دوربین دوچشمی" نیز ایجاد شده است. به این ترتیب گوگل علاوه بر معنی "موتوری که توانایی جستجوی 1 با 100 صفر وب سایت را دارد" می تواند به معنی "نگاه کردن از نزدیک" نیز باشد.

گوگل برای پاسخگویی به جستجوهای کاربران و طبقه بندی وب از بیش از 450 هزار رایانه GNU/Linux استفاده می کند. به دلیل استفاده از این توان بسیار بالا، بزرگترین موتور جستجوی دنیا می تواند از بین میلیونها صفحه وب تنها در مدت زمان چند هزارم ثاینه یک جستجو را انجام دهد و نتیجه را در اختیار کاربر بگذارد.

منبع : خبرگزاری مهر


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان