رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیری در تاریخ فرهنگی جناح با تاکید بر کنکور 1394
#1
به قلم دکتر محمد حسن نیا
سیری در تاریخ فرهنگی جناح با تاکید بر کنکور 1394


[عکس: drhasannia-22-07-15(57).jpg]

بررسی تاریخ فرهنگی جناح و روند صعودی افولی آن از جمله مباحثی است که می بایست مورد واکاوی بیشتری قرار گیرد. این نوشتار چون برای سایت جناح انلاین نوشته می شود، بیشتر جامعه شهر جناح را مورد مداقه قرار می دهد و در سطح کلان تر آن به بررسی تاریخ فرهنگی شهرستان بستک و جنوب ایران در سایت های دیگر پرداخته می شود. با مصاحبه ای که با جناب آقای عالیان امام جمعه محترم شهر جناح در مورد تاریخ فرهنگی این شهر صورت گرفت، مشخص گردید که مسائل علمی و توجه به کتاب و کتابخوانی در جناح از ادوار قدیم وجود داشته است و خانه های افراد دانش دوست و فرهنگی در جناح وجود داشت که افراد دوستدار کتاب و کتابخوانی در آن جا جمع شده و به خواندن و شنیدن شاهنامه فردوسی، بوستان و گلستان سعدی، مثنوی معنوی و غیره می پرداختند و در مکتب خانه های قدیم جناح نیز قرآن به صورت تجویدی آموزش داده می شد. بسیاری از بانیان کتابخانه های کنونی جناح نظیر شرفا شرفائی، امین سعادت و ارشیو عکس احمد مدان ریشه در آن خانه های فرهنگی زمان قدیم دارد.
در دهه های اخیر نیز خدمات فرهنگی زیادی از سوی حاج منصور عباسی و دیگر خیرین بزرگوار در ارتباط با ساختن مدارس و تاسیس دانشگاه شده است. این موارد تاثیر زیادی بر تاریخ فرهنگی جناح و جنوب ایران داشت. با بررسی کنکور 1394 به ویژه در شهر جناح، مشخص گردید که این شهر نسبت به برخی از سال های سه دهه اخیر سیر نزولی به خود گرفته  است و شاید این سئوال همواره در ذهن مردم این شهر به وجود آمده که چرا در کنکور دیگر قبولی در رشته پزشکی ندارند. وجود افرادی چون محمد قادری که رتبه 99 در کنکور آورده و جر افتخارات جنوب ایران است یک استثنا است. نگارنده به یاد دارد که در هشت یا نه سال پیش که برای ایراد سخنرانی در سالن شهید اسدی برای تشویق جوانان دعوت شده بود، در پایان مراسم به قبولی های کنکور جوایزی اهدا شد که در آن میان چند نفر در رشته های پژشکی از شهر جناح قبول شده بودند. اما در کنکور امسال وضع به گونه ای دیگر بود.
بر سر تاریخ فرهنگی جناح چه آمده است؟ فضای مجازی و ناز پروری فرزندان توسط والدین و در اختیار قرار دادن بهترین گوشی های موجود موبایل از سنین پایین چه تاثیری بر قبولی های کنکور در این شهر داشته است؟ چرا در جناح در رشته انسانی که اساس تربیت نیروی انسانی برای هر جامعه است، دیگر رتبه بالا نداریم؟ چرا آن خانه های قدیمی که مردم قدیم جناح با شوق و  ذوق فراوان  در آن جمع شده و به کتاب و کتابخوانی پرداخته و بعدا موجد تاسیس کتابخانه های بزرگ شده، جای خود را به گروه های مجازی و رد و بدل شدن پیام های بی محتوا و وقت گیر برای جوانان داده است؟ چرا این همه جوان تحصیل کرده در زمان کنکور در خیابان های جناح و حتی یک ماه مانده به امتحان کنکور با موتور و ماشین در سطح شهر گردش می کنند، ولی کتابخانه شرفائی با بهترین امکانات کتابخانه ای و سالن مطالعه آقایان و خانم ها خالی از دانش آموز و دانشجوست؟ و صدها سئوال دیگر که در این زمینه وجود دارد.
در دانشگاه تهران و کتابخانه مرکزی آن بنده و همکلاسی هایمان در دوره دکتری و تمامی دانشجویان، اعم از دختر و پسر همواره یکی از درخواست هایشان این است که اگر کتابخانه ساعت 10 شب تعطیل می شود، تعطیلی آن را به دوازده شب موکول کنند و همواره اکثر سالن های کتابخانه مملو از دانشجویان برای مطالعه و تحقیق است. اما در شهر جناح کتابخانه شرفائی به این بزرگی وجود دارد، ولی خالی از مطالعه کننده حتی در زمان کنکور است. این است، گوشه ای از علل عدم قبولی جوانان این شهر در قبولی کنکور در سال جاری که در نوشتارهای بعدی به صورت مفصل تر به آن پرداخته می شود.
پاسخ
 سپاس شده توسط farshid.ahmadi ، d.beckham
#2
از نگارنده عزیز تشکر می شود . متاسفانه فضای مجازی که ایشان هم اشاره داشته اند  نه تنها به جامعه کنکوری ، بلکه ضربه ای سخت در روابط نامشروع دختر و پسر زده است که متاسفانه آن گونه باید و شاید از طرف خانواده ها پیگیری نمی شود .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان