رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معمای جالب // فکر خود را به چالش بکشید
#1
فکر کنید و خودتون به این معما جواب بدید و از وبسایت های اینترنتی برای رسیدن به جواب استفاده نکنید چون هیچ لذتی نخواهد داشت معمایی که حل شده باشه براتون.

صورت مسئله :
10 تا جعبه قند داریم.
هر جعبه از 1000 حبه قند تشکیل شده و وزن هر حبه قند 10 گرم است. این وضعیت در تمام جعبه ها صادق است به جز یکی از این جعبه ها که شامل حبه هایی با وزن 9 گرم است.
یک ترازو [دیجیتالی] داریم که یک بار مصرف است. یعنی فقط میتوانید با یک بار وزن کردن به این مسئله جواب بدید.میخواهیم با استفاده از این ترازو و تنها یک بار وزن کردن بفهمیم کدام جعبه وزن کمتری دارد.

راه حل پیشنهادی شما چیست؟
پاسخ
#2
همه ی جعبه ها روی ترازو می گذاریم 9 ضربدر 1000 ضرب در10میشود90000به اضافه1000ضرب در9 میشود99000 حالا یکی ازجعبه ها برمی داریم اگرجعبه ی محتوی حبه های9گرمی باشد وزنی که ترازو نشان می دهد9000 است واگر یکی ازجعبه های محتوی
حبه های10 گرمی باشد ترازوعدد89000رانشان می دهد به این ترتیب این کار را ادامه می دهیم یعنی یک جعبه دردست ماست 9جعبه روی ترازو وچشم مابه ترازو
پاسخ
#3
ما نمیتونیم چندین وزن مختلف رو اندازه گیری کنیم. فقط یکبار.
پاسخ
#4
5 بسته را در یک کفه و 5 بسته بعدی را در کفه بعدی میذاریم. اگه یکی 900 گرمیه قطعا وزن اون کفه 100 گرم کمتره. به ترتیب یک بسته از کفه راست برمیداریم? و به تغییر وزن نگاه میکنیم و یک بسته از کفه چپ . بالاخره به همین ترتیب ادامه میدیم? ???
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid
#5
"انسان" عزیز ترازو دیجیتالی است. کفه ندارد. نکته بعدی اینه که شما فقط میتونید یکبار وزن کنید، این طور که شما میگید چندین بار وزن کشی میشه.

ولی خب به نظرم هم شما و هم آقای جویبار ایده هایی به ذهنتون اومده که باید یکم تغییر کنه و به جواب میرسید.
پاسخ
#6
جعبه ها را پشت سر هم قرار می دهیم.از جهبه اولی ۱حبه دومی ۲حبه و همینطور ادامه می دهیم تا آخرین جعبه ۱۰حبه از آن را بر میداریم.حالا ۵۵حبه داریم.اگر وزن هر کدام ۱۰گرم بود می شد ۵۵۰ گرم اما میدانیم یکی ار جعبه ها ۹ گرمی بوده پس از ۵۵۰گرم کمتر میشود.به تعدادی که از ۵۵۰کمتر شد آن جعبه قند۹ گرمی دارد. مثلا اگر ۴۴۸شد؛چون ۲ گرم فرق دارد و ما فقط از جعبه دومی ۲ حبه برداشتیم پس جعبه دومی ۹ گرمی است.
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، abdollah_abi
#7
درسته جوابش همینه.
پاسخ
 سپاس شده توسط abdollah_abi


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان