رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه با آقای دکتر عبدالمجید خادمی در مورد شغل دندانپزشکی
#1

مصاحبه با آقای دکتر عبدالمجید خادمی? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? مورخ 1390.9.21

با سلام . از شما آقای دکتر تقاضا دارم برای معرفی شغل خود به این سوالات به طور مختصر و مفید? پاسخ دهید.با تشکر.
1-در ابتدا لطفا به معرفی کلی شغل دندان پزشکی بپردازید و وظایف و مسیولیت های آن را توضیح دهید.
دندانپزشکی یکی از رشته های گروه پزشکی است که حوزه عمل آن دهان و دندان می باشد .وظیفه دندانپزشک در وهله اول آموزش راه های مبارزه علیه بیماری های دهان و دندان و نهایتا درمان یا بازیابی سلامت دهان و دندان است.

2-چه مدرک تحصیلی برای این شغل لازم است؟ و حداکثر و حداقل دوره تحصیل برای این رشته چند سال است؟
به مانند اغلب رشته های دانشگاهی با دیپلم می شود در کنکور سراسری شرکت نمود و در صورت قبولی در رشته دندانپزشکی حداقل 12 ترم تحصیلی یا 6 سال تحصیلی دوره دندانپزشکی عمومی می باشد.

3-چه خصوصیات جسمانی برای این شغل لازم است؟
به مانند اغلب رشته های پزشکی باید از سلامت جسمی برخوردار باشیم به خصوص در این رشته که کار فیزیکی در کنار کار فکری از اختصاصات آن می باشد .
?
4-آیا دختر ها نیز می توانند در این شغل موفق باشند؟
دختر ها به مانند پسر ها می توانند در این رشته تحصیل نمایند چه بسا دندانپزشکان برجسته زن در کشور داریم. نکته این رشته این است که کسانی که به کار هی هنری علاقه مند هستند در کار های عملی این رشته موفقیت بیشتری دارند.

5-آینده ی این شغل چگونه است؟
آینده ی این رشته بسته به عوامل مختلف اقتصادی اجتماعی فرهنگی جامعه و سیاستگذاری دولت دراین حوزه دارد مثلا چند سالی است که پذیرش این رشته در دانشگاه ها سیر صعودی دارد بدون توجه به ظرفیت های جامعه که طبعا ممکن است دندانپزشکان بیکار در کشور به مانند پزشکان بیکار در آینده داشته باشیم.

6-آیا درآمد ماهیانه ی شما برای داشتن زندگی ای مرفه کافی است؟
برای اینجانب چون سال های متعددی است که در این حرفه مشغول به کار هستم شاید متفاوت با شخصی که تازه فارغ التحصیل شده است باشد ولی من در کل راضی هستم.

7-شرایط محیط کار این شغل چگونه است؟
اگر منظور این است که چه شرایطی برای یک کار مناسب در این رشته لازم است باید عرض کنم 1-دندانپزشک دارای تبحر و سواد کافی و مسلط به حوزه کاری خود 2-مطب یا کلینیک دارای تجهیزات و مواد مناسب 3-پرسنل آگاه و مسلط که شامل منشی و دستیار می باشد4-بیماران با فرهنگ که نسبت به بهداشت دهان و دندان خود حساسیت لازم را داشته باشند

8-برای قبولی این رشته در یک دانشگاه خوب چه رتبه ای باید کسب کنیم؟ برای کسب این رتبه چه میزان مطالعه لازم است؟
متاسفانه به دلیل سال های زیادی که از فارغ التحصیلی اینجانب گذشته است اطلاع درستی از این قضیه ندارم.ولی طبعا به دلیل این که رشته دندانپزشکی در گروه پزشکی از اقبال بسیار خوبی برخوردار است طبعا رقابت نیز سخت تر است و تلاش بیشتری می طلبد.

9-معایب و محاسن شغل خود را بیان کنید.
این رشته چون کار فیزیکی زیادی دارد متاسفانه صدمه جسمی نیز بیشتر متوجه عمل کننده است مثلا آرتروز گردن و مشکلات ستون فقرات و مشکلات چشمی از عارضه های جدی این شغل است و حسن آن به مانند بقیه رشته های پزشکی احساس رضایت بیماران پس از یک کار دندانپزشکی خوب و التیام درد بیماران انگیزه مناسب برای ادامه کار می باشد و دیگر این که علیرغم? مشکلاتی که برای رشته های گروه پزشکی در جامعه اتفاق افتاده است هنوز هم از مقبولیت اجتماعی مناسبی برخوردار است .

10-آیا شرایط اجتماعی و فرهنگ مردم این منطقه با این شغل تناسب و همخوانی دارد؟
منطقه ما جزء مناطق محروم کشور می باشد و همانطور که عرض کردم شرایط اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی مردم تاثیر فراوانی در ارائه خدمات دندانپزشکی دارد یعنی اگر مردم توانایی اقتصادی مناسب و فرهنگ بهداشتی قابل قبول داشته باشند بالطبع ما مشکلات کمتری در ارایه خدمات و اقبال به این رشته را خواهیم داشت مسئله خیلی مهم اینست که در سطح دنیا خدمات دندانپزشکی کلا هزینه زیادی برای خانواده ها دارد و کشور ما از ارزان ترین کشور ها در ارایه خدمات دندانپزشکی است ولی نکته بسیار قابل توجه وجود بیمه قابل اتکا در کشور های دیگر و عدم پوشش مناسب بیمه در کشور ما یکی از مشکلات خانواده ها می باشد.در خاتمه برای اینکه نهایتا به پرسش شما پاسخ دهم منطقه ما از بین مناطق محروم کشور از فرهنگ بهتری برخوردار است.

11-شما برای فردی که به این شغل علاقه مند است چه توصیه ای دارید؟
علاقه مندی صرفا کافی نیست داشتن استعداد در این رشته یعنی توانایی فیزیکی و استعداد هنری چون کار دندانپزشکی به قول معروف کار دست در آن نقش مهمی دارد یعنی ممکن است شما در تئوری مشکل نداشته باشید ولی در کار های عملی دچار مشکل شوید یعنی به طور خلاصه 1-استعداد تئوری 2-استعداد کار عملی ضامن موفقیت در این رشته است .

12-به نظر شما اگر فردی به این شغل علاقه داشته باشد ولی از خون و تیغ جراحی وامثال این ها ترس داشته باشد آیا می تواند در این شغل موفق باشد؟ به نظر شما برای غلبه بر این ترس باید چه کرد؟
ببینید بعضی ترس ها کوچک و به مرور زمان قابل رفع می باشند یعنی در محیط که قرار بگیرد کم کم بر طرف می شود مگر این که بسیار عمیق باشد که طبعا مشکلات زیادی به دنبال خواهد داشت که نیاز به روان درمانی دارد.

13-اگر فردی به این شغل علاقه ای نداشته باشد و به اصرار خانواده و یا به دلایل دیگر که ممکن است عامل ایجاد انگیزه باشند این شغل را انتخاب کند می تواند در این شغل موفق شود؟
خیر علاقه مندی در عین توانایی فردی و نه صرفا توصیه خانواده و اطرافیان باید تعیین کننده در انتخاب این رشته باشد اطرافیان راهنما و کمک کننده هستند و نهایتا فرد با توجه به علاقه و استعداد شخصی خود تصمیم گیرنده می باشد .بنابه توصیه دیگران و بدون توجه به فرد انتخاب کردن این رشته اشتباه بزرگی است که شاید جبران ناپذیر باشد.

14-آیا شما از این شغل راضی هستید؟
من از شغل خود راضی هستم و نسبتا موفق بوده ام اگر چه در دبیرستان به ادبیات و روزنامه نگاری علاقه زیادی داشتم.

15-این شغل در جامعه تا چه اندازه مفید و موثر و لازم است؟
نقش دهان و دندان در سلامت انسان ها انکار ناپذیر است.دهان و دندان ابتدای دستگاه گوارش و نقش بسیار موثری در پیشگیری از بیماری های گوارشی دارد ونقش دهان و دندان در زیبایی? اعتماد به نفس و شخصیت اجتماعی انسان ها نیز غیر قابل اغماض می باشد.پس دندانپزشکی نقش بسیار مهمی در سلامت جامعه دارد.

16-آیا پس از کسب مدرک دندانپزشکی می توان به آسانی مشغول به کار در این زمینه شد؟
با افزایش پذیرش این رشته در دانشگاه ها آینده اشتغال در این رشته به خطر افتاده است.

17-بهترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در این رشته کدامند؟
دانشگاه های شهید بهشتی و تهران و مشهد جزء پیشگامان دندانپزشکی کشور هستند و برجسته ترین اساتید دندانپزشکی در این دانشگاه ها مشغول به تدریس می باشند البته دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران نیز چون از اساتید بازنشسته دانشگاه های دولتی استفاده می کند از کیفیت مناسبی برخوردار است.? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? در پایان امیدوارم پاسخ های بنده نقش هر چند کوچک در شناخت شما از دندانپزشکی داشته باشد.



(از دوست عزیز خانم هاجر دست پاک -که این مصاحبه را که توسط خود ایشان انجام گرفته و در اختیار بنده قرار داده اند -کمال سپاس و تشکر دارم.)
 سپاس شده توسط vahid ، ابراهیم77
#2
جالب بود
ممنون...
#3
لازم دانستم چندسوال که خانم مصاحبه گر فراموش کرده بودند بنویسم و یا نکاتی که اشاره نکرده بودین
1 - دکتر از امکانات دندانپزشکی که خیر تهیه نموده اند تا چه اندازه به نفع درمانگاه و تا چه اندازه به نفع شخص خود استفاده می کند ؟
2 - آیا مسئولی در رابطه با نرخ ویزیتی که دکتر بابت دندانپزشکی در درمانگاه ازبیماران دریافت می شود تحقیقی به عمل آورده ؟
3 - ایا به اندازه ی جاومکانی که برای سکونت به وی داده شده است به جناح خدمت می کند درحالی که بیشتر وقتش در جناح می گذرد ؟
#4
دو نکته رو باید بگم . اولا که مصاحبه آقای دکتر خیلی جالب بود . زمان مناسبی هم داره این مصاحبه . زیراکه الان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برای داوطلبان هرمزگانی ظرفیت کافی رو قرار داده تا در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند وقبولی در این ظرفیت بسیار راحتتر از ظرفیت معمولیه . 24 نفر از ظرفیت دندانپزشکی امسال دانشگاه هرمزگان کامل برای بومی های استان هرمزگان بود و سال قبل بوده و سال آینده هم به احتمال زیاد همینطور خواهد بود .

بخاطر همین انتظار داریم که رشته تجربی ها با خوندن این مطلب بیشتر از ظرفیت استان هرمزگان برای منطقه و جناح استفاده کنند و سعی کنند که در اون قبول بشن

دوما که از بقیه فارغ التحصیلان رشته های مختلف هم انتظار میره که این رویه رو در پیش بگیرند . رشته شون رو به آشناها و همشهریا معرفی کنند تا مردم از اون استفاده ببرند .

سوما درباره نظر جناب کدخدا باید فعلا بگم که نظرات ایشون رو خدای ناکرده کسی نظر مدیران جناح آنلاین تلقی نکنه .
#5
ممنون بابت مصاحبه.جالب بود.
#6
نقل قول:زم دانستم چندسوال که خانم مصاحبه گر فراموش کرده بودند بنویسم و یا نکاتی که اشاره نکرده بودین
1 - دکتر از امکانات دندانپزشکی که خیر تهیه نموده اند تا چه اندازه به نفع درمانگاه و تا چه اندازه به نفع شخص خود استفاده می کند ؟
2 - آیا مسئولی در رابطه با نرخ ویزیتی که دکتر بابت دندانپزشکی در درمانگاه ازبیماران دریافت می شود تحقیقی به عمل آورده ؟
3 - ایا به اندازه ی جاومکانی که برای سکونت به وی داده شده است به جناح خدمت می کند درحالی که بیشتر وقتش در جناح می گذرد ؟
برادر کدخدا سوال هایی که پرسیدی یکم به جوریه...ناراحت نشیا چون خودت گفتی ظرفیت انتقاد هم خیلی.
انگار ناراحتی از دکتر خادمی... Confusedorry:
#7
خیلی مصاحبه قشنگی شده است و ضمن تشكر از مصاحبه كننده، از جواب های دقيق و مشاورانه آقای دكتر بسيار متشكریم كه واقعا حتی در بین مشاوران هم چنین راهنمایی های درستی كم نظير است.

اما ضرورت این مصاحبه آنجا كاملا احساس می شود كه دانشگاه علوم پزشكی بندرعباس ظرفيت ويژه ای‌ را تنها برای داوطلبان اين استان قرار داده و چند برداشت ميتوان از اين موضوع داشت : 1- نياز استان به دندانپزشكان بيشتر (‌ پس مسئله بيكاری برای دندانپزشكان استان اگر كه سنجيده عمل شده باشد،‌منتفيست ) 2- وضعيت نامطلوب بهداشت استان مخصوصا در زمينه دهان و دندان و به دنبال آن مشكلات گوارشي 3- مطمئنا با افزايش افراد ماهر در اين رشته، خدماترساني بهتر و بيشتری را نيز شاهد خواهيم بود و...

و از نظر منطقه و شهر هم در حال حاضر تعداد دانشجويان پزشكی مطلوب است و تقريبا نياز جامعه در سال های آينده تامين خواهد بود ( مخصوصا دانشجويان دختر، و نياز منطقه به پزشكان پسر همچنان باقيست ) و از طرفي به نسبت تعداد دانشجويان دندانپزشكي از پزشکی در حال حاضر خيلي كمتر است و در آینده با کمبود مواجه خواهیم بود و اين مطلب انشالله راهنمايي باشد براي دانش آموزان امروز رشته تجربي( و دانشجويان فردا) براي انتخاب اين رشته به عنوان شغل آينده خود.

در مورد آقای دکتر خادمی که بنده خودم چند بار مطب ایشون رفتم و مورد مداوا قرار گرفتم و کارشون هم عالی بود( مدرک هم دارم، دندونام خودشون مدرکن? Smile )
#8
بنده قصد جسارتی نداشته ام فقط چندتایی سوال بود که مدتی است ذهنم را مشغول کرده و نمی فهمیدم هنوز هم توش مانده ام


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان