رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مختصری درباره شهر جناح
#1
اين مطلب در سايت قديمیم نوشتم. كپی كردم ، گذاشتم اينجا. اين مطلب در سال 1385 ايجاد شده و ممكنه تا الان تغييراتی در جناح صورت گرفته باشه. منبع اصلی : http://www.pcmodern.ir/index.php?option=...&Itemid=28

مطلب :
==============
منبع اصلی برای نوشتن این مقاله کتاب « خاطرات شرفا شرفایی » و همچنین هر گونه استفاده از مطالب این مقاله با اجازه مدیر سايت بلا مانع می باشد.

درباره شهر جناح از کسان زیادی سخن ها شنیده اید و هر کس با توجه به ذوق و سلیقه ی خود جناح را شرح کرده . ما نیز در این مطلب می خواهیم تقریبا به تمام جهات مختلف با دیدی وسیع تر شرح کنیم.

جناح در لغت : شهر جَناح یا جِناح که جِناح درست تر می باشد و به معنی پهلو است ولی با این وجود می گویند شهر بال، البته جَناح معنی بال می دهد نه جِناح. در راه ورودی شهر جناح ، جناح را مانند بالی کشیده اند که نشانگر همان معنی شهر بال را می دهد.جناح در جنوب کشور در استان هرمزگان واقع شده به دریا نیز بسیار نزدیک می باشد که تنها کوهی که به کوه صدا و سیما معروف است مانعی است که ما را از دریا دور کرده البته در سال 1384 راه خور این امکان را فراهم کرده که با مسافتی کمتر از راه قبلی( بستک - بندر لنگه ) ما بتوانیم به دریا و شهر های بندری آنجا دست یابیم که این راه خود باعث پیش رفت شهر جناح و اقتصاد جناح خواهد شد.همچنین جناح در دشتی پهناور واقع شده که همسایگان آن ( کهتویه - هنگویه - کمشک - آلی احمدان - کنار سیاه - داربست - چاله - گزه - پسوند ( تابع فارس ) - گچویه - پای تاوه ( گرگو ) - هرنگ - خلوص و... تا گله دار (تابع فارس) ) روستا هایی که در این دشت واقع شده اند.

عکس های شهر جناح در سال 1385 : عکس هایی از طبیعت ، شهر جناح و سد چهار
[عکس: janah-e-sarsabz-1385.jpg]
?
( رویش علفزارها )
[عکس: gol-1385.jpg]
( سال 85 سالی پرباران - گل های زیبا )


? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

موقعیت جغرافیایی جناح : lat=27.02096, lon=54.283821? ? ? ? ارتفاع : 1042 فوت? ? یا? ? 312 متر? ? ? یا? ? ? 12288 اینچ

شهر جناح از بالا
[عکس: City-janah2-small.jpg]
شهر جناح در دشت.( تصویر به طرف فرمرزان )
[عکس: City-janah-small.jpg]

تاریخچه جناح :جناح قدمتی هزار ساله دارد و از دوران های گذشته تا 50 سال پیش تقریبا همیشه خان ها بر جناح حاکم بودند.جناح قرنهای زیادی را گذرانده و حوادث و اتفاق های زیادی را به چشم خود دیده است.جناح از دوران گذشته کم کم دارای قوم ها و گروههای زیادی شده و تا به حال تقریبا سه گروه در جناح ساکن اند : جمسی ، شیخان ، اِوزی که این گروه ها کنار هم با آسایش زندگی می کنند . گروهی نیز عشایر در اطراف جناح و در صحرا های جناح زندگی می کنند و با شغل دامداری زندگی خود را اداره می کنند .جناح در ابتدا شورای محلی داشته که اعضای شورا بسیار فعال بوده و با دلسوزی برای شهر خود خدمت کرده اند . شهر جناح تا سال 1370 چندان پیشرفتی نداشته و تا آن زمان به این شهر ده یا روستای جناح می گفته اند.بعد از آن آقای محمد علی رضایی? با کمک خیرین گرامی راه های ارتباطی جناح را ساخت و کم کم از آن دوره در جناح خیابان آسفالته کشیده شد و? کارهای عمرانی دیگر که این ها همه باعث پیشرفت جناح شده و تنها در این دهه بوده که آن روستا به این شهر تبدیل گشته است.همچنین موزه مردم شناسی جناح آثار تاریخی ، عکس ها و ... را در خود نگاه داشته که نشان گر تاریخچه شهر جناح می باشد.

بزرگان شهر جناح : مرحوم آقای محمد شریف غیاث ( نخستین مؤسس مدرسه جناح ) - مرحوم آقای شرفا شرفایی ( مؤسس دبیرستان دخترانه رابعه فرشادی و دبیرستان پسرانه شرفا شرفایی ، کتابخانه ای بزرگ ، و تألیف کتاب خاطرات شرفا شرفایی و ... کارهای فرهنگی ) - مرحوم آقای حاج عبدالکریم عالم ( قاری بزرگ قرآن کریم ) - مرحوم آقای حاج عبدالله قاضی ( از علمای فقهی و معتمدین منطقه ) - مرحوم آقای محمد نور میرزایی ( کسب لیسانس الکترونیک از آمریکا ، و کسب لوح تقدیر از نقاط مختلف(در موزه به یادگار گذاشته شده است) و همچنین کارهای خارق العاده ی دیگر ) - مرحوم آقای حاج احمد درود ( اولین معلم جناح ) و بزرگانی که هم اکنون در قید حیات می باشند. این اسامی برای یادی از آنان بوده و همه بفهمیم که چه کسانی آینده را ساخته اند.
و همچنين :آقای صالح احمدی ( دبير زحمت كش كه بايد استاد شيمی ناميد و اولين دبير شيمی با مدرك ليسانس و دبيری بسيار تحسين بر انگيز) - آقای دكتر محمدامين پوريوسف(اولين پزشك بومی).
لطفا نام و شغل دیگر کسانی که برای مردم شهر جناح خدمت می کنند را برای ما بفرستید تا در این لیست اضافه کنیم. -


مدارس جناح در سال 1385 : مهد کودک - دبستان توحید - دبستان دکتر زینب کاظم - دبستان آزرم یا محمد رضا خسروانی - دبستان مریم مربوطی - راهنمایی کاظمی - راهنمایی شبانه روزی مربوطی - راهنمایی گله داری - دبیرستان شرفا شرفایی- دبیرستان شبانه روزی حافظ - دبیرستان رابعه فرشادی? [برگشت]
[عکس: kazemi-guidanceschool.jpg]
( سیزده آبان 1385 - راهنمایی کاظمی جناح )

پیشرفت اقتصاد :در مورد اقتصاد باید گفت که مردم جناح در زمان های گذشته تقریبا تمامی کار پدران خود را به ارث می بردند و با مهارت هایی که از پدران خود یاد می گرفتند در آن راه ادامه می دادند . مردم در آن زمان وضع خوبی از لحاظ مالی نداشتند و اکثر مردم فقیر بودند. حالا با بیشتر شدن شغل ها مردم کارهای زیادتری را پیدا کرده اند و در آمد مردم بیشتر شده و حالا اکثر مردم در سطح متوسط زندگی می کنند.همچنین چندین سال قبل که تلفن و تلویزیون نبود مردم کمتر آگاهی داشتند و از پیشرفت ها دیرتر خبر دار می شدند و به همین خاطر پس از تلفن و تلویزیون و راه به تدریج مردم با علوم روز آشنا شده و آخرین تحولات را در می یابند.امروز که برای تمامی آشکار شده و واقعیات را بهتر دانسته شوق به یادگیری تحصیل از پیش ، بیش شده و مردم با برنامه ای آینده ساز تر پیش می روند . ما هم امیدواریم که جناح با بال های خود به بالا تر دست پیدا کند و هر روز شاهد پیشرفت و ترقی مردم باشیم.

بهداشت در شهر جناح : بهداشت در شهر جناح در چندین سال اخیر می توان گفت که پیشرفت خوبی داشته و قبل از آن بیماری های بسیاری مردم را به کام مرگ فرا می خوانده است.در همین جهت جناح با تأسیس درمانگاه و خانه بهداشت و همان طور که در مطالب بالا بیان شده با اطلاع رسانی بیشتر توسط رادیو ، تلوزیون و رسانه های دیگر مانند روزنامه ها سطح دانش و فرهنگ مردم بیشتر شده و در نتیجه بعضی از بیماری ها از بین رفته و بعضی نیز قابل پیشگیری و درمان است.به طور مثال بیماری هایی که در این مناطق تقریبا از بین رفته یا به ندرت دیده می شود شامل : پیوک - دیفتری - و سل که بسیار کم شده است. در طول 30 تا 40 سال اخیر در جناح سه درمانگاه تأسیس و مورد استفاده اهالی شهر جناح و روستا ها و شهر های اطراف قرار می گرفته است. ابتدا در اولین درمانگاه که جای درمانگاه جدید بوده دکترهای هندی بوده و بعد از چند سال آقای دکتر محمد امین پوریوسف اولین دکتر شهر جناح شروع به کار کرد و کم کم دکترهای غیر بومی کنار رفته و ایشان و چند نفر دیگر که طی مدتها چندین دکتر یا پزشک از مناطق دیگر آمدند.در آن زمان مردم بسیار به بیمارستان می رفتند زیرا که بهداشت چندان توجهی نمی شد. یکی از مسائلی که در زمان های قدیم بوده و خود نشانگر کمبود بهداشت و تعلیمات بهداشتی بوده ، این بوده که تقریبا در هر خانواده یک نفر به دلیل بیماری یا در بعضی مسائل بی احتیاطی می مردند. در چند سال بعد درمانگاه جدیدی تأسیس شد در مکان پاسگاه قبلی شهر جناح و در سال 1385 بیمارستان جدیدی که جدیدترین بیمارستان است تأسیس شد و این بیمارستان دو طبقه و دارای قسمت اورژانس ، بیمارستان و زایشگاه جداگانه است. در سال های 1382 - 1383 نیز رادیولوژی و در سال 1384 یک آزمایشگاه جدیدی تأسیس شد.علوم کامپیوتر و اینترنت : از سال 1380 تعداد کامپیوتر ها ( رایانه ها ) در جناح زیاد شد و کم کم نیاز مردم نیز به امکانات کامپیوتری از قبیل اینترنت افزايش يافت. در جناح دو Isp به کار افتاد که این نیاز تا حدودی فراهم شد ولی هنوز مردم چندان راضی نیستند زیرا اینترنت بسیار کم سرعت می باشد و سرعت 33.1kps است ولی در واقعیت نیز معلوم می شود که خیلی از این که می نویسد کمتر است. همه می خواهند که Isp ها سرعت را بالا ببرنند یا سیستم جدید DSL را فراهم کنند.در جناح با به راه افتادن اینترنت سایت ها و وبلاگهای جدیدی شروع به کار کردند.مثلا اولین سایت جناح را می توان به سایت Http://www.janahonline.com و اولین وبلاگ که چندان اطلاعی ندارم http://www.v-j.persianblog.com که خودم ساختم و در سال 83 بوده. اولین Isp نیز توسط آقای ساهور به راه افتاده و اولین تالار گفتگو شهر جناح، فروشگاه اينترنتی، اخبار جناح و... سايت http://www.pcmodern.com( اولين سايتم كه در ابتدا galfaa.com سپس pcmodern.com و حالا pcmodern.ir می باشد) است و كلا اولين وب سايتی بود كه در جناح ايجاد شد.
رفته رفته وبلاگ ها و وبسايت های بيشتری از جناح ايجاد شدند.
==================
اميدوارم كه رضايت شما رو جلب كرده باشه. همچنين درخواست دارم كه برای تكميل اين مطلب با سايت خودتون همكاری كنيد.
#2
خوبه كه ترتيبي داده بشه كه اين مطلب در ابتداي ورود افراد به جناح آنلاين امكان اطلاع اين افراد از اين مطلب و تسهيل آشنايي آنها با جناح فراهم بشه
#3
اگر فرصتی بود، باید می آمدیم و مطلبی کامل و جامع از گذشته تا حال به اضافه عکس های کاملی که از جناح از گذشته تا حال وجود دارد را درج می کردیم تا منبعی کامل در اختیار بازدیدکنندگان قرار گیرد. قول نمی دهم، اما حس می کنم با وجود مطالب پراکنده و فرصت بیشتری که احتمالا سال آینده خواهیم داشت، این کار را انجام بدهیم. البته خوشبختانه دو کتاب "خاطرات شرفا شرفایی جناح" و "اجداد و نیاکان خود را بازشناسیم"( البته اون وقت که این مطلب رو نوشتم، این کتاب نبود ) دو منبع خوب در تهیه این مطلب خواهد بود.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان