رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ادامه مقاله جهانی شدن
#1
ادامه مقاله جهانی شدن


بیان مسئله

جهانی شدن پدیده ای است که گریزی از آن نیست، و هر چه خود را? از مسیر آن دورتر نماييم بیشتر تحت تأثیر آن قرار خواهیم گرفت. علیرغم? تعریف های ضد و نقیض و متفاوت پیرامون جهانی شدن، آنچه واقعا اتفاق افتاده است پدیده جهانی شدن است.
متفکران برجسته ای مانند کینجی اومای با نظریه (جهان بدون مرز و پایان دولت- ملت) گیدنز ) انقلاب ارتباطات و کنش از راه دور، فشردگی فضا و زمان) دنی کو (اقتصاد بدون وزن یا الکترونیک) دانیل بل (جامعه اطلاعات محور) کاستلز (جامعه شبکه ای) لوهمان (ارتباط معنا دار بدون مرز) والرشتاین (نظام اجتماعی جهانی) و ... این پدیده را تائید کرده اند.
جهانی شدن زمینه ساز فرهنگ ها و هویت های فراگیرتر می شود، هر اندازه که فرهنگ ها با یکدیگر در تعامل قرار می گیرند و مبادله و گفتگو میان انسانها بیشتر می شود مشترکات میان فرهنگ ها و هویت ها نیز افزایش می یابد. (عبدالهی، 32:1385)
یکی از جنبه های مهم تأثیرگذاری جهانی شدن، تأثیر آن بر هویت به طور کلی و هویت های اجتماعی به طور خاص است.هویت اجتماعی عبارت است از تعلق خاطر تعدادی از افراد به اموری مشترک با عنوان خاص، چنین تعلقی موجب احساس همبستگی و شکل گیری یک واحد جمعی می شودکه با عنوان « ما » از ماهای دیگر جدا می شود.
حساسیت مسئله هویت در میان جوانان و اهمیت دوره جوانی با توجه به اینکه جمعیت ایران از لحاظ ترکیب سنی جوان به¬حساب می¬آید و اینکه دوران جوانی دوره‌ای است که در آن بحران هویت‌یابی بر سازمان روانی فرد چیره می¬شود و جوان تشنة هویت را به جست¬وجو و سنجش ارزش¬های مختلف و گاه متضــاد هـدایت می¬نماید، تا در پایان این دوره بحرانی احساسی از داشتن هویت را برای وی به ارمغان آورد و با توجه به¬اینکه کشور ایران و قشر جوانان تحصیل کرده کمابیش تحت تأثیر جهانی‌شدن به عنوان پدیده ای موثربرهویت قراردارند و درطی این فرایند معمولا دچار تعارض وبحران هویت می شوند، برسی موشکافانه وعمیق این پدیده و یافتن راحل هایی برای مقابله بااثرات منفی آن راضروری می کند.

با توجه به نکات مذکور سؤال اصلی تحقیق حاضر این است که جهانی شدن چگونه هویت اجتماعی دانشجویان را تحت تاثیر قرا می دهد؟ به عبارتی دیگر آیا رابطه هویت اجتماعی وجهانی شدن در جهان معاصر متناقض است یا موازی؟ آیا هویت های اجتماعی محلی و جهانی در فرآیند جهانی شدن با هم ناسازگاری خواهند داشت یا در کنار هم به سر خواهند برد؟


اهداف تحقیق

الف)اهداف اصلی:
هدف اصلی این تحقیق برسی تاثیرفرایندجهانی شدن برهویت اجتماعی دانشجویان دانشگاه شیراز می باشد.
ب)اهداف فرعی:
1-? توصیفی از جهانی‌شدن و بحران هویت دانشجویان.
2- بررسی رابطه جهانی‌شدن و بحران هویت دانشجویان.
3-برسی رابطه متغیر هایی همچون سن وجنس دانشجویان درمعرض فرایندجهانی شدن وهویت اجتماعی آنان.
4-برسی نقش پایگاه اقتصادی-اجتماعی خانواده درمیزان تاثیرپذیری دانشجویان ازفرایندجهانی شدن.
5-برسی نقش دانشگاها درافزایش یا کاهش تاثیرجهانی شدن برهویت دانشجویان.
6-ارائه راهکارهای پژوهشی و اجرایی برای مقابله با پدیده جهانی شدن وپیامدهای منفی آن.


اهمیت وضرورت تحقیق

جوان بودن جمعیت ایران همراه با تغییر و تحولات فرهنگی متعددی که در اثر عوامل مختلف از جمله انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و همچنین شکاف روزافزونی که میان نسل‌ها حاکم شده از یک طرف و موقعیت همه جانبه ایران به¬عنوان یک کشور در حال توسعه و رو به روند جهانی‌شدن و جایگاه آن در میان سایر کشورهای جهان و همچنین هجوم فرهنگ‌های بیگانه از طرق مختلف به این کشور از طرف دیگر، همه و همه نشان¬دهنده اهمیت بسیار زیاد قشر جوان به¬عنوان یک جمعیت فعال و آینده‌ساز می‌باشد. به عبارت دیگر می‌توان گفت در جهان امروز وضعیت و جایگاه هر کشوری با توجه به ساختار، روند، ماهیت و عملکرد دو عامل زیر مشخص می‌شود:
١- ماهیت ساختاری و عملکرد ارکان و عناصر اصلی و تشکیل¬دهنده نظام اجتماعی آن کشور؛
٢- شرایط و موقعیت منطقه¬ای و جهانی آن کشور.
در ارتباط با عامل اول باید گفت که عناصر و ارکان اصلی جامعه ما (ساختار جغرافیایی و محیط زیست، ساختار جمعیتی، ساختار اقتصادی، ساختار فرهنگی و ساختار سیاسی) به‌خاطر ناهمگونی، زمینه‌های ظهور و بروز مسائل و بحران‌های گوناگون در جامعه را فراهم نموده است. به‌علاوه کشور ایران با داشتن حدود چهل میلیون نفر جمعیت جوان از کل جمعیت تقریباً هفتاد میلیون نفری به‌عنوان یک کشور جوان شناخته می‌شود. (مرکز آمار ایران،١٣٧٥)علاوه براین از این جمعیت جوان مشغول به تحصیل در دانشگاها هستند واین درصد نشان دهنده بالابودن تعداد محصلان در کشورایران است برای نمونه جامعه آماری تحقیق حاضر? ? ? ? ? ? ? ? ? دانشجو در رشته های مختلف می باشد، بنابراین جوان بودن جمعیت ایران وبالا بودن درصد افراد تحصیل کرده یاهمان دانشجویان و حرکت این جامعه به سمت فرایند جهانی‌شدن، نشانگر اهمیت برنامه‌ریزی درست و صحیح در حرکت به سمت جهانی‌شدن و فاصله گرفتن از بحران هویت این قشر جوان می‌باشد.
 سپاس شده توسط amir71 ، mohammad_p


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان