رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چهارشنبه , عید سعید فطر 1432 در کشور ایران است .
#1
جناح آنلاین : با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه ی همشهریان و بازدید کنندگان سایت طی یک ماه بندگی خالصانه خداوند متعال در ماه مبارک رمضان , فرارسیدن عید سعید فطر را خدمت همه عزیزان , صمیمانه تبریک عرض میکنیم و امیدواریم که با توفیق الهی , اعمال و اخلاق حسنه ی همه ما که در طول ماه مبارک رمضان مشغول به آنها بوده اییم همچنان ادامه داشته باشد .

عضو کمیته ی علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در مصاحبه ایی ضمن برشمردن دلایل علمی رویت یا عدم رویت هلال ماه طی امروز یا روزهای آتی اعلام داشته است که روز چهارشنبه عید سعید فطر در ایران است .

متن کامل این مصاحبه به نقل از خبرگزاری فارس در پی می آید : (کدخبر : 13900607000160)

نقل قول:سيدمحسن قاضي ميرسعيد عضو كميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، اظهار داشت: هلال ماه، غروب امروز دوشنبه در كل دنيا فقط در آمريكاي جنوبي با چشم غيرمسلح ديده مي‌شود و دليل آن هم اين است كه ارض دايرةالبروجي ماه، جنوبي است و معمولا در نيمكره جنوبي بهتر از نيمكره شمالي قابل رؤيت است.

وي افزود: در جنوب آمريكاي مركزي و جنوب غربي آفريقاي جنوبي
هلال ماه با ابزار قابل رؤيت است ولي در ساير نقاط جهان مثل آسيا، اروپا، استراليا، آمريكاي شمالي و آفريقا به جز بخشي كه ماه قابل رؤيت است، هلال ماه تحت هيچ شرايطي رؤيت نخواهد شد.

قاضي ميرسعيد تصريح كرد: در ايران هلال ماه در شب دوشنبه در تمام پهنه كشور زودتر از خورشيد غروب مي‌كند و از اين رو قابل رؤيت نيست ولي غروب فردا هلال ماه در اكثر نقاط دنيا از جمله در كشورمان مشروط به داشتن افق شفاف و بي‌غبار، با چشم غيرمسلح قابل رؤيت است.

وي با اشاره به تفاوت وضعيت ماه در منتهي‌اليه شمالي كشور تا منطقه جنوبي كشور توضيح داد: در مناطق شمالي وقتي خورشيد غروب مي‌كند، ارتفاع هلال ماه از افق 3.5 درجه است، در صورتي كه در منتهي‌اليه جنوبي هنگام غروب خورشيد، ارتفاع هلال ماه به 8 درجه مي‌رسد و لذا رؤيت ماه در مناطق شمالي كشور نيازمند افق تميز و صاف است و هر‌چه از شمال به سمت جنوب مي‌رويم،‌ هلال ماه راحت‌تر ديده مي‌شود.

عضو كميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري گفت: پس از غروب سه‌شنبه بخش درخشان ماه قابل توجه است و نور آن در افق انعكاس مي‌يابد و هلال ماه در پهنه ايران با چشم غيرمسلح رؤيت مي‌شود و بر اين اساس روز چهارشنبه نهم شهريور، اول ماه شوال است.

قاضي ميرسعيد خاطرنشان كرد: آغاز يك ماه به اتمام آن ربطي ندارد و ماه يا 29 يا 30 روز است و هيچ گاه ماه 28 يا 31 روزه نمي‌شود.

وي بر همين اساس متذكر شد كه اگر دوشنبه يازدهم مرداد ماه، در ايران ماه رمضان آغاز مي‌شد يا به اشتباه از آن روز ماه رمضان را آغاز مي‌كرديم، امكان نداشت امروز (دوشنبه) ماه رؤيت شود و اگر ماه رمضان به جاي سه‌شنبه از روز سه‌شنبه آغاز شده بود، باز هم ماه رمضان فردا 30 روزه تمام مي‌شد اما اكنون 29 روزه تمام مي‌شود.

عضو كميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در بخش پاياني اين گفت‌وگو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص علت طولاني شدن فرايند اعلام رؤيت ماه و اعلام عيد در برخي مقاطع اظهار داشت: اكيپ‌هاي تخصصي استهلال هر ساله در آستانه ماه رمضان و ماه شوال به صورت سازمان يافته براي رؤيت هلال ماه در سراسر كشور مستقر مي‌شوند.

وي افزود: امسال نيز اين اكيپ‌ها فردا (سه‌شنبه) در نقاط مختلف كشورمان استقرار خواهند يافت و به محض دريافت گزارش از سوي آنها،? گزارش‌ آنها مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در صورت تائيد رهبر معظم انقلاب، از سوي ايشان عيد اعلام مي‌شود.

قاضي ميرسعيد خاطرنشان كرد: خورشيد در تابستان دير غروب مي‌كند و اختلاف ساعت بين شرق و غرب كشور نيز يك ساعت است و هنگامي كه اكيپ ستاد استهلال در يك منطقه رؤيت هلال ماه را اعلام مي‌كنند، با تك تك آنها صحبت مي‌شود و گزارش تهيه و آن گزارش تقديم مقام معظم رهبري مي‌شود تا ايشان تائيد كنند و اين كار زمان بر است اما هر‌چه تعداد گزارشات معتبر بيشتر باشد، مدت اين فرايند كاهش مي‌يابد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان