رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وقتي رييس جمهور كشور برمودا ملاك علما ما براي روي آوردن نهادهاي مالي غربي به ...
#1
بنام خداوند متعال

يا ايها الذين امنو اتقوالله و ذروا ما بقي من الربا ان كنتم مومنين (بقره ۲۷۸)///اي كساني كه ايمان آورده ايد تقواي خدا پيشه كنيد آنچه از ربا باقي ميماند را رها كنيد . اگر شما مومن هستيد
و ما اتيتم من الربا ليربو في اموال الناس فلا يربو عندالله ....(روم۳۹)آنچه به عنوان ربا ميپردازيد تا در اموال مردم فزوني يابدمايه ي افزايش نزد خدا نيست
خطبه هاي امروز جناب شيخ عقيل فتحي امام جمعه موقت جناح از جهات مختلف قابل تامل است . نكات قوت و ضعف آن در اين پست خواهد آمد .

اينكه علما دين بخواهند در بحبوهه ي بحران اقتصاد جهاني راه حل پيشنهاد و در همين راستا اقتصاد مدرن اسلامي را ارائه دهند امر پسنديده ايي است . در حالي كه اسلام در ميان كشورهاي غربي و به لطف منابع خبري وابسته به غول هاي سرمايه داري چهره ايي خلاف واقع پيدا كرده است قدرت نمايي علمي كاري بسي قابل تقدير است .

اما به نظر بنده اين راهش نيست كه علما ما بخواهند با ملاقات با رييس جمهور اقتصاددان برمودا( يا چنين اسمي) اين برداشت را بكنند كه ما دريافته اييم كه روساي كشورهاي غربي!!!! به اقتصاد اسلامي علاقه مند شده اند . يكي نيست از مولوي عثماني يا همين شيخ فتحي خودمان بپرسد كه عزيزان دل برادر . كشور برمودا در كجاي اقتصاد عظيم سرمايه داري و رييس جمهورش نظريه پرداز كدام مركز تحقيقات جهاني است ؟ اين باعث سرشكستگي دين اسلام نيست كه ما به بركت سياست خارجي دولت نهم . بخواهيم با ملاقات با روساي كشورهايي نظير بوركينافاسو . قمر . سومالي و يا برمودا اقتصاد اسلامي را جانشين اقتصاد پيچيده ايي چون سرمايه داري كنيم ؟

راه حل چنين بحرانها يا راهكار دادن به منظور برون رفت از آن اين است كه با تشكيل اتاقهاي فكر در چارچوب سازمان كنفرانس اسلامي يا بصورت مستقل . به منظور شركت در كنفرانس هاي جهاني اقتصادي با ارائه راهكار و نه شعار و كلي گويي در صدد فراگير كردن اقتصاد اسلامي براييم .

خطبه هاي امروز آقاي فتحي هم تابعي از همان كلي گويي و اينكه چنين و چنان اييم بود كه بدون هيچگونه راهكار عملي پايان يافت . آيا بهتر نيست كه آقاي فتحي در طول چندين خطبه به تشريح راهكارهاي عملي بپردازد؟

باز در پايان حرف من اين است كه ما نبايد از كاه كوه بسازيم . مگر با رييس بانك جهاني ديدار نكرده اييم كه با ارائه نظراتش متوجه علاقه مندي كشورهاي غربي به اقتصاد اسلامي شده اييم .

گر در طلب خودي ز خود بيرون آ ........ جو را بگذار و جانب جيحون آ

چون گاو چه ميكشي تو بار گردون........چرخي بزن و بر سر اين گردون آ
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ديوان شمس ... رباعيات
پاسخ
#2
با اینکه چندان متوجه منظورتان نشدم، ولی چند نکته لازم است که در انتقاد های خود در این باره مد نظر قرار دهید.
شما گفتید که
نقل قول:خطبه هاي امروز آقاي فتحي هم تابعي از همان كلي گويي و اينكه چنين و چنان اييم بود كه بدون هيچگونه راهكار عملي پايان يافت .
شما وقتی می گویید اقتصاددانان این کار مشابه را انجام می دهند، از آقای فتحی که اقتصاددان نیست، نمی توان انتظار بیش از این را داشت.

و همچنین نوشته اید
نقل قول:آيا بهتر نيست كه آقاي فتحي در طول چندين خطبه به تشريح راهكارهاي عملي بپردازد؟
این هم جواب همان قبلی می تواند کافی باشد. چرا بهتر است. اما به نظر من باز هم چون کسی که در کاری تخصص ندارد، چنان که حرف های جالب و راهکارهایی را ارائه دهد، باز هم چندان از نظر مردم معتبر نخواهد بود. اما اگر چند نفر با همفکری در اینباره بحث و گفتگو کنند، نتیجه جالبتری را شاهد خواهیم بود.
و اما آخرین نکته و مهمترین نکته این است که به نظر من باید به صورت خلاصه مسائل را شرح داد که برای مردم این شهر کفایت کند و بر روی دیگر بحث ها برای روشن کردن بعضی دیگر از مسائل حرف بزند، چرا که حرف هایی که در خطبه های اینجا گفته می شود، تنها در همین جا اثر دارد و به گوش دیگران نخواهد رسید پس بهتر است برای این مردم مناسب باشد و حرف های با سطح بیشتر بیهوده است چرا که حرف های خطبه های جناح به دیگر جاها نخواهد رسید.
و در آخر در خواست دارم، دیدگاه خودتون رو واضح بیان کنید، تا ما هم با نظر شما بیشتر آشنایی پیدا کنیم.
پاسخ
#3
شما نوشته اييد:

شما وقتی می گویید اقتصاددانان این کار مشابه را انجام می دهند، از آقای فتحی که اقتصاددان نیست، نمی توان انتظار بیش از این را داشت.


من اصلا معني اين جمله شما را نفهميدم .

يك مشكلي كه هميشه بين من و وحيد بوده اين است كه از اولين مطالب وبلاگم ايشان مدام ميگويند كه من متوجه منظورتان نميشوم . در اوايل كار وبلاگ بله ولي حالا و خصوصا در اين پست من واقعا تعجب ميكنم كه شما ميگوييد منظورتان را متوجه نشده ام . شما اگر بلديد كه منظور را چطوري ميرسانند به شما به ما هم ياد بدهيد چون من از كسي ديگر نشنيده ام كه چنين جوابي بدهد . تنها شما منظورم را متوجه نميشويد.


چون من نميخواهم كسي از اصل مطلب و گرايش و جهت اصلي آن منحرف شود مايل نيستم كه اين بحث را ادامه دهم . جواب وحيد هم در پيغام خصوصي قابل طرح است
پاسخ
#4
اين مطلب رو كه تو وبلاگ خونديم ??? ;D

خوب هم متوجه شديم Wink ;D
پاسخ
#5
نقل قول:شما وقتی می گویید اقتصاددانان این کار مشابه را انجام می دهند، از آقای فتحی که اقتصاددان نیست، نمی توان انتظار بیش از این را داشت.
منظورم از این جمله کاملا واضح است. منظورم اینه که شما می گید اقتصاددانان کلی گویی می کنند و آقای فتحی هم کلی گویی می کند. این کارشون مشابه هم است.
نقل قول:جواب وحيد هم در پيغام خصوصي قابل طرح است
فعلا که چیزی نیومده برام. ببینید این خطبه ای که شما می گید، من پیگیری نکردم که از ریز و درشتش با خبر باشم، برای همین برای کسی که همونجا بوده خیلی راحت متوجه منظورتون می شه ولی من خبر ندارم.
ببینید شما می گید که همه متوجه می شن، باید به عرضتون برسونم که خیلی ها یه حدودی که متوجه شدن، یه نظر می دن و می رن. شاید هم اصلا حوصله خوندنش رو نداشته باشن و الکی تشکر کنند . ولی من اینطور نیستم. و گرنه منم می تونستم مثل دوست عزیز "ابا عبدالله" بگم خوب بود . اونطوری راضی می شید؟ .منم اصل بحثت رو فهمیدم، اونقدرا هم مبهم نیست، ولی گفتم که یکم ساختار مطلبتون با عرض پوزش به نظر من مشکل داره. یعنی ما بخواهیم در شهری به این کوچکی با بحران اقتصادی و چند چیز دیگه همه با هم تو چند تا جمله خلاصه کنیم، امکان نداره یا اگه هم امکان داشته باشه، همین طور مبهم می مونه.

البته حالا که یکبار دیگه با دقت خوندم متوجه منظورت شدم. منظورت به طور خلاصه اینه که ما نباید همین که با یکی از سران حرف زدیم به خودمون ببالیم و فکر کنیم چقدر ایده مان عالی بوده. باز هم من تکرار می کنم که با یکم ویرایش و کمی ترتیب می شه راحتتر منظور رو فهموند. مثلا:
نقل قول:مگر با رييس بانك جهاني ديدار نكرده اييم كه با ارائه نظراتش متوجه علاقه مندي كشورهاي غربي به اقتصاد اسلامي شده اييم.
فکر کنم منظورت دیدار کرده اییم و آخرش هم علامت سوال می خواد. با این دو تا منظور جملتون کامل تغییر خواهد کرد.
یا از خط 6 تا 9 که تو پیغام خصوصی می گم و نمی خوام بیشتر از این تاپیک منحرف بشه. در پست بعد هم بر می گردم به سر اصل مطلب و حرف هامون رو از تو پیغام خصوصی ادامه می دیم.
پاسخ
#6
خوب در مورد اصل مطلبی که نوشتید. متاسفانه شما اول نوشته هایم رو خوندید و درباره آخرش نظری نداید.
نقل قول:این هم جواب همان قبلی می تواند کافی باشد. چرا بهتر است. اما به نظر من باز هم چون کسی که در کاری تخصص ندارد، چنان که حرف های جالب و راهکارهایی را ارائه دهد، باز هم چندان از نظر مردم معتبر نخواهد بود. اما اگر چند نفر با همفکری در اینباره بحث و گفتگو کنند، نتیجه جالبتری را شاهد خواهیم بود.
و اما آخرین نکته و مهمترین نکته این است که به نظر من باید به صورت خلاصه مسائل را شرح داد که برای مردم این شهر کفایت کند و بر روی دیگر بحث ها برای روشن کردن بعضی دیگر از مسائل حرف بزند، چرا که حرف هایی که در خطبه های اینجا گفته می شود، تنها در همین جا اثر دارد و به گوش دیگران نخواهد رسید پس بهتر است برای این مردم مناسب باشد و حرف های با سطح بیشتر بیهوده است چرا که حرف های خطبه های جناح به دیگر جاها نخواهد رسید.
و در آخر در خواست دارم، دیدگاه خودتون رو واضح بیان کنید، تا ما هم با نظر شما بیشتر آشنایی پیدا کنیم.

ضمن اینکه نظرت رو درباره این قسمت که تو نقل قول گذاشتم، بخش دیگه ای رو مطرح می کنم. درباره این قسمت از نوشته شما :
نقل قول:راه حل چنين بحرانها يا راهكار دادن به منظور برون رفت از آن اين است كه با تشكيل اتاقهاي فكر در چارچوب سازمان كنفرانس اسلامي يا بصورت مستقل . به منظور شركت در كنفرانس هاي جهاني اقتصادي با ارائه راهكار و نه شعار و كلي گويي در صدد فراگير كردن اقتصاد اسلامي براييم .
این نظرتون کاملا صحیح است و منم با این کار موافقم و به نظر من هم به جای اینکه فقط دو تا اسم روی قوانین بذارن، بیان و با همفکری و کار روی جنبه های این موضوع ایده و راهکاری ارائه دهند که برای اولین بار پس از این همه سال کشورهای مسلمان بتوانند به جای کپی و یا اینکه منتظر بمانند که دیگران تصمیم بگیرند و نظر ارائه کنند، خودشان پیش قدم شده و از رکود فکری این بخش از جهان ( کشورهای مسلمان ) بیرون بیایند. امروزه قدرت، علم است و باید کشورهای مسلمان نیز خودی نشان دهند. مثلا همین کشور خودمان، درسته که الان چندان اوضاع بدی نداره، اما گذشته بسیار قدرتمند بوده و نباید همیشه به گذشته خود افتخار کند، بلکه باید با ایجاد علم و دانش جدید جایگاه خود را پیدا کند. در مورد کشورهای در حال توسعه و جهان سومی دیگر هم همینطور.
پاسخ
#7
من در پاسخ وحيد ميخوام كه چند روزنامه به ايشون معرفي كنم تا هم خودشون و هم بازديدكنندگان بتونن هر روز روزنامه هاي صبح را بخونند .

http://www.roozna.com/ اعتماد ملي

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/Home.aspx ابتكار

http://www.khabaronline.ir/ روزنامه خبر

http://www.hayateno.info/ حيات نو
پاسخ
#8
این روزنامه ها به این موضوع مرتبطه یا جهت اطلاع بود؟? Smile
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان