رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رایانه قرن نوزدهمی در یک موزه نمایش در آمد
#1
رایانه ای به وزن 5 تن و ارتفاع سه متر که قرن نوزدهم به دست یک ریاضیدان انگلیسی اختراع شده است در موزه تاریخ رایانه مانتین ویوو واقع در سیلیکون ولی کالیفرنیا به نمایش در آمده است.
امروزه سیلیکون ولی به شناخته شده ترین منطقه در دنیای انفورماتیک و رایانه تبدیل شده است به طوری که بزرگترین شرکتهای انفورماتیکی از قبیل گوگل و یاهو در آنجا واقع شده اند.

اکنون موزه تاریخ رایانه مانتین ویوو یک رایانه قرن نوزدهمی را به نمایش گذاشته است. این رایانه که Difference Engine نام دارد به ارتفاع حدود سه متر و وزن 5 تن بوده و ترکیبی از بیش از 8 هزار تکه آهن، فولاد و برونز است. ایده ساخت این ماشین را "چارلز ببیگ" در سال 1821 داد.

این درحالی است که وقتی صحبت از اختراع رایانه مدرن به میان می آید بسیاری از مردم به یاد "کونراد زوس" مهندس برلینی می افتند که در سال 1941 و در جنگ جهانی دوم رایانه Z3 را ساخت. Z3 اولین ماشینی است که در تاریخ بشریت با یک عامل عددی کنترل می شود. اما کمتر کسی می داند که بسیاری از مفاهیم و تواناییهای محاسباتی که در Z3 به کار گرفته شدند در اواسط قرن نوزدهم و در رایانه Difference Engine ابداع شده بودند.

به اعتقاد هم عصران "چارلز ببیگ"، این ریاضیدان یک نابغه بود به طوری که توانست یکی از ماشینهای اسطوره ای تاریخ را اختراع کند.

[عکس: 496761_orig.jpg]

یکی از این افراد، آدا لوولاس دختر لورد بایرون شاعر معروف انگلیسی است. لوولاس که امروزه به عنوان مادر برنامه نویسی الکترونیکی شناخته می شود و زبان برنامه نویسی "آدا" از اسم او گرفته شده است توانست کاربردهای آینده کشفیات و اختراعات "ببیگ" را پیش بینی کند و حتی بهتر از این دانشمند به نبوغ وی آگاه بود. به این ترتیب سعی کرد در توسعه طرحهای ساخت Difference Engine به این ریاضیدان کمک کند. لوولاس، در حقیقت توانست علاوه بر ارزشهای ریاضی، حروف، صداها و تصاویر را هم با نمادهای عددی نشان دهد و این اولین زبان برنامه نویسی بود که به کار گرفته شد.

براساس گزارش لارپوبلیکا، به محض اینکه Difference Engine ساخته شد این ریاضیدان انگلیسی ساخت یک رایانه تحلیلی را پیش بینی کرد که Analytical Engine نام داشت و با استفاده از کارتهای سوراخ دار و حروف نوری بسیار شبیه به آنهایی که در دهه هفتاد در ساخت رایانه های "یونواک" به کار گرفته شدند عمل می کرد.

منبع » خبرگزاری مهر


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان