رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحلیلی بر جایگاه فضای مجازی در جامعه ومنطقه
#1
ر این نوشته سعی? خواهیم کرد به بررسی بایدها ونبایدها ، آثار مثبت ومنفی? و ظرفیت های بالقوه فضای مجازی در منطقه بپردازیم.

بخش اول: وبلاگ ها و وبسایت ها

اوایل دهه ۸۰ شمسی را می توان سرآغازی بر ورود اینترنت به صورت فراگیر? در منطقه دانست. کامپیوتر به عنوان وسیله ای که تنها در سریال های خارجی وفیلم ها دیده می شد، به مرور به یک کالای اساسی خانوارها مبدل گشت. در پی این تحولات بود که اولین وبلاگ های جناحی پا به عرصه وجود نهادند . وبلاگ هایی با مطالبی بدون مشخص بودن نویسنده که اغلب رویکردی نقادانه نسبت به مسائل مختلف شهر ومنطقه داشتند. استقبال مردم از این وبلاگ ها باعث شد که در مدتی اندک تعدادشان رو به فزونی نهد و پس از مدتی یکی پس از دیگری از صحنه فضای مجازی منطقه محو گردند. دلایل? زیادی را می توان برای تولد و جوان مرگ شدن این وبلاگ ها برشمرد که به اختصار به آنها خواهیم پرداخت.

اولین دلیلی که می توان برای این مقوله متصور بود ، زندگی در جامعه سنتی وکوچک است. زندگی در اجتماعات کوچک به خودی خود خط قرمزهای فراوان وکاذبی را بدلیل آشنایی افراد با یکدیگر و همچنین وجود آداب وسنن مختلف بوجود می آورد که در نتیجه آنها فضای نقد در جامعه به شدت محدود می گردد. گسترش فضای مجازی سبب آن شد که هر جوانی که موقعیت دردل در جامعه از او گرفته شده بود، با راه اندازی وبلاگی در دل هایش را بازگو کند. طبیعتا در دل کردن وبازگویی مسئله ای که همواره فکر جوانی را مشغول کرده باعث می شود انسان احساس راحتی و آرامش نماید. اما مسئله این است که مگر یک جوان در دل هایش چقدر است که بتواند آن قدر بنویسد که موجبات تداوم چند ساله یک وبلاگ را فراهم آورد؟؟

دلیل دوم را می توان عدم نگاه تخصصی و عدم آگاهی کافی نسبت به مسائل بیان شده در این وبلاگ ها دانست. نوشتن مطالب بدون منبع موثق، ویا نگارش مطالبی که اشخاصی خاص را بدون هیچ مدرک ویا دلیلی مورد حمله قرار می داد نیز ضربات سهمگینی را بر پیکره این وبلاگ ها وارد می نمود وباعث صلب اعتماد مردم نسبت به فضای مجازی می گشت. همچنین نگارش مطالبی تخصصی بدون مطالعه و سواد کافی در این زمینه ها نیز باعث بی اعتباری ودر نتیجه زوال این وبلاگ ها گردید.

از دیگر این دلایل? نگاه صرف به مسائل سیاسی و تا حدودی ورزشی دانست . مگر چند درصد مشکلات و نقاط قوت و ضعف منطقه به مسائل سیاسی بر می گردد؟ و یا فوتبال? و ورزش در شهر تا چه حدی حرفه ای است؟ مگر ورزش آماتور منطقه بیش از یک تفریح? برای جوانان? اهمیت دارد؟

این مقطع از تولد و زوال وبلاگ ها را می توان به عنوان موج اول فعالیت? فعالان این عرصه دانست

اما موج دوم از زمانی آغاز شد که فعالان این عرصه به این نتیجه رسیدند که دیگر نگارش فردی و همچنین نگاه صرفا نقادانه به مسائل برای? بازدید کنندگان و اهالی فضای مجازی جذابیت خود را از دست داده است.از این رو وبسایت ها? پا به عرصه وجود نهادند . وبسایت هایی بعضا با مدیریت گروهی و با رویکردی اغلب خبری تحلیلی . این وبسایت ها که دارای رسمیت بیشتری هستند و اغلب نگارندگان آنها مشخص اند ، باعث اعتبار دهی به? فضای مجازی در منطقه شد. جو بوجود آمده زمینه را برای حضور گروه های مختلف با زمینه فکری وکاری مختلف و? حتی? نهاد های اداری منطقه را نیز فراهم کرد.

آپدیت شدن به موقع ، اعتبار اخبار ، تداوم در فعالیت? وهمچنین امکانات مناسب تر نسبت به وبلاگ ها? ، این وبسایت ها را در مدتی کوتاه? به منبع اصلی اطلاع رسانی و خبر رسانی منطقه مبدل ساخت .

از محاسن و تاثیرات مثبت وبسایتها که بگذریم نکاتی را به عنوان کمبود ها و پتانسیل های بالقوه موجود در فضای مجازی را باید مورد بررسی قرار داد. یکی از این موارد عدم تنوع در مطالب درج شده در این وبسایت هاست. مشکلی که از همان روزهای نخست وبلاگ نویسی با آن رو به رو بوده ایم و وبسایت ها نیز این مشکلات را از دوره وبلاگ نویسی به ارث برده اند ، با این تفاوت که رویکرد نقادانه وبلاگ ها به? رویکردی خبری تحلیلی? در وبسایت ها تبدیل شده است. عدم توجه کافی به مسائل اجتماعی ، فرهنگی ، جامعه شناختی و مدیریتی? و همچنین توجه صرف به? مسائل سیاسی? منطقه این وبسایت ها را? به پایگاه هایی تک بعدی مبدل ساخته است.(البته در مواردی که به برخی از این موضوعات پرداخته شده نیز به دلایلی برخوردهایی شدید در فضای مجازی با نویسندگان این مطالب شده که شاید این مسئله نیز در نپرداختن وبسایت ها به این مسائل نقش داشته است).

از دیگر موضوعات قابل تامل در این زمینه ، مبحث اسپانسرینگ و تبلیغات است . مسلما در این زمینه وبسایت های سطح منطقه در ابتدای راه قرار دارند . قطعا به فعلیت رسانیدن این پتانسیل بالقوه می تواند بخش بزرگی از مشکلات این وبسایت ها که به مسائل اقتصادی و مالی آنها بر می گردد را مرتفع نماید. همچنین? وجود تبلیغات می تواند زمینه ساز پیوند میان فضای مجازی و بازار در منطقه گردد? که به طور قطع اثرات مثبتی را در این زمینه در پی خواهد داشت.

درپایان به مواردی همچون نظارت دقیق بر بخش نظرات وتالار گفتمان سایت ها ، تعامل بین وبسایت ها در زمینه های گوناگون ،عدم درج اخبار بی پایه و اساس و ایجاد بخش های متنوع و جدید در وبسایت ها را می توان به? عنوان نکاتی که در صورت رعایت و اجرای آنها موجب پویایی هر چه بیشتر وبسایت ها خواهد شد ، را مد نظر قرار داد

نگارش : احمد احمدیان
برگرفته از سایت باشگاه گازال
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان