رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زنان واقعا ازمردها باهوشترند.
#1
نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که ضریب هوشی زنان از مردها بیشتر است.

بر اساس گزارشی که در روزنامه ساندی تایمز منتشر شده، از زمان ثبت نتایج آزمون‌های ضریب هوشی در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته، زنان به طور میانگین در رتبه‌ای پایین‌تر از مردان قرار می‌گرفتند، ولی مطالعه‌ای که جیمز فلین، پژوهشگر شناخته‌شده ضریب هوشی انجام داده است، نشان می‌دهد که فاصله زنان و مردان در این زمینه نه تنها کاهش یافته است، بلکه زنان در این رقابت، از مردها پیشی گرفته‌اند.

جیمز فلین به ساندی‌تایمز گفته است که به نظر او، نیازهای عصر مدرن باعث افزایش استانداردهای هوشی انسانها شده است.

او گفت: "در صد سال گذشته مردان و زنان به تدریج در آزمون‌های ضریب هوش پیشرفتهای بیشتری کرده اند، ولی سرعت رشد زنان بیشتر بوده است."

این پژوهشگر اضافه کرد: "این (روند) نتیجه مدرنیته است. پیچیدگی دنیای مدرن، مغز ما را وادار به انطباق می‌کند و ضریب هوش ما افزایش می‌یابد."

او گفت یک نظریه این است که ضرورت‌های گذران زندگی امروزین، از جمله اداره خانواده و داشتن شغل به طور همزمان باعث شده است زنان (به دلیل وظایف چندگانه‌شان) باهوش‌تر شوند. نظریه دیگر نیز این است که زنان همواره می‌توانسته‌اند در آزمون‌های ضریب هوشی امتیازات بالاتری کسب کنند، ولی این موضوع تنها به تازگی روشن شده است.

آقای فلین که یافته‌های پژوهش خود را در کتابی جدید منتشر خواهد کرد، به ساندی تایمز گفت: "مغز انسان‌های مدرن به شیوه‌ای متفاوت در حال رشد است و پیچیدگی شناختی آن بیشتر شده است. در آزمون‌های ضریب هوشی نیز که ما به عمل می‌آوریم، این شاخص در حال افزایش بوده است."

او در عین حال گفت که برای بررسی بیشتر روند کنونی، باید به داده‌های بیشتری دست یافت.

در دهه ۱۹۸۰ میلادی در چارچوب پدیده‌ای تحت عنوان "اثر فلین" گفته شد که ضریب هوشی افراد در کشورهای غربی در هر دهه نزدیک به سه واحد بیشتر شده است، به گونه‌ای که ضریب هوشی ساکنان این کشورها در دنیای مدرن در مقایسه با ساکنان آنها در حدود ۱۰۰ سال پیش به طور میانگین ۳۰ واحد بیشتر است.

در آن زمان گفته شد که ضریب هوشی افراد ژنتیکی و مربوط به وراثت نیست، بلکه می‌تواند ارتقا پیدا کند.

افرادی از کشورهای غرب اروپا و همچنین آمریکا، کانادا، نیوزیلند، آرژانتین و استونی در مطالعه اخیر آقای فلین شرکت کرده‌اند.

براساس این پژوهش، نتیجه آزمون ضریب هوش زنان و مردان در استرالیا تقریبا مشابه بوده است، ولی زنان در نیوزیلند، استونی و آرژانتین به طور میانگین ضریب هوشی بیشتری از مردان داشته‌اند.

بی بی سی

پاسخ
 سپاس شده توسط farshid.ahmadi ، vahid ، ترنم ، d.beckham ، نگار
#2
به نظر من هم زنان بیشتر از مردان توانایی دارند و هوش زنان بیش تر از مردان است . ولی بدلیل محدودیت هایی که در جامعه علیه زنان اعمال میشود این توانایی ها را ضعیف یا از بین? برده است . به نظر من خدای عالم جنس نر و ماده با تونایی های یکسان افریده .
یک نکته جالبی که اقای دکتر انوشه میگفتند این بود که هوش نوزاد دختر (یک روزه) با هوش نوزاد (سه ماهه) برابر است ولی بعدا روند? هوشی پسران نسبت به دختران افزایش می یابد .?
پاسخ
 سپاس شده توسط ekhlas ، ترنم ، d.beckham
#3
مقاله جالبی بود با اینکه قبول ندارم Smile
طبق این چیزی که تو این مقاله اومده ملاک ضریب هوشی، آموزشهاییه که طرف میبینه و نه هوشی که معمولا از این واژه استفاده میکنیم. ( البته منم میگم هوشی که بشه کسب کرد بهتر از هوش ذاتیه ولی خب نتیجه آزمایشی که ما میخوایم همون هوش ذاتیه ) . چون در این مقاله افزایش هوش رو مربوط به شرایط زندگی و کاری میدونه پس مطمئنا امتحانی که گرفته میشه هم جنبه خاصی رو پوشش میده . مثل جمله ای که تو خبری که امروز کپی کردم و گذاشتم ( "دومین دختری که از انیشتین و هاوکینگ سبقت گرفت/ معرفی 2 باهوش در 1ماه" ) : " گفته می شود که ضریب هوشی هاوکینگ 160 بوده و ضریب هوشی این دختر 15 ساله 162 اعلام شده است و دست کم روی کاغذ بهره هوشی وی بیشتر است.". یعنی واقعا این کسانی که از پس معماها اینگونه بر آمدند، واقعا از لحاظ هوشی از انیشتین و هاوکینگ باهوشترند؟ یعنی قابلیت تفکر بیشتری نسبت به اونا دارند یا صرفا از جنبه حل معما که خود طرف هم گفته تمرین حل معما زیاد داشته در صورتی که انیشتین هیچ وقت وقتش رو صرف حل چنین معماهایی که متعارفه نکردند، قویترند؟ معما داریم تا معما Smile

نقل قول:به نظر من هم زنان بیشتر از مردان توانایی دارند و هوش زنان بیش تر از مردان است . ولی بدلیل محدودیت هایی که در جامعه علیه زنان اعمال میشود این توانایی ها را ضعیف یا از بین? برده است . به نظر من خدای عالم جنس نر و ماده با تونایی های یکسان افریده .
تو از طرفی میگی هوش زنان بیشتر از مردان است از طرفی میگی خدای عالم جنس نر و ماده رو با توانایی های یکسان آفریده؟ Smile
به نظرم یکسان نیست، ولی نمیشه گفت کدوم بهتره. چون هر کدوم در زمینه ای موفق ترند.
پاسخ
 سپاس شده توسط ekhlas ، ترنم ، farshid.ahmadi ، d.beckham
#4
به نظرم بین زمینه های مختلف باید تفاوت قائل شد. واقعا زنان در خیلی از زمینه ها قویترند و مردان هم در زمینه های دیگر. مثلا تحقیقات نشون داده مردا در ریاضیات که همون رشته های فنیه قویترند و زنان در خیلی رشته ها مثل زبان و علوم انسانی و تا حدود پزشکی.
مثلا شما میتونید بین یک نفر رشته علوم انسانی و یک نفر رشته علوم ریاضی بگید کدوم باهوشتره؟ مثل اینه که رتبه های انسانی و ریاضی یا با تجربی مقایسه کنی. چنین چیزی درست نیست مطمئنا.

یه قسمت از مقاله ای رو نقل قول میکنم که میگه مردها در ریاضیات قویترند : (منبع : http://www.pezeshkan.org/?p=12561 )
نقل قول:مردان در ریاضیات قوی‌ترند

تحقیقات انجام شده تفاوت‌هایی را در توزیع مهارت‌های شناختی بین مرد و زن نشان می‌دهد. این تحقیقات بر پایه آزمایش‌هایی قابل شناخت است که به اشکال مختلف و شامل آزمون‌های کتبی مانندSAT هستند . این تحقیقات علاوه بر تفاوت در مهارت‌های خاص بر تفاوت در توانایی‌های شناخت عمومی که اغلب تحت عنوان میزان g شناخته می‌شود نیز تکیه دارد. آزمون‌های IQ که مخصوصا برای اندازه‌گیری توانایی شناختی طراحی شده است، معمولا توانایی‌های متعددی را مورد بررسی قرار داده و نمره‌های IQ به عنوان اندازه g به کار می‌رود.

همچنین آزمون SAT یک آزمون داوطلبانه و استانداردشده تلقی می‌شود که بین داوطلبان ورود به بسیاری از دانشگاه‌های امریکا برگزار می‌شود. این آزمون‌ها زیر نظر خدمات آزمایش تحصیلی انجام می‌شود و جنس آزمایش‌شدگان را نیز حفظ کرده و نتایج SAT براساس جنس منتشر می‌شود. در سال ۲۰۰۱، مردان در بخش شفاهی امتیاز ۵۰۹ از ۸۰۰ را آورده؛ در حالی که زنان امتیاز ۵۰۲ از ۸۰۰ را در این آزمون بدست آورده‌اند.

به هر حال اختلاف در بخش ریاضی کاملا مشخص‌تر و ثابت‌تر است. مردان ۵۳۳ امتیاز و زنان ۴۹۸ امتیاز کسب کرده‌اند. این اختلاف سال به سال بیشتر نمود پیدا می‌کند. در واقع بررسی ملی پیشرفت تحصیلی، که آزمون استاندارد دیگری در امریکاست، مردان را در ریاضیات کمی بالاتر از زنان می‌داند.

مطالعات محققان نشان می‌دهد، مردان ۱۷ تا ۱۸ ساله به طور متوسط ۶۳/۳ امتیاز IQ بالاتر از رقیب زن خود به دست آورده‌اند. آنها همچنین نوشته‌اند اختلاف g بین زنان و مردان در سراسر نتایج در هر تراز اجتماعی اقتصادی و در مجموعه‌های مختلف نژادی مشهود است.
پاسخ
 سپاس شده توسط ترنم ، farshid.ahmadi ، ekhlas ، d.beckham
#5
نقل قول:مقاله جالبی بود با اینکه قبول ندارم
نظرتون قابل احترام!

نقل قول:طبق این چیزی که تو این مقاله اومده ملاک ضریب هوشی، آموزشهاییه که طرف میبینه و نه هوشی که معمولا از این واژه استفاده میکنیم.
اين يكي از نظرياتي? بوده كه داده شده براي اينكه نتيجه اين پژوهش را توجيه كنن! پس ملاك واسه تعيين ضريب هوشيشون نبوده.ملاكشون آزموناشون بوده!
نقل قول:چون در این مقاله افزایش هوش رو مربوط به شرایط زندگی و کاری میدونه
شايد تاجايي هم اينطوري باشه،ولي خب حداقل اينوهم ميدونم كه تواين دوره و زمونه ومخصوصا براي آدمهايي كه اين پژوهشا روشون انجام گرفته زياد سبك زندگي خانمها وآقايون درشون تفاوتي نداره؛!
البته بگم خودمم زياد قبول ندارم اينكه به طورمطلق بگن هوش زنان ازمردان بيشتره هوش همه ي افراد متفاوته وبه عوامل زيادي بستگي داره. ولي همين هوش ذاتي كه خودتون ميگيد فكركنم توحدودي بربگرده به عوامل ارثيتي وژنتيك واين چيزا
در كل به نظرم مطلب جالبي بود كه بذارم توسايت! مخصوصا هم كه الان بحث هوش داغه!!
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، farshid.ahmadi ، نگار
#6
خوب هرکسی یه توانایی هایی داره،به نظر من نمیشه گفت که حتما یه گروهی باهوشترن،هرکسی ممکنه توی یه زمینه ی خاصی هوشش از بقیه بیشتر باشه.این برمیگرده به نوع آزمایشایی که انجام میشه.ممکنه توی آزمایشای بعدیشون یه نتیجه ی دیگه بگیرن که با این تحقیق سازگاری نداشته باشه.به هر حال خیلی ممنون از مطلب خوبتون،جالب بود
پاسخ
 سپاس شده توسط farshid.ahmadi ، vahid ، ekhlas
#7
نقل قول:مثلا تحقیقات نشون داده مردا در ریاضیات که همون رشته های فنیه قویترند و زنان در خیلی رشته ها مثل زبان و علوم انسانی و تا حدود پزشکی.
البته قطعا دراين تحقيقات بازم همون جمله معروف راي با اكثريته را استفاده كردن(وگرنه خيلي از زنان داريم كه رياضياتشون از مردان قويتره و خيلي كارهاي فني هم انجام ميدن بدون اينكه آموزشي? ديده باشن وتا حدودي هم حرفه اي هستن(حداقل مثل خودم كه خيلي اوقات برق خونمون يا هم? pc? كه خراب ميشه درست ميكنم(البته واسه خودمونا!! ديگه نبينم فردا يه عالمه وسايل برقي وpc وچيزاي ديگه جلوذرمون باشهااااا! من وقتشو ندارم? Smile)(اين ديگه فكر كنم هوش ذاتي باشه!
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، farshid.ahmadi
#8

نقل قول:مقاله جالبی بود با اینکه قبول ندارم

نظرتون قابل احترام !! ولی باید قبول داشته باشید
(۲۵ام مهر ۱۳۹۱، ۲۲:۴۸)وحید link نوشته: تو از طرفی میگی هوش زنان بیشتر از مردان است از طرفی میگی خدای عالم جنس نر و ماده رو با توانایی های یکسان آفریده؟ Smile
به نظرم یکسان نیست، ولی نمیشه گفت کدوم بهتره. چون هر کدوم در زمینه ای موفق ترند.
منظور من این بود که هوش زنا بیشتره و چون گفتم خدای عالم هر دو رو با یک توانایی افریده منظورم این نبود که از نظر هوشی برابره . مثلا در کارهای عملی هم نر و هم زن با هم برابرن ولی چون در اجتماع محدودیت های اعمال میشه زن ها نمیتونند اون کارهای عملی رو انجام بدن .
(کمی گنگ نوشتم ولی چون بحث بلند بالایی است و نمی شه همشو تایپ کرد مجبور شدم کوتاه بنویسم )

پاسخ
 سپاس شده توسط ekhlas
#9
بین فرد تا فرد دیگه که مطمئنا. این تحقیقات معمولا از یه جامعه آماری نسبتا تصادفی به دست میاد و همچنین نه کل مردم. حتی ما تو کلاسمون هم با اینکه رشته فنیه ولی دخترایی هستن که واقعا زرنگن ولی خب باز پسرا تعداد زرنگاشون بیشتره? Smile - انسان با انسان متفاوته و اینا همش میانگینه.

یادش بخیر یه تستی سال اول دبیرستان گرفتن فکر کنم تست ریون بود و از 60 تا سوال 58 تا درست جواب دادم و دو تا جواب ندادم. به نظرم استاندارد نبود. چون همش معما و پازل گونه بود. از این نظر که واقعا هوش رو درگیر میکنه جالب بود ولی از نظر اینکه چقدر میتونه تمام جهات فکری آدم رو بسنجه اصلا.
کلا سنجش هوش کار سختیه چون ملاک خاصی براش وجود نداره. نتیجه و حاصل اون فکر مهمتر و ملموس تره به نظرم.

تازه یه نکته جالب این مقاله داره اینه که هوش رو میشه با تمرین خیلی افزایش داد. پس نباید بشینیم و بگیم خدا استعداد و هوش بهمون نداده. اینا بهانست.
باید سعی و تلاش کنی و چنین چیزی ارزش بیشتری داره تا اینکه هوش ذاتی داشته باشی.
پاسخ
 سپاس شده توسط ekhlas ، ترنم ، farshid.ahmadi ، d.beckham
#10
(۲۵ام مهر ۱۳۹۱، ۲۳:۵۷)وحید link نوشته: بین فرد تا فرد دیگه که مطمئنا. این تحقیقات معمولا از یه جامعه آماری نسبتا تصادفی به دست میاد و همچنین نه کل مردم.

یادش بخیر یه تستی سال اول دبیرستان گرفتن فکر کنم تست ریون بود و از 60 تا سوال 58 تا درست جواب دادم و دو تا جواب ندادم. به نظرم استاندارد نبود. چون همش معما و پازل گونه بود. از این نظر که واقعا هوش رو درگیر میکنه جالب بود ولی از نظر اینکه چقدر میتونه تمام جهات فکری آدم رو بسنجه اصلا.
حالا اگه میخوای جلوه بدی من 59 تاشو زدم !! (
ولی خوب بعد که بهم گفتن چه سوالی اشتباه زدم بعدش که نگاه کردم دیدم سوالی الکی هم اشتباه کردم !!!
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان