رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقش حاج منصور عباسی در تاریخ فرهنگی جناح(قسمت دوم)
#1
نقش حاج منصور عباسی در تاریخ فرهنگی جناح به قلم دکتر محمد حسن نیا پژوهشگر مسائل خلیج فارس و استاد دانشگاه های تهران

[عکس: %D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%85%D8%AD%D9%...%D8%A7.jpg]

فرهنگ و فرهنگ پروری در مناطق خلیج فارس، ریشه در تاریخ فرهنگی کرانه ها و پسکرانه های خلیج فارس دارد.
شهر فرهنگی جناح از مهم ترین شهرهای پسکرانه ای استان هرمزگان و شهرستان بستک است که اصحاب فرهنگ در آن خدمات وسیعی به شهر جناح و شهرستان بستک انجام می دهند.

خدمات فرهنگی از ذهن و اندیشه افرادی متبادر می شود که کارهای فرهنگی دغدغه ذهنی دوران حیات آن ها بوده باشد. در قسمت نخست تاریخ فرهنگی شهر جناح به کلیات تاریخ فرهنگی این شهر تاریخی اشاره گردید و از بزرگان فرهنگی جناح نام برده شد.

نگارنده این سطور قصد مدح فرد یا افرادی را ندارد و از آنجایی که خود زاده جنوب بوده و تفکر خیرین و افراد نیکوکار را در امور خیریه به خوبی می داند، بر این است تا نام مشاهیری که خدمات فرهنگی پایدار به مناطق جنوبی ایران می کنند را همواره با اقدامات آن ها ثبت نموده و در اختیار سایر فرهنگ دوستان قرار دهد تا الگویی برای سایر خیرین در زمینه امور فرهنگی باشد.

به نظر می رسد دانشگاه آزاد جناح نماد فرهنگ عالی جناح باشد و همچنان که دکتر عبدالله لاوری نیاد، استاد دانشگاه، پژوهشگر مسائل اقلیمی و اجتماعی و رئیس دانشگاه آزاد جناح عنوان می کند خدمات فرهنگی خیرین در جناح تاثیر زیادی در توسعه فرهنگی این شهر داشته و دارد.
او که از دوستان و مشاوران فرهنگی حاج منصور عباسی نیز می باشد، کمک های فرهنگی آقای منصور عباسی را به دانشگاه، آموزش و پرورش شهرستان بستک و دیگر اقدامات او را بی بدیل می داند.

در این نوشتار تلاش بر این است تا نقش حاج منصور عباسی را به صورت گذرا در تاریخ فرهنگی شهر جناح و مناطق همجوار مورد بررسی قرار گیرد و سایر خدمات او که کمک به بیمارستان بستک و کمک به خرید آب شیرین کن هرنگ از جمله این موارد است را به نوشتارهای بعدی واگذار می کنیم.

حاج منصور عباسی از افراد فرهنگ دوست شهر جناح و جنوب ایران است. تالیف کتاب زندگی نامه احمد پذیرا(مدان)، و ضرب المثل های جناح که این کتاب زیر چاپ? است، نشان از توجه او به امور فرهنگی و حمایت از اهل فرهنگ و هنر دارد. در این راستا است که او برای دانشگاه آزاد جناح خوابگاه دانشگاهی با امکانات تفریحی خوب می سازد؛ به دانشجوهای بی بضاعت کمک هزینه تحصیلی می دهد؛ به مدارس شهر جناح و شهرستان بستک از جمله مدارس لاورمیستان، مدارس کنارسیاه، مدارس کهتویه و کمشک کمک مالی می نماید؛ بزرگداشت برای افراد فرهنگی نظیر احمد پذیرا می گیرد؛ سالن آمفی تئاتر چند منظوره برای شهر جناح برای کارهای فرهنگی می سازد؛ به شهرداری جناح که در راس آن? شهردار توانمند، فرهنگی و بادانشی چون آقای قادری قرار دارد کمک فرهنگی می کند و دوست دارد سابقه فرهنگی جناح که از قدیم الایام در مناطق خلیج فارس شهرت داشته است را دوام بخشد.

خدمات فرهنگی و کمک به امور فرهنگی و ساخت و ساز دانشگاه جناح، فقط کمک به مردم شهر جناح نیست بلکه منفعت و کمکی به امور فرهنگی ایران و جنوب ایران می باشد. در این دانشگاه که اساتید برجسته ای چون جناب آقای دکتر دواری، دکتر لاوری نیاد و اساتید فرهیخته دیگر تدریس می کنند، دانشجویانی از سراسر کشور و به ویژه جنوب ایران در آن درس می خوانند و خوابگاه فرهنگی که آقای منصور عباسی برای دانشگاه بنا کرده است، مسکن خوبی برای دانشجویان بیرون از شهر جناح می باشد. لذا با این گونه مباحث به خوبی نشان داده می شود که خدمات فرهنگی این خیر بلند اندیشه شامل حال اقشار زیادی از مردم خواهد شد. نام حاج منصور عباسی در کنار نام افراد دیگر شهر جناح که در نوشتارهای بعدی و مقالات بعدی به آن ها پرداخته خواهد شد، بدینگونه در تاریخ فرهنگی ایران ثبت خواهد شد.

نام نیکو گر بماند ز آدمی? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? به کز او ماند سرای زرنگار

پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، cr7 ، hajar ، janahi57 ، amir71 ، armena ، mohammad_p ، abdollah_ahmadi


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان