رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"جناح در گستره تاریخ ایران و خلیج فارس" به قلم دکتر محمد حسن نیا - بخش 1 (مقدمه)
#1
جناح آنلاین:? دکتر محمدحسن نیا محقق و تاریخ دان برجسته منطقه در مقاله ای که تحت عنوان "جناح در گستره تاریخ ایران و خلیج فارس" در اختیار جناح آنلاین قرار داده است به بررسی اهمیت تاریخی شهر جناح به عنوان یکی از شهرهای پررونق و تجاری غرب هرمزگان واقع در پس کرانه های خلیج فارس پرداخته است.

در رزومه کاری این تاریخ دان دانش آموخته دانشگاه تهران ، تدریس در دانشگاه پیام نور تهران و بنیاد ایرانشناسی وابسته به دانشگاه شهیدبهشتی ، تالیف چندین کتاب در زمینه تاریخ ایران و جهان و ارائه مقالات متعدد در مورد جنوب ایران? و خلیج فارس و? همچنین همکاری با شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی به عنوان محقق به چشم می خورد.

با این مقدمه توجه شما را به اولین بخش از این نوشتار که بخشی از سلسله نوشته هایی است که در این زمینه توسط این محقق نگاشته شده است جلب می نماییم...
بخش های آتی در آینده نزدیک منتشر می شود.

[عکس: historyofjanah-drhasannia-93.jpg]

1- مقدمه

بررسی تاریخ کرانه ها و پسکرانه های خلیج فارس به دلیل مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن ها از مباحث کمتر مطرح شده تاریخ ایران است که برای روشن شدن همه جوانب تاریخ خلیج فارس می بایست به آن پرداخته شود. شهر جناح که با توجه به آثار تاریخی و بافت شهری، قدمتش به تاریخ? ایران پیش از اسلام بر می گردد، از شهرهای مهم و ارتباط دهنده مسیرهای بازرگانی به ویژه از اواخر دوره صفوی به بعد بود.

بافت تجاری و موقعیت جغرافیایی شهر جناح به گونه ای است که در طول تاریخ همواره مهاجر پذیر و مهاجر فرست بوده است و تداوم حیات اقتصادی و اجتماعی شهر جناح نیز از قدیم الایام تا کنون به خاطر در کنار هم قرار گرفتن افراد وارد شده به این شهر از نژادها و اقوام متعدد و فعالیت در جهت ساختن یک شهر منسجم برای ادامه فعالیت های اجتماعی آن ها بوده است.

شهر جناح علاوه بر این که ارتباط دهنده مسیرهای تجاری از کرانه ها و پسکرانه های خلیج فارس از طریق راه خور به جناح و سپس استان فارس بوده است، دارای نخلستان های وسیع و دشت کشاورزی نیز بود که می توانست در دوران متعدد، تامین کننده نیازهای اقتصادی مردم این شهر باشد.

تعدد اقوام و نگرش آزادمنشانه مردم این شهر نسبت به مناطق و روستاهای اطراف و تعامل خوب و انسان مدارانه باعث گردید که افراد زیادی از اطراف جناح به این شهر تاریخی مهاجرت کنند.

نگرش اقتصادی و عمل گرایی مردم باعث ایجاد کارگاه ها و مراکز اقتصادی مهم در شهر جناح گردید که به دنبال آن رفت و آمد روزانه مردم اطراف را به این شهر در طول تاریخ ازدیاد بخشید.
نوع ساختار و معماری متفاوت خانه ها و اماکن دینی در شهر از قدیم الایام تا کنون نشان از توجه مردم شهر به نوگرایی در ساخت و ساز شهری و تنوع در اماکن مسکونی با معماری قدیم و جدید دارد که هر کدام از این مباحث در یک بخش مجزی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

آثار بر جای مانده از شهر جناح نشان می دهد که این شهر در قسمت جنوبی شهر کنونی قرار داشته و به کوه های جنوبی جناح نزدیک تر بوده و امنیت شهری به دلیل در مسیر تجارت بودن چنین مسئله ای را ایجاب می کرد.
اقتصاد قدیمی شهر جناح بر سه پایه کشاورزی، تجارت و دامداری استوار بوده است که می توانست سکونتگاه های قدیم جناح بر این مبانی استوار باشد.

وجود چاه های مربوط به زرتشتیان(گوری) و مناطقی به این نام در جناح نشان از قدمت این شهر در دوره گذشته? دارد و چه بسا مناطقی که اکنون در کنار رودخانه جناح قرار داشته و به چاله جناح معروف است، یکی از سکونتگاه های قدیم جناح در دوره های پیش از اسلام باشد. وجود درختان نخل(مغ) و تکثر و تنوع آن ها در بسیاری از مناطق خلیج فارس و از جمله جناح و آثار آبرسانی موجود در آن ها نشان? از قدمت دیرینه این مناطق دارد.
چگونگی آبرسانی به این نخلستان ها از طریق چاه ها و قنات ها که ساختار بسیار قدیمی دارد، نشانی از وجود قدمت مناطقی چون شهر جناح می باشد.

قلعه قلات و تمب پرگان تنها دو نشان از قدمت این شهر است که در نوشتارهای بعدی به آن پرداخته می شود. در این سلسله نوشتارها که به عنوان جناح در گستره تاریخ ایران و خلیج فارس مورد بحث قرار می گیرد.

مباحثی چون فراز و فرود تاریخ جناح از گذشته تا کنون، نقش مردم جناح در تحولات فرهنگی و اجتماعی استان هرمزگان و جنوب ایران، نقش خیرین در توسعه شهر جناح و مناطق اطراف، همگرایی قومی در جناح و نقش آن ها در پیشرفت این شهر، روانشناسی تاریخی مردم جناح، روانشناسی اجتماعی مردم شهر جناح، معماری سنتی و نقش معماران جناحی در معماری مناطق خلیج فارس، تحولات جناح در یکصد سال اخیر، نقش مشایخ و سادات در آبادانی جناح، آداب رسوم مردم جناح در گذر تاریخ، جناح در مسیر تجارت در طول تاریخ، مشاهیر جناح و نقش آن ها در کارآفرینی این شهر، عملکرد شهرداری جناح در طول دوران حیات شهری جناح، مهاجرت از جناح به مناطق دیگر و بالعکس در گستره تاریخ و مسائلی از این قبیل مورد واکاوی قرار می گیرد و در این راستا تلاش بر این است که مطالب به صورت اسنادی و برگرفته شده از منابع دست اول باشد.
کتاب هایی در این زمینه در جناح تدوین شده که آخرین آن ها در مورد زندگی احمد پذیرا (مدان) بوده که توسط جناب اقای منصور عباسی تالیف گشته است که حاوی مطالب ذیقیمتی راجع به حیات فرهنگی جناح است، ولی با مورد مداقه قرار دادن مباحث فوق می شود هم در راه تکمیل نوشتارهای قبلی در مورد جناح گام برداشت و هم برای پیشرفت این شهر تاریخی و دلایل تکوین و شکل گیری آن در طول تاریخ مباحثی را مطرح کرد.?
پاسخ
 سپاس شده توسط mohammad_p ، d.beckham ، vahid ، abdollah_ahmadi ، abdollah_abi ، armena ، جمسي ته بحرين ، hajar ، ابراهیم77


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان