رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
صحبت نیوز>گشایش راه اشکنان-کمشک از امتیازات اشکنان برای شهرستان شدن
#1
امام جمعه اشکنان: اشکنان باید در اولویت ارتقا به شهرستان قرار گیرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صحبت و به نقل از سایت لامرد سیتی حجت الاسلام صفری امام جمعه اشکنان در خطبه دوم نماز عید سعید فطر با اشاره به نامه نماینده مردم لامرد ومهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص ارتقای دو بخش از شهرستانهای مهر? گفت:در خصوص مطلبی که در خصوص ارتقاء بخش هایی در حوزه انتخابیه لامرد ومهر مطرح شده است ، بخش اشکنان با استناد به سابقه،جمعیت و ظرفیت و استعداد فوق العاده ای که دارد? باید در اولویت اول این ارتقا قرار دشته باشد.
?
امام جمعه? اشکنان با اشاره به تلاش مدیران ارشد استان و شهرستان در خصوص پیگیری این مسئله گفت: تقاضای مردم اشکنان از مسئولان ارشد استان و شهرستان این است که اگر قرار است جایی به شهرستان ارتقا یابد باید به خواسته به حق مردم اشکنان توجه شود که خدای ناخواسته حقی از مردم رشید وبزرگوار اشکنان که ولایتمدرای آنها در همه دورانها ثابت شده است ضایع نشود وسخن مردم این است که? اگر ارتقایی در کار است باید اشکنان در اولویت قرار گیرد.
?
خطیب نماز عید در ادامه خطبه ها با تبریک عید سعید فطر با اشاره تربیت از نظر اسلام به خانواده ها توصیه کرد در جهت حفظ دستاوردهای رمضان تمام ظرفیت خود را برای حفظ ارزشها به کار بگیرند.
?
حجت الاسلام شیخ علی صفری در ادامه خطبه دوم نماز عید فطر در مسجد جامع اشکنان با اشاره به برخی از مسایل محلی تذکراتی را به خانواده ها ایراد کرد.
?
گفتنی است نماز باشکوه عید سعید فطر امسال با حضور مردم خداجوی اشکنان در مسجد جامع این شهر برگزار شد.استعدادهای فوق العاده اشکنان برای شهرستان شدن


اشکنان در شاهراه ارتباطی جنوب و در گذرگاه مهم اقتصادی به استان هرمزگان و اتصال به دریا قرار دارد موقعیت جغرافیایی آن یعنی دقیقا جنوبی ترین نقطه از استان پهناور فارس، خود سندی بر موقعیت استراتژیک این منطقه است.
?
با باز شدن مسیر ارتباطی اشکنان به کمشک که جمعیت عظیمی از مردم ساکن دربنادار جنوبی را روانه منطقه کرده است تحولی شگرف در حوزه اقتصاد خورد وکلان به وجود آمده است که توسعه وتنوع اقتصادی منطقه وشهرستان گویای این مطلب است و بی جهت نیست که سودابگرد نامی آشنا(اشکنان قدیم)برای مردمانی است که همت و مردانگی و غیرت آنها برای ساکنان دور و نزدیک آن دلنواز بوده? است.
?
اما گذرگاه دیگری که در بخش اشکنان وجود دارد مسیر ارتباطی اشکنان از سمت لاورخشت به بنادر عسلویه و بندرلنگه و پارسیان که مسیری مطمئن برای توسعه فعالتهای اقتصادی وترمیم شکافهای فرهنگی است.
?
بخش اشکنان به لحاظ در دست داشتن بزرگترین قطب کشاورزی شهرستان لامرد هم اینک موقعیت بسیار مناسبی را برای پرورش استعدادهای نهفته خود در حوزه کشاورزی و دامپروری داراست که با کمی تزریق اعتبار و تشویق و هدایت میتوان آن را یک بار دیگر بارور کرد وسودای هند کوچک را برای ساکنان خشت ورکن آباد و لاورخشت به باوری دوباره تبدیل کرد.
?
اما از سوی دیگر وجود معادن بزرگ،تاثیر گذار و غنی سیمان و گچ در بخش اشکنان که وجود کارخانه سیمان بزرگ لامرد در روستای کشکو از توابع این بخش با تولید روزانه 3800تن? سیمان و کلینکر خود برگ زرینی در رونق وشکوفایی اقتصاد منطقه است وحضور کارگران زحمت کش ومتخصصان بومی از سراسر دو شهرستان وشهرستانهای همجوار در این بخش صنعتی گویای رونق دوباره منطقه است تا جایی که در حال حاضر کارخانه سیان 3800تنی لامرد به عنوان یک بنگاه? بزرگ اقتصادی در کشورهای حوزه خلیج فارس واسیای شرقی به نقش آفرینی مشغول است و گذر زمان و حمایتهای مادی ومعنوی می تواند از ان به عنوان مرکزی برای توسعه همه جانبه اقتصادی یاد کرد که مشکل اشتغال را برای بسیاری از جوانان منطقه مرتفع خواهد کرد.
?
اما از سوی دیگر معدن غنی گچ جنوب که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در روستای پاقلات زادگاه سردار شهید قاسم احمدی در حال حاضر شانه به شانه کارخانه های بزرگ گچ اصفهان? و مرکزی در کشورهای عربی و اسیای میانه در حال صادرات و بازاریابی است و در حال حاضر این شرکت با دار بودن iso های مختلف و با توانایی تولید بیش از 1000? تن در روز توانسته خود را از ابتدای تأسیس از یک شرکت محلی ، به یک شرکت خوشنام و معروف در سطح کشور و بسیاری از کشور های منطقه تبدیل کند و اگر شرایط مناسب تر ی فراهم شود قطعا جایگاه حقیقی خود را در کشورهای هندوستان وپاکستان نیز بیش از پیش به دست خواهد آورد.
?
اما وجود منابع بزرگ ذخایر دولومیت خاورمیانه در بخش اشکنان که در روستای لاورخش ورکن اباد این بخش واقع شده است،ذخیره ای پایان ناپذیر برای صنعت هوایی کشور به شمار می رود ذخایری که کارخانه های بزرگ منیزویم? وتولیدات عظیم این فلز سبک می تواند کشور عزیزما را از واردات بسیاری از مواد خام بی نیاز کند.منیزیوم ماده اولیه ای است که در ساخت قطعات بزرگ صنایع هوایی کاربرد دارد و مطمئنا جوابگوی نیاز کشور در ابعاد مختلف نیز خواهد بود و ورود به عرصه تشریح این ماده ارزشمند پیچیدگی های فراوانی را به همراه خواهد داشت که از ذکر دیگر دستاوردهای بزرگ ان می گذرم.
سنگهای تزیینی یکی دیگر از منابع ارزشمند بخش اشکنان است.
?
باتوجه به استقبال کشورهای همسایه از سنگهای تزیینی وصادرات این نوع از محصول کمیاب، بخش اشکنان در حوالی روستای پسبند معندنی بزرگ از سنگهای تزیینی را در خود جای داده است که سالیانه هزاران تن از این سنگهای قیمتی از دل کوههای اشکنان به کشورهای مختلف صادر میشود که گویای رونق تجاری این محصول ارزشمند است که البته عدم سرمایه گذاری تجار بومی در این صنعت پرسود جای تامل دارد.
?
با نگاهی گذرا به توانمندی اقتصادی بخش اشکنان برای اداره یک شهرستان زرخیز با توانایی رونق تجاری منطقه وبا استفاده از همه ظرفیتهای نیروی انسانی میتوان گفت:شرح خصوصیات اقتصادی این بخش از استان فارس نقشه راهی برای برون رفت از اقتصاد تک محصولی فعلی است که اگر اراده ای قوی برای ان وجود داشته باشد ،در شرایطی که نگاه ویژه مسئولان ارزشد نظام اسلامی به اقتصاد مقاومتی معطوف است میتواند راهگشای بسیاری از امور باشد.
?
نکته قابل توجه اینکه:مواردی که در حوزه اقتصادی بدان پرداخته شد به غیر از گمانه زنی هایی است که در حوزه پیدایی یا پنهان بودن ذخایر نفت یا گاز در منطقه است که به دلیل عدم دسترسی به نتایج تحقیقات و دستاوردهای آن از ذکر آنها خودداری میکنیم.
?
اما دوستان ،همراهان وبزرگواران:اشکنان امروز که به عنوان یکی از شهرهای جنوبی در استان پهناور فارس پا به پای بسیاری از مراکز شهرستانها به پیش می رود حاصل مدیریت در حوزه نیروی انسانی است.نیرویی که با استفاده از حس قوی بومی ستایی در ابعاد مختلف توانسته است به بسیاری از برکات دست یابد.
?
استقرار نهادها و ادارات مختلف ومستقر شدن نهادهای عالی علمی درحوزه آموزش عالی در اشکنان و پرورش نخبگان و دانش آموختگان در بخش های مختلف تحصیلی، گویای حرکتی شگرف به سمت تعالی وپیشرفت است تا جایی که امروز نیروهای جوان ومستعد اشکنانی در بسیاری از رشته های تحصیلی صاحب کرسی های نظریه پردازی هستند که اگر عقیده ای راسخ برای به بار رساندن این محصول عظیم از نیروی انسانی باشد قطعا مواهب آن برای تمامی منطقه موثر خواهد بود.
?
لذا با اشاره ای گذرا به موفقیت قشر عظیم دانش آموز ودانشجو وطلبه وورزشکار و اصناف در برهه های مختلف فقط به ذکر این نکته بسنده می کنم که در بسیاری از مقاطع نهادهای فرهنگی و آموزشی اشکنان رتبه های ممتاز علمی وفرهنگی را در استان پهناور فارس به خود اختصاص داده است که حاکی از استعداد ذاتی این مردم وفرزندان آنها در ابعاد مختلف است که حقیر از ذکر حضور کم نظیر آنها در مجالس دینی واعتقادی و وجود اماکن تاثیر گذار مذهبی و فرهنکی در این بخش صرفه نظر می کنم
?
همین بس که دارالمساجد فارس در سامان دهی جوانان و رشد وتعالی باورهای دینی و ولایت پذیری این مردم در جنوبی ترین نقطه از استان فارس در همه دوره ها در اوج بوده است و سند وفاداری خود را در بیلان ارادت های بی شائبه خود حفظ کرده است و اگر امروز از سوی دلسوزان و دلدادگان به انقلاب اسلامی بخش اشکنان به عنوان اولویت اول توجه وارتقاءبه شهرستان نام برده میشود سخن گزافی نیست و لذا مطمئنا تغییرات ودگرگونی ها برای رونق این خطه از استان پهناور فارس از چشمهای حقیقت بین دور نخواهد ماند.
?
و نکته آخر اینکه: روح تعامل و همراهی مردم با نظام مقدس جمهوری اسلامی ومشارکت 100درصدی? آنها در همه انتخاباتهای پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تقدیم 63 شهید از این بخش نشانه پایداری آنان در حفظ ارزشهای نظام اسلامی و دفاع از آرمانهای امام عزیز ومقام معظم رهبری است و پایداری این مردم در عرصهای دینی بر کسی پوشیده نیست. باشد که همیشه در صراط مستقیم الهی توفیق خدمت مستدام باشد.
?
سید مهدی احمدی


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان