رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ناطق نوری دردیداربانخبگان هرمزگان/موضوع انتزاع روستاهای گاوبندی راپیگیری می کنیم
#1
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل استانداري هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمين علي اكبر ناطق نوری در دیدار صمیمی با جمعی از نخبگان استان هرمزگان با اشاره به نكات و مباحثي كه در اين نشست از سوي نخبگان هرمزگاني مطرح شد، عنوان کرد: بسیاری از نکاتی که مطرح شد دردها و مشکلاتي بود كه اميدواريم با مدیریت خوب و صادقانه رفع شود.

[عکس: 1424417322.JPG]

وی ادامه داد: برخی مسائل را بنده منتقل خواهم کرد كه امیدوارم موثر واقع شود و تا آنجا که بتوانيم اين موارد را پيگيري خواهم كرد.

رئيس بازرسي دفتر مقام معظم رهبري در ادامه افزود: بخشی از مسائل و مشكلات به دليل شرایطي بوده كه در کشور رخ داده و امیدواریم در دولت تدبیر و امید آن مشکلات رخ ندهد و همه باید مراقب باشیم و کمک کنیم كه مشکلات بيشتري به وجود نیايد و آنچه به وجود آمده نيز رفع شود.

ناطق نوري با بيان اينكه لازمه بسیاری از خواسته ها امکانات و بودجه است، اظهار داشت: در حال حاضر وضعيت دولت از نظر بودجه بحرانی است و در حالي كه قيمت نفت در بودجه 94 روی 74 دلار توسط دولت بسته شده بود اما هم اكنون قيمت آن در حدود 40 دلار است و این کسری بودجه و خالی بودن خزانه و تعهداتی که در دولت قبل به وجود آمده موجب بروز مشكلاتي شده و حتي پیمانکارانی داريم که از دولت طلبکار هستند و به دليل اينكه بودجه اي به آنها داده نشده وضعيت خوبي ندارند.

وي تصريح كرد: دولت دكتر روحانی کشور را در این چنین شرايطي تحول گرفته كه با بدهی، نزول قیمت نفت و خشکسالی و ساير مشکلات مواجه است كه البته خداوند براي رفع آنها به ما کمک خواهد کرد اما باید شرایط را نيز بدانیم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: البته بخشی از مسائل نيز ربطی به اين شرایط ندارد و نیازمند برنامه ریزی مناسب است و در همين استان امكانات بسيار خوبي وجود دارد و حتي جاذبه های توریستی و طبيعي كم نظير را در اين استان مشاهده كردم اما از چنین اقلیم و ظرفیتی به درستي استفاده نشده و باید خود را مواخذه كنيم که چرا از ساحل به این زیبایی و امکانات خوب بهره برداری مناسبي نداشته ایم.

ناطق نوري اضافه كرد: در استاني همچون مازندران و به خصوص در غرب آن یک وجب ساحل نداریم و تمام آن اشغال شده است و خوشحال شدم كه حداقل در هرمزگان ساحل آن گونه خراب نشده است و در یک منطقه در بندرعباس اشغال ساحل را ديدم كه اگر مسئولی در گذشته در این استان به خلاف مجوز سرمایه گذاری در آنجا را داده بايد به هر شکلی است توافق صورت گيرد و جلوی آن كار اشتباه گرفته شود.

وي در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص انتزاع بخش هايي از شهرستان پارسيان استان هرمزگان، بيان داشت: در خصوص مسئله گاوبندی یا پارسیان که نمی دانم چرا بی خودی نام آن عوض شده چون اسامي تاریخی باید بمانند و جزئي از تمدن و تاریخ ماست، بحث هايي داشته ایم و بنده قول داده ام اين موضوع را پیگیری کنم تا با توجه به راه حل خوبی كه پیشنهاد شده حفظ حقوق همه مورد توجه قرار گيرد.

رئيس بازرسي دفتر مقام معظم رهبري در ادامه با قدردانی از استاندار هرمزگان براي استفاده از نيروهاي اهل سنت در مناصب مديريتي استان هرمزگان، عنوان كرد: استفاده از اهل سنت در هرمزگان اقدام خوبی بوده و برادران اهل سنت حافظان مرزهای ما هستند در خطوط مرزی ما در کنار شیعیان حضور دارند و مرزبانان ما هستند.

ناطق نوري يادآور شد: در شرایط بحرانی ابتدای انقلاب کسانی كه قبل از همه با ضد انقلاب برخورد می کردند مردم اهل سنت به خصوص در استان هايي همچون کردستان و سیستان و بلوچستان بودند و در جنگ نيز شهدای بسیاری از اهل سنت بوده اند و ما ذره ای نگرانی در این خصوص نداریم چون اهل سنت حافظان مرزها و امین ما هستند.

وي گفت: انتصاب نيروهاي اهل سنت در مناصب مدیریتی استان هرمزگان همدلی و وحدت خوبي را در استان هرمزگان به وجود آورده است.

رئيس بازرسي دفتر مقام معظم رهبري همچنين با اشاره به ظرفيت هرمزگان در زمينه ورزش های آبی و ساحلي، بيان داشت: دریا و ساحل و ظرفيت هاي خوبي در اين استان وجود دارد اما از اينكه ورزش های آبی هنوز به خوبي در آن راه نیفتاده تعجب کردم که مي تواند اشتغال بسیاری هم ایجاد می کند و همچنين شرکت های بزرگ نيز باید از بخش ورزش حمایت کنند.

ناطق نوري عنوان كرد: صنایع دستی اين استان که در خانه ها تولید می شود نيز دارای جاذبه های بسیاری است و امروز در دنیا گرایش به سمت اين محصولات است كه بايد مورد استفاده قرار گيرند.

ارائه نظرات و ديدگاه هاي نخبگان استان هرمزگان

شايان ذكر است؛ در اين نشست تعدادي از نخبگان هرمزگان در زمينه هاي مختلف به ارائه نظرات و ديدگاه هاي خود پرداختند.

علی رضایی از نخبگان فرهنگ و هنر هرمزگان در اين نشست خواستار توجه ویژه به اصحاب فرهنگ و هنر استان شد و بيان داشت: هرمزگان دارای هنری کارآمد بوده و از تنوع فرهنگی بسیار بالایی برخوردار است.

وي ادامه داد: جای پای مردم هرمزگان در کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد و می توانیم بازار اندیشه آنجا را صاحب خود کنیم اما متاسفانه مکان های فیزیکی بخش فرهنگ و هنر در شان این استان نیست.

منصور روشن قیاس از مربيان و چهره هاي برجسته ورزش هرمزگان نيز در ادامه با بيان اينكه جوانان هرمزگاني در امر ورزش بسیار مستعد هستند، تصريح كرد: با وجود این همه سواحل در هرمزگان، می توانیم از قطب های ورزش های آبی باشیم اما زیرساخت هاي آن در حد استاندارد نیست و خواسته ما اين است كه شرکت ها و مناطق آزاد ورزش هرمزگان را مورد حمایت قرار دهند.

حجت الاسلام حسن زارعی از روحانيون هرمزگاني با اشاره به وضعيت اين قشر، بيان داشت: از جمله مشکلات قشر روحانی در هرمزگان عدم اشتغال طلاب است و در حالي كه 22 حوزه علميه شیعه در استان داریم، بعد از فراغت تحصیل با مشکل جذب طلاب مواجه هستيم.

دکتر عباس براهیمی از جامعه شناسان استان به نمايندگي از دانشگاهيان هرمزگان در اين نشست اظهار داشت: متاسفانه در دانشگاه ها تشکل های منتقد دولت گذشته به انزوا رفته اند و فضای دانشگاه دچار بی تفاوتی و خودسانسوری است و خواهان فضای صمیمی و علمی شاداب در دانشگاه ها هستیم.

وي همچنين خواستار توجه ویژه به موسسات آموزش عالی غیردولتی نوپا و جلوگيري از خروج اعتبارات پژوهشی از استان هرمزگان شد.

هدی صالحی کارشناس ارشد مطالعات زنان به نمايندگي از بانوان هرمزگان عنوان كرد: با روي كارآمدن دولت تدبير و اميد و حضور دكتر جادري به عنوان استاندار هرمزگان شاهد تغییراتی در سیاست گذاری ها و تصمیم سازی ها در حوزه بانوان در هرمزگان بوده ایم كه از جمله آن انتصاب نخستین فرماندار زن در استان بوده است.

وي با اشاره به مشکلات زنان سرپرست خانوار، افزود: مشکل اشتغال جزء دغدغه هاي اين قشر است و چرخ زندگی بسیاری از این خانواده ها نمی چرخد و همچنين گزارش ها نشان می دهد كه تکدی گری زنان و کودکان به دلیل جبر اقتصادی رشد قابل توجهی داشته است.

صالحی خاطرنشان كرد: نگاه به مقوله شادی و نشاط و تفریح برای زنان به عنوان سرفصلي مهم بايد در سیاست های نظام تبیین شود.

علی صمدی فعال اجتماعی اهل سنت استان هرمزگان نيز در بخش ديگري از اين نشست بيان داشت: ما را دردی است که باید در هر جمعی آن را فریاد بزنیم و آن انتزاع پنج روستا از پیکره هرمزگان و پیوستن به جایی است که از نظر فرهنگی از زمین تا آسمان با آن متفاوت است.

وي ادامه داد: دكتر جادری استاندار هرمزگان و آيت الله نعيم آبادي نماينده ولي فقيه در استان این درد را تمام قد بازگو کرده اند و بنده طوماری كه به امضاء تمامی اعضاي شوراها و ائمه جمعه اين منطقه رسیده است را تقديم مي كنم تا با تلاش شما این مصوبه لغو گردد.

اين فعال اجتماعی اهل سنت در ادامه افزود: پایین بودن سطح علمی مراکز آموزش عالی به حدي رسيده كه دیپلم گرفتن مشکل تر از گرفتن کاردانی و کارشناسی شده است و توسعه نامتوازن نيز از ديگر مشكلات هرمزگان است.

صمدي خاطرنشان كرد: اهل سنت مردمانی طرفدار نظام و انقلاب هستند و در اين استان مردم آرام و مهربان با هم زندگی می کنند و باید کاری کرد كه آرامش را بیش از اکنون احساس کنند.

علیرضا خورشیدزاده فعال و پيشكسوت رسانه اي هرمزگان و سردبير روزنامه صبح ساحل نيز در ادامه اين ديدار صميمي، تصريح كرد: فساد اقتصادی ديگر براي مردم غیرقابل تحمل است و ما به جای اینکه رسانه ها را به عنوان چشمان بیدار جامعه براي رفع اين مشكلات تقویت کنیم به صورت سخت افزاری كار كرده و تعداد سازمان ها را افزايش داده ايم.

وي ادامه داد: متاسفانه ما رسانه ای ها نمی توانیم در خصوص بسياري از مشكلات اين چنيني همچون مفاسد حرف بزنیم در حالي كه رسانه ها می توانند جلوی فساد را بگیرند.

خورشيدزاده با بيان اينكه مردم هرمزگان تاكنون نجابت بسیاری را از خود نشان داده اند، افزود: در سه دهه اخير ظرفيت هايي همچون ذوب آهن و کرومیت از اين استان گرفته شده و این بار هم می خواهند پنج روستاي اين استان را از کنار يك مرکز اقتصادی جدا کنند.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان