رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فناوری اطلاعات 50 خصوصیت زندگی انسان را نابود کرده است!
#1
گسترش جهانی اینترنت به همراه دیگر تجهیزات ارتباطی جهانی به شکلی مخفیانه و آرام بسیاری از عادات روزانه زندگی و تجهیزات قدیمی و گاه دوست داشتنی را که انسان برای برقراری ارتباط و یا آگاهی از اخبار از آنها استفاده می کرده است را به دست فراموشی و نابودی سپرده است.

اینترنت طی 15 سالی که از توسعه جهانی اش می گذرد، تغییرات زیادی به شکل مثبت و منفی در زندگی بشر ایجاد کرده است.

اکنون با کمک اینترنت وظایفی که شاید در گذشته انجام آنها یک روز به طول می انجامید اکنون طی چند ثانیه انجام می گیرند و اکنون بسیاری از فعالیتهای سنتی و مهارتها که طی قرنها به وجود آمده اند تحت این شبکه به فعالیتهایی بیهوده و اضافی تبدیل شده اند. با این حال اینترنت همیشه صفات خوبی را به همراه ندارد. بسیاری از مردم بیگناه در جهان وجود دارند که با پخش شدن ویروسهای مهلک از طریق فایلهای مختلف در شبکه اینترنت زندگی شغلی یا حتی اجتماعی خود را ویران شده یافته اند.

به طور کلی می توان بدون در نظر گرفتن رتبه بندی خاصی اعلام کرد در جهان امروز 50 مورد از میان فعالیتها، خصوصیات، مشاغل، عادتها و تجربیات زندگی توسط اینترنت و دیگر ابزار ارتباطاتی در حال نابودی هستند که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهد شد.

هنر انتقاد مودبانه از خصوصیات رو به فراموشی در میان کاربران اینترنتی است. اینترنت به صورت قطع آوای مناقشات و اختلاف عقاید را تندتر و شدیدتر کرده است به صورتی که در اغلب سایتها و وبلاگها که مکانی برای اظهار نظر کردن مخاطب وجود دارد می توان انتقادات تند و گاه به دور از ادب را مشاهده کرد.

وقت شناسی نیز خصلت دیگری است که به واسطه ظهور تلفنهای همراه رو به نابودی است. قبل از گسترش تلفنهای همراه مردم ناچار بودند به گونه ای زمان خود را تنظیم کنند که در وقت تعیین شده بر سر قرارهای مختلف خود حاضر شوند اما اکنون با ارسال یک پیام کوتاه افراد یکدیگر را از دیر رسیدن آگاه کرده و مسئولیت سر وقت رسیدن را از سر باز می کنند.

ساعت از جمله ابزارهای زیبا، دوست داشتنی و پر طرفدار بوده است که استفاده از آن به واسطه ساعتهای دیجیتال تلفنهای همراه تقریبا متوقف شده است.

نامه ها یکی از روشهای ارتباطی زیبا و نوستالژیکی هستند که نامه های الکترونیک با سرعتی بالا آن را به کل به بخشی رو به فراموشی از تاریخ تبدیل کرده و از همه مهمتر عبارات خداحافظی در انتهای نامه ها را به چند لغت سرد و کوتاه تبدیل کرده است.

به یاد سپردن اکنون به وظیفه سایتهایی مانند گوکل و ویکیپدیا تبدیل شده است. زیرا افزایش میزان اطلاعات و ذخیره آن امروزه ارزش پیشین خود را از دست داده است و آنچه مهم است نحوه استفاده از آن خواهد بود.

آلبومها و اسلایدهای عکس نیز از نسل تجهیزات و عادات روزمره رو به نابودی هستند زیرا با وجود سایتهایی مانند فیس بوک و فلیکر کاربران می توانند هر اطلاعاتی را با هزاران فرد دیگر تقسیم کنند و نیازی به عکسهای کاغذی نخواهند داشت. در ادامه همین تحول شرکت کداک به دلیل استقبال کم و کاهش تقاضا تولید فیلمهای اسلاید خود را متوقف کرده است.

تلویزیون نگاه کردن در کنار یکدیگر با ارائه برنامه هایی مانند iPlayer و Hulu به قالبی انفرادی تغییر وضعیت داده است. به این شکل یکی از جذاب ترین ابزارهای رسانه ای جهان میزبان افراد خانواده و یا دوستان به صورت مجزا خواهد بود که به صورت انفرادی برنامه های مورد علاقه خود را تماشا می کنند.

حریم خصوصی در کنار وب سایتهای اجتماعی به خودی خود توسط کاربران از بین می رود زیرا کاربران میزان زیادی از اطلاعات شخصی خود را بر روی شبکه قرار می دهند و شخصا حریم خصوصی خود را به خطر می اندازند.

تمرکز، آرشیو موسیقی، استفاده از وقت اضافه برای مطالعه، هیجان کشف نتایج مسابقات ورزشی، دفتر تلفن، اعتماد به پزشکان و یادداشت برداری که جای خود را به لینکهای اینترنتی داده است از دیگر ابزار، خصوصیات و شیوه های زندگی هستند که تجهیزات ارتباطاتی و اینترنت زمینه ساز فراموشی همیشگی آنها شده و یا خواهند شد.

منبع : خبرگزاری مهر


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان