رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ⓎⒶⓁⒹⒶ به مناسبت شب یلدا ⓎⒶⓁⒹⒶ
#1
یلدا
بنظرم اومد ک بد نیست تو این روزای نزدیک به شب یلدا یه خلاصه ای از تاریخش و دلیل نامگذاریش رو مرور کنیم...

واژهٔ یلدا از زبان سریانی و به معنای تولد است. یلدا و مراسمی که در نخستین شب زمستان و بلندترین شب سال برپا می‌کردند، سابقه‌ای چند هزار ساله دارد و از رسوم ویژه آریایی‌هاست.
دیر زمانی است که مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی را برپا می‌دارند که در میان اقوام گوناگون، نام‌ها و انگیزه‌های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین‌های هم‌فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می‌برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است. به دلیل دقت گاهشماری ایرانی( تقویم جلالی با تنظیم عمر خیام که دقیق ترین تقویم موجود در جهانه )و انطباق کامل آن با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال‌ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه سی‌ام آذرماه و بامداد یکم دی‌ماه است. امروزه برخی بر این گمانند که مراسم شب چله برای رفع نحوست بلندترین شب سال برگزار می‌شود؛ اما می‌دانیم که در باورهای کهن ایرانی هیچ روز و شبی، نحس و بد یوم شناخته نمی‌شده است. جشن شب چله، همچون بسیاری از آیین‌های ایرانی، ریشه در رویدادی کیهانی دارد.

خورشید در شش‌ماهه آغاز تابستان تا آغاز زمستان، هر شب در ارتفاع پایین تری در افق طلوع می‌کند تا در نهایت در آغاز زمستان به پایین ترین حد خود می رسد که موجب کوتاه شدن طول روز و افزایش مدت زمان تاریکی شب می باشد و از این روز به بعد حرکت خورشید برعکس می شود یعنی مجددا به سوی بالا و نقطه انقلابی تابستان بر میگردد،آغاز باز گردیدن خورشید و افزایش طول روز در اندیشه مردم به عنوان زمان تولد دوباره خورشید دانسته میشد و آنرا گرامی می داشتند.

در گذشته، آیین‌هایی در این هنگام برگزار می‌شده است که یکی از آنها جشنی شبانه و بیداری تا بامداد و تماشای طلوع خورشید تازه متولد شده، بوده است. جشنی که از لازمه‌های آن، حضور کهنسالان و بزرگان خانواده، به نماد کهنسالی خورشید در پایان پاییز بوده است، و همچنین خوراکی‌های فراوان برای بیداری درازمدت که همچون انار و هندوانه و سنجد، به رنگ سرخ خورشید باشند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است.
ایرانیان در این شب دور هم جمع میشدند و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و جشن و گفتگو با هم به سر می‌آوردند و خوانی ویژه به مناسبت این روز پهن میکردند.

[عکس: %D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%20%D8%B4%D8%A8%...%D8%A7.jpg][عکس: %D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%20%D8%B4%D8%A8%...8%A7.2.jpg][عکس: %D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%20%D8%B4%D8%A8%...8%A7.3.jpg]

یکی از جشن های جالبی هم ک قبلا تو سایت گذاشته بودم رو از این لینک میتونید بخونین.

پیشاپیش یلدا همگی مبارک ، هندونه هاتون رو هم به شرط چاقو بخرین Smile
شنبه شب شادی داشته باشین ...
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، ترنم ، محمد جباری ، FOX ، kaka ، ekhlas ، farshid.ahmadi ، nila
#2
*** یلدای شما هم پیشاپیش مبارک ***

خودم این مراسم رو چندین بار که تجربه کردم از زیباترین مراسم هاییست که دیدم. همین جمع دوستانه و البته ساده باعث زیباییش شده.
بماند که در دانشگاه و خوابگاه حال و هوای خاصتری دارد.
امیدوارم امسال هم به خوبی سال های گذشته باشد.

البته یلدا مناسبت های مختلفی داره و فقط به خاطر طولانیترین شب نیست. مثلا زادروز میترا هم هست. البته بقیش یادم نمونده.

تا جایی که شنیدم ایرانی ها جشن های زیادی داشتند که متاسفانه تعداد اندکی مانده است. امیدوارم همین ها حداقل حفظ بشود و جشن های جدیدی هم اضافه شود. شادی هر چه بیشتر باشد بهتر است، حالا ضمن آن چه بهتر که یادآور تاریخ و تمدن کشور هم باشد.

ضمنا طی برنامه دانشکدمون فالی که برام اومد، این بود. شعر زیبایی از حافظ :
دارم از زلف سیاهش گله چندان که مپرس / که چنان ز او شده‌ام بی سر و سامان که مپرس
کس به امید وفا ترک دل و دین مکناد / که چنانم من از این کرده پشیمان که مپرس
به یکی جرعه که آزار کسش در پی نیست / زحمتی می‌کشم از مردم نادان که مپرس
زاهد از ما به سلامت بگذر کاین می لعل / دل و دین می‌برد از دست بدان سان که مپرس
گفت‌وگوهاست در این راه که جان بگدازد / هر کسی عربده‌ای این که مبین آن که مپرس
پارسایی و سلامت هوسم بود ولی / شیوه‌ای می‌کند آن نرگس فتان که مپرس
گفتم از گوی فلک صورت حالی پرسم / گفت آن می‌کشم اندر خم چوگان که مپرس
گفتمش زلف به خون که شکستی گفتا / حافظ این قصه دراز است به قرآن که مپرس
پاسخ
 سپاس شده توسط d.beckham ، FOX ، kaka ، ekhlas ، ترنم
#3
منم? پیش آ پیش شب یلدا رو به همه تبریک میگم...
البته من تا حالا تجربه اش نکردم،ولی خوب راجبش شنیدم....
انشالله واسه همه شب خوبی باشه..
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، d.beckham ، kaka ، ekhlas
#4
آره جشن های زیادی میگرفتن ک معروفترینانشان نوروز و مهرگان و سپندارمذگان و یلدا و جشن های دوازده گانه و سَده و جشن چهارشنبه پایان سال بوده ( هرچی بود گفتما Smile )
یه ارائه ای هم ترم دوم در مورد جشن های ایران داشتم . این لینک : جشن های ایران باستان و سایت رضا مرادی غیاث آبادی مفیدن در این مورد.
جشن هایی مثل سپندارمذگان تقریبا دوباره داره از سر گرفته میشه که روز بزرگداشت زن یا روز عشق هستش. خیلیا الان به جای ولنتاین جشن ایرانی سپندارمذگان برگذار میکنن : )?
کلا مردمانی شادی بودن ولی الان همش سیاه پوش? Sad
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، ترنم ، ekhlas ، armena
#5
(۲۸ام آذر ۱۳۹۲، ۱:۱۹)کریستو link نوشته: آره جشن های زیادی میگرفتن ک معروفترینانشان نوروز و مهرگان و سپندارمذگان و یلدا و جشن های دوازده گانه و سَده و جشن چهارشنبه پایان سال بوده ( هرچی بود گفتما Smile )
کلا مردمانی شادی بودن ولی الان همش سیاه پوش? Sad
هر شب,شب یلداست اگر قدر بدانی!!!اگه واسه طولانی تر بودن شبه که با شبای قبل و بعدش چند دقیقه تفاوت داره.شما که این همه به جشن علاقه داری میتونی هر شب این جشن رو برگزار کنی!!!چند دقیقه که چیزی نیست و به جایی نمیرسه Smile
پاسخ
 سپاس شده توسط kaka
#6
طولانی بودن یکی دو دقیقه بهانه ای است و این شب مناسبت های مختلفی داره و بیشتر یک نماد است. نماد شروع طولانی شدن روز و تولد دوباره خورشید ( مهر ) هست ( گفته شد که یلدا به معنی تولد است ). چه بهتر که هر روز و هر شبمان جشن باشد، ولی بلاخره مناسبت های خاصی در نظر گرفته می شود تا جشن های هماهنگ تر و باشکوه تری برگزار شود.
از معدود مراسم هایی که شب ها برگزار میشود مراسم شب یلداست که برای تنوع خوبه ( مخصوصا در سرمای زمستان ). مهمتر از آن قدمتی باستانی دارد.


نکته مهم رو کریستو گفتن : "کلا مردمانی شادی بودن"

من فکر میکنم هر انسان سالمی به جشن علاقه داشته باشه، و تا حالا بدی از جشن ندیدیم و همه اش خوبی و خوشحالی بوده. پس چه اشکالی دارد که بیشتر باشد و مهمتر از آن جشن های خوب گذشته احیا شود؟
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جباری ، d.beckham ، ekhlas
#7
این نکته را بگم که من فقط قصد مزاح داشتم. Smileهیچ کس منکر این نکته نیست که هر چه در یک جامعه جشن های بیشتری باشه مردم اون جامعه نشاط بیشتری دارن و این باعث میشه ما جامعه ای با نشاط و شاداب داشته باشیم.
این که جشن های خوب گذشته احیا شود اتفاقا خیلی خوبه و فکر نکنم کسی مخالف این موضوع باشه.و مطمئنا هیچ انسان سالمی از جشن بدش نمیاد و هیچ شخصی تا حالا از جشن جز خوبی و خوشحالی چیزی ندیده.
به هر حال پست قبلی من جدی نبود و فقط یک شوخی بود? Wink
پاسخ
 سپاس شده توسط d.beckham ، kaka
#8
دیشب مثل این که آقا وحید کلا در زمینه تشخیص شوخی ضعیف عمل کردند Smile
از این به بعد وقتی شوخی میکنید در پرانتز بنویسید شوخی? Smile Wink
.(شوخی)
شب یلدای خوبی داشته باشید(جدی)
پاسخ
#9
شب یلدا رو پیشاپیش تبریک میگم.امیدوارم شب شاد و به یادماندنی رو در کنار خانواده ودوستانتون بگذرونین.(بازی پانتومیم یادتون نره...پارسال دوستام سرهندونه ای که خریده بودم وخیلی بدمزه بود,مجبورم کردن برای تنبیه پانتومیم یکی ازاستادا رو اجرا کنم.بهم رحم هم نکردن,ازم فیلم گرفتن ویه مدت سوژه شده بود).

[img]http://hamideh24.persiangig.com/image/fu4088.jpg[/img
]

بدو که روز کوتاهه / پاییز آخر راهه
هندونه رو آوردی ؟ / جوجه هاتو شمردی ؟
زمستون میشه فردا / مبارک باشه یلدا !

[عکس: imagesCA50OEZ7.jpg]? ? ? ? ? ? ? [عکس: k322.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جباری ، d.beckham ، ekhlas
#10
(۲۸ام آذر ۱۳۹۲، ۲۰:۴۹)nila link نوشته: شب یلدا رو پیشاپیش تبریک میگم.امیدوارم شب شاد و به یادماندنی رو در کنار خانواده ودوستانتون بگذرونین.(بازی پانتومیم یادتون نره...پارسال دوستام سرهندونه ای که خریده بودم وخیلی بدمزه بود,مجبورم کردن برای تنبیه پانتومیم یکی ازاستادا رو اجرا کنم.بهم رحم هم نکردن,ازم فیلم گرفتن ویه مدت سوژه شده بود).
خب این موقع سال که هندونه خوشمزه کم گیر میاد!!!اصلا من نمیدونم چرا هندونه رو واسه این شب انتخاب کردند.(البته شاید لذتش به این باشه که این موقع سال هندونه نیست)? Wink
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان