رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وبسایتی که با جستجو هر کلمه انگلیسی، ویدیویی از یوتیوب حاوی آن کلمه را نمایش می دهد
#1
امروز در گشت و گذار اینترنتی و به صورت کاملا اتفاقی در سایت هواشناسی (weather.com) ستون تبلیغات گوگل تبلیغی بود که نظرم رو به خودش جلب کرد.

[عکس: youglish-introduction-2016.jpg]

متن تبلیغ: Use YouTube to improve your English pronunciation
یعنی "از یوتیوب برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی خود استفاده کنید"

و سریعا به ذهنم رسید که قرار است چگونه اینکار را انجام دهد، در نتیجه بدون هیچ درنگی کلیک کردم (چون توسط Google Ads بود، تاحدودی می شد اعتماد کرد)


آدرس سایت: www.youglish.com


خلاصه چیزی بود که فکر می کردم و البته بهتر از آن.

نحوه عملکرد سایت youglish: احتمالا می دانید بخشی از ویدیوهای یوتیوب همراه با زیرنویس هستند (و روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود) که آپلود کننده بر روی آن قرار داده است، و همچنین یوتیوب برای برخی از ویدیوها به صورت کامپیوتری کلمات گوینده را تشخیص می دهد که تا حد زیادی دقیق است! به هر حال این سایت کلمه مورد نظر شما را در 15 میلیون زیرنویس ذخیره شده خود جستجو کرده و در نتیجه بهترین نتایج را برای شما به صورت ویدیویی بر روی یوتیوب نمایش می دهد. البته نگران نباشید، این برنامه به صورت اتوماتیک ویدیو را از چند ثانیه قبل از کلمه مورد نظر پخش می کند. لذا نیازی به جستجو شما در ویدیو یا تماشای یک ویدیوی طولانی نیست. زیرنویس نیز که مسلما در اختیار شما قرار دارد (در ادامه این مطلب بیشتر توضیح داده شده است).


اما اولین تجربه کار با این وبسایت:
** ابتدا در پایین صفحه با کلیک بر روی Restricted Mode: off آن را در حالت on قرار دهد. با اینکار ویدیوهای نامناسب را در نتایج حذف می کند.

به عنوان اولین تجربه کلمه exhibit را جستجو کردم (با زدن enter یا کلیک کردن بر روی Say it!). بلافاصله 1 ویدیو از 1609 ویدیو ذخیره شده حاوی این کلمه را بازیابی کرد (همچنین میتوانید یکی از سه لهجه US و UK و AUS را انتخاب کنید یا All را انتخاب کنید تا همگی را بازیابی کند).

در این جستجو از قضا ویدیو مصاحبه ای با خانم کلینتون (کاندید ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات امسال 2016) آمد و او در جمله ای کلمه Exhibit A را استفاده کرده بود. البته چند روز پیش دیده بودم که Exhibit A به عنوان "دلیل" یا "سند" بر یک مدعا معنا می دهد.

امکانات:
همانطور که می دانید با کلیک بر روی CC شما می توانید زیرنویس ویدیو را در youtube مشاهده کنید، اما اگر به قسمت پایینی ویدیو دقت کنید، خود وبسایت Youglish همان زیرنویس را همزمان با پخش ویدیو نمایش می دهد و بر روی هر جزء یا کلمه ای کلیک کنید، فورا ویدیو را متوقف می کند و جعبه ای باز می کند که حاوی امکاناتی از قبیل تعریف کلمه، کلمات هم معنی، استفاده آن در جملات و ترجمه به هر زبانی از جمله فارسی، می باشد. با کلیک بر روی خارج جعبه باز شده، جعبه بسته می شود و ویدیو ادامه می یابد.
اما امکانات آن به اینجا ختم نمی شود، کلمات مرتبط، نحوه تلفظ آن به صورت بخش به بخش و بسیاری توصیه های مفید دیگر در پایین ویدیو در اختیار شما قرار می گیرد.
تصویر زیر برخی از کلیدهای کنترلی را نشان می دهد:
[عکس: youglish-introduction2-2016.jpg]

از سمت راست:
اولین کلید، ویدیو بعدی مرتبط با کلمه جستجو شده را پخش می کند (ویدیو را تا کلمه مورد نظر جلو می برد)
دومین کلید، برای پخش یا توقف ویدیو است
سومین کلید، محل وقوع کلمه را تکرار می کند
چهارمین کلید، ویدیو را از زمان کنونی (نه لزوما محل وقوع کلمه)، به پنج ثانیه قبلتر هدایت می کند (برای تکرار جمله ای که متوجه نشده اید بسیار مناسب است)
پنجمین کلید، ویدیو قبلی مرتبط با کلمه جستجو شده را پخش می کند


-----

دوست داشتم در خصوص پیچیدگی این کار نیز بنویسم (جهت ارزش نهادن به کار طراحان) که از فضای آموزش زبان انگلیسی دور می شد و از حوصله این مطلب خارج است.

به هر حال...
امیدوارم این وبسایت مورد استفاده شما علاقه مندان یادگیری زبان بین المللی انگلیسی قرار گیرد و همچنین برای طراحان خوش ذوق و زحمتکش آن آرزوی موفقیت دارم.


پایان / این مطلب اختصاصی برای وبسایت جناح آنلاین نوشته شده است و از هیچ وبسایتی کپی برداری نشده است.
پاسخ
 سپاس شده توسط d.beckham
#2
سایت خوبی بود مرسی که معرفی کردین
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان