رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اینترنت ! تولدت مبارک
#1
[عکس: sample_internet1.jpg]
شاید برایتان جالب باشد که ۲ سپتامبر سالروز تولد دنیای مجازی اینترنت است. ۴۰ سال پیش در چنین روزی برای اولین بار اینترنت به صورت یک شبکه بسیار کوچک در آزمایشگاه های دو دانشگاه در California و Los Angeles بین دو رایانه اطلاعات جا به جا گردید و اینجا بود که اینترنت شکل گرفت. اینترنت که در ابتدا ARPANET نامیده می شد به تدریج گسترش یافت و حالا به این شکل گسترده خود در آمده است. این شبکه رایانه ای کوچک به تدریج بزرگتر شد به طوری که در ماه های بعد و پایان سال حدود ۶ رایانه با یکدیگر در شبکه ای اینترنتی به یکدیگر متصل شدند. دنیای گسترده وب و WWW در سال ۱۹۸۹ شکل گرفت و همانطور که می دانیم www مخفف شده کلمه World Wide Web نیز می باشد.

بدنیست بدانیم اولین مرورگر ViolaWWW نام داشت اما خیلی زود در سال ۱۹۹۳ جایش را به Mosaic داد ؛ تا سال ۱۹۹۴ اینترنت به این نامی که ما امروز استفاده می کنیم مورد استفاده قرار نمی گرفت و در سال ۱۹۹۶ بود که برای اولین بار نام Internet برروی این شبکه گسترده قرار داده شد. در این که این شبکه مانند آتشی که در یک جنگل افتد گسترش یافت شکی نیست ، آنقدر سریع اتفاق افتاد که هیچ کس نمی تواند این موضوع را انکار کند ؛ در ابتدا دو رایانه و حالا حدود ۴۰ سال بعد براساس آمار ها در ژانویه ۲۰۰۹ بیش از ۱.۵ میلیون کاربر از این شبکه استفاده می کنند.

یکی از مهم ترین بخش های اینترنت که امروزه اهمیت ویژه ای برای ارتباط دارد Internet Protocol یا (IP) است که اکثر ما نسخه ۴ آن را برای برقراری ارتباط استفاده می کنیم. هرچند این نسخه از IP ها به تدریج باید جای خود را به نسخه های جدیدتر دهند زیرا IP v۴ تنها می تواند ۴.۳ میلیون سیستم یا هاست را پشتیبانی کند و با توجه به این که امروزه حتی موبایل ها هم به اینترنت دسترسی دارند در نتیجه به نظر می رسد سال ۲۰۱۱ پایان کار این نسخه باشد و البته نسخه ۶ هم اکنون هم در بعضی موارد مورد استفاده قرار می گیرد البته نوع قرارگیری اعداد در این نسخه کاملا متفاوت است.

نکته پایانی هم اینجاست که امروز آنقدر اینترنت گسترش یافته که حالا می توان به راحتی فیلم ، صوت و حتی فایل های حجیم را در زمان های کوتاه در فواصل طولانی چند هزار کیلومتری به سادگی و در چشم به هم زدنی ارسال یا دریافت کرد. تمام دنیا و کشورهای مختلف از سرعت های سرسام آوری در تمامی سطوح برخوردار هستند اما متاسفانه کشور ما پس از گذشت سال ها علیرغم پیشرفت های کوچک نتوانسته با سرعتی که همه به بالا قدم برمی دارند نزدیک شود ، امیدواریم در آغاز دهه ۵ تولد اینترنت ، این شبکه مجازی هم در جایگاه مناسبی در کشور ما در نظر مسئولین قرار گیرد.

منبع : http://www.neowin.net و http://www.gheseh.ir


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان