رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بگویید فرزند چندم خانواده هستید تا بگوییم چه شخصیتی دارید؟
#1
آیا تصور می کنید فرزند چندم خانواده بودن، می تواند بر شکل گیری شخصیت شما تأثیر گذار باشد؟ بسیاری از مردم بر این عقیده اند، فرزند اول یا دوم خانواده بودن، مسلماً بر شکل گیری شخصیت انسان بی تأثیر نیست. روان شناسان معتقدند همه انسانها به نوعی دارای نقاط مثبت و منفی هستند که این نقاط مثبت و منفی در فرزندان اول، دوم و... می تواند مشترک باشد. باهم مروری داریم بر نوع شخصیتی این فرزندان!

تک فرزندان
نقاط مثبت: این افراد همانها هستند که دنیا را متحول می کنند. افرادی تکلیف گرا، مرتب و منظم، با وجدان و وظیفه شناس، و بسیار قابل اطمینان می باشند. آنها عاشق واقعیت، افکار و اندیشه ها، و جزئیات هستند و از قبول مسوولیتهای مختلف واهمه ای ندارند.
نقاط منفی: یکی از خصیصه های منفی این افراد سرسختی و خشونت شدید آنهاست. کمی کینه ای و پرتوقع اند و معمولاً از قبول اشتباهاتشان سر باز می زنند و در واقع به هیچ وجه انتقادپذیر نیستند. افرادی بسیار حساس و نفوذپذیرند که احساساتشان خیلی زود، جریحه دار می شود. البته ناگفته پیداست که این خصوصیات به طور قاطع در مورد همه افراد صدق نمی کند. انتقادناپذیری و یا پرتوقع بودن، از جمله خصوصیاتی است که به گفته برخی از روان شناسان، می تواند در طول زمان تغییر کرده و فردی انتقادناپذیر را به فردی کاملاً انتقادپذیر تبدیل نماید. بسیاری از تک فرزندان نیز هستند که به واسطه نوع رفتارهای خانوادگی و محیطی که در آن بزرگ شده اند، حساسیتهای زودگذر خود را کنار گذاشته و همانند دیگران در رفتارهای اجتماعی بهتر، حل شده اند.

فرزندان اول خانواده
نقاط مثبت: آنها ذاتاً فرمانده به دنیا آمده اند! احتمالاً رئیس جمهورها، فضانوردان و مدیرعاملین، همه فرزندان اول خانواده هستند. فکر می کنند که همیشه حق با آنهاست و در کارها اولویت به آنها تعلق دارد!
فرزندان اول به دو دسته تقسیم می شوند: پرورش دهندگان افرادی مطیع و یا متحول کنندگانی قاطع! هر دو یکسان هستند، فقط از روشهای مختلفی در برخورد با دیگران استفاده می کنند. معمولاً فرزندان اول خانواده، افرادی ایرادگیر، مشکل پسند و دقیق هستند و عاشق توجه به جزئیات مسأله. افرادی وقت شناس، منظم و با کفایتند که دوست دارند همه چیز به بهترین نحو انجام شود. از مسائل غافلگیر کننده نیز به هیچ وجه خوششان نمی آید!
نقاط منفی: معمولاً این افراد کمی بداخلاق، ترش رو و بی احساس به نظر می آیند. گهگاه به خاطر زورگویی و فشاری که بر سایرین می آورند، تهدید کننده و رعب آور هستند. چون فکر می کنند که همیشه حق با آنهاست و فقط خودشان، همه چیز را می دانند. به دیگران اطمینان کمی دارند. ریاست ماب، ایرادگیر و نسبت به اشتباهات حساس و نکته سنج هستند!
همان طور که در مورد تک فرزندان گفتیم، این خصوصیات نمی تواند برای تمامی فرزندان اول خانواده، صدق کند. کما اینکه بسیاری از این فرزندان اول با آمدن فرزندان دوم، مطیع و رام می شوند.
برخی از روان شناسان بر این عقیده اند که بیشتر فرزندان اول خانواده به دلیل دقیق بودن و تکیه داشتن شان بر جزئیات مسأله، مهندسان قابلی از آب در می آیند. ولی باید مراقب این مهندسان بود، در صورتی که کسی نتواند بداخلاقی های این افراد را در طول زمان به نگرش مثبت تبدیل کند، باید بداند که با مدیری سخت گیر، خودمحور و احیاناً غیرقابل انعطاف رو به روست که احساس می کند، تمام کارها تنها باید زیر نظر او انجام شده و در واقع، شخص دیگری را در حد و اندازه تصمیم گیری در مورد این کارها نمی داند!

فرزندان وسط خانواده
نقاط مثبت: فرزندان وسطی، افرادی خانواده دوست هستند که دیگران از بودن با آنها لذت می برند. مهم ترین نیاز آنها نگاه داشتن اقیانوس پرتلاطم زندگی است و شعار آنها «آرامش به هر قیمتی» است. اینها افرادی بسیار آرام و بی سر و صدا، شیرین و دوست داشتنی هستند و در ضمن، شنوندگان خوبی هم به شمار می روند.
مهارت زیادی در حل مشکلات دارند، چون همیشه هر دو جنبه یک شکل را بررسی می کنند و دوست دارند همه را خوشحال کنند. همین مسأله باعث می شود که مشاوران و میانجی گران خوبی باشند.
نقاط منفی: نسبت به فرزندان اول خانواده، احساس سلطه گری کمتری دارند، اما دوست دارند همه آنها را ستایش کرده و دوست بدارند، یا حداقل با آنها احساس شادی و خوشبختی کنند. از آنجا که سعی در راضی نگاه داشتن همه دارند، ممکن است به افرادی وابسته تبدیل شوند. نمی توانند خوب تصمیم بگیرند تا جایی که باعث رنجاندن دیگران می شوند. همچنین برای شکست و اشتباهات دیگران، خود را سرزنش می کنند!
باید دقت داشت که فرزندان وسط خانواده در خانواده های پرجمعیت، می تواند به فرزندان دوم، سوم، چهارم و... نیز اطلاق شود که مسلماً این خصوصیات نمی تواند در مورد همه آنها صادق باشد. بسیاری از این افراد، خودساخته های با اعتماد به نفسی از آب درمی آیند که به نظر می رسد، تمامی خصوصیات خوب و مثبت را یک جا در خود دارند!

فرزندان آخر خانواده
نقاط مثبت: افرادی شاد و سرزنده اند که این شادی و سرخوشی را با خود، همه جا می برند و دیگران را نیز از آن بهره مند می کنند. مهارتهای مردمی آنها بسیار قوی است و عاشق این هستند که دیگران را با حرفها و کارهایشان سرگرم کنند. هیچ کس برای آنها غریبه نیست و به سرعت با همه صمیمی می شوند. افرادی برونگرا هستند که از وجود دیگران انرژی می گیرند. از ریسک کردن واهمه ای ندارند و در عین حال از آن لذت هم می برند!
نقاط منفی: خیلی زود خسته می شوند. از طرد شدن واهمه داشته و افق توجهاتشان کوتاه است. افرادی خودگرا هستند. معمولاً به خاطر توقعات غیر واقعی شان از رابطه که تصور می کنند در همه رابطه ها باید همیشه خوشی و خنده برقرار باشد، رابطه های زیادی را به فنا می دهند. اما نمی دانند که عمر چنین رابطه هایی بسیار کوتاه است!
سرزندگی خصلت مشترک دو الی سه فرزند آخر است (بطور معمول) با این حال، روان شناسان، آن را صد در صد نمی دانند، همان طور که بعید به نظر می رسد تمامی فرزندان آخر خانواده افرادی ترسو و به لحاظ شخصیتی ضعیف النفس باشند. به هر حال موضوع مهم، پس از شناخت برخی از خصوصیات شخصی خود، برخورد صحیح با آن است.
پاسخ
 سپاس شده توسط armena ، ترنم


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان