رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حاج احمد درود پدر فرهنگ جناح
#1
حاج احمد درود(۱۳۷۹-۱۲۸۸ه.ش)…

احمد درود در سال ۱۲۸۸شمسی در جناح متولد شد. قرآن و تحصیلات مکتب خانه ای را در جناح نزد شیخ عبدالکریم خطیب آموخت. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در جناح به بندرلنگه رفت و آنجا از محضر سلطان العلما بهره مند گردید. ذهن سیال ، ذوق علمی و اشتهای سیری ناپذیر درود به علوم دینی باعث گردید تا اوان جوانی جلای وطن کرده و بدنبال کشف اسرار نظام هستی وارد سرزمین وحی شود. در آنجا از محضر اساتید علوم دینی عربستان سعودی بهره ها گرفت و تجربیات ارزنده ای کسب کرد.

مشکلات مالی اما به درود اجازه نداد تا آنقدر که علاقه داشت در سرزمین قرآن بماند. به همین خاطر و به دنبال کسب و کار عربستان را به قصد بحرین ترک کرد. در این کشور ابتدا در یک مکتب خانه ی خصوصی به تعلیم قرآن پرداخت و پس از مدتی وارد مدرسه ی دولتی شد و مدت ۵سال هم در آن مدرسه تدریس کرد. مشکلات مالی در زمان سکونت شیخ در کشور بحرین نتوانست جلو اشتیاق قلبی او را به کسب علم و حقیقت بگیرد و اورا از مطالعه و تحقیق باز دارد. به همین خاطر استاد صبح ها را در مدرسه به تدریس مشغول بود و عصر و شب را به مطالعه و تحقیق و تتبع در رمز و راز آفرینش می پرداخت و علاوه بر آن از محضر استاد علوم دینی که به همت فرهنگ دوستان ایرانی از سوریه به بحرین آمده بود کسب فیض می کرد. استعداد سرشار و شور و شوق درود به فراگیری علوم دینی به زودی او را در بین هم کلاسی هایش مطرح ساخت و در آن دوره نیز همچون سایر دوره ها در کلاس به رتبه نخست رسید و به عنوان شاگرد ممتاز شناخته شد.

Presentation1

استاد درود که برای ازدواج به جناح باز گشته بود پس از ازدواج دوباره عازم بحرین شد و از سال ۱۳۱۹هجری شمسی به مدت دو سال در مدرسه ایرانی آن کشور تدریس کرد. عشق به وطن و زادگاهش اما باعث شد تا پس از بازگشایی اولین مدرسه در جناح به فکر زادگاهش افتاده و دست از آینده ی مادی مساعدی که در بحرین برایش فراهم شده بود بشوید و به شهرش بازگردد. ولی جناح و فرهنگ این شهر در آن ایام نمی توانست درود و روح بلند علمی اش را درک کند. استاد آمده بود تا خدمت کند اما کمتر کسی در آن روزگار حاضر می شد تا فرزندش را – خصوصاًً فرزندان دختر – به مدرسه بفرستد. اما درود که با اهداف معنوی پای در میدان جهاد نهاده بود هرگز دلسرد و مأیوس نشد بلکه به درب خانه ی مردم می رفت و از آنها خواهش می کرد تا فرزندان شان را برای تحصیل به مدرسه بفرستند.

استاد درود در سال ۱۳۵۹عازم کشور قطر شد و در آن کشور مورد استقبال گرم قاضی القضات وقت قرار گرفت. درود به اتفاق خانواده اش به مدت ۷سال در آن دیار ماندگار شد. توانایی استاد درود در فن سخنوری و شهرتی که اکنون از نظر دانش دینی کسب کرده بود باعث گردید تا در قطر به سمت خطیب جمعه شهر خور منصوب گردد. از جمله پست ها و سمت های مهم استاد درود در کشور قطر می توان به : احداث دفتر ثبت ازدواج و طلاق و? مهمتر از همه قضاوت در دعاوی مردم اشاره نمود. درود که در شهر خور قطر از وجهه و اعتبار شایانی برخوردار بود پس از انتصاب به عنوان قاضی، همواره در فکر خدمت به مردم و برقراری عدالت بود. او در این سمت نیز همچون سایر پست هایش به فکر خدمت به مردم بود و از هیچ کوششی برای خدمت دریغ نمی کرد. قضاوت عادلانه، هوش سرشار، عدل و داد، تسلط بر فقه و علوم دینی و شخصیت فرهیخته و علمی درود? باعث گردید تا در مدت کوتاهی در آن کشور برایش اعتبار شایانی کسب شده و مورد توجه شیوخ و مسئولین وقت قرار گیرد.

اما در حالیکه درود مدارج ترقی را در کشور قطر یکی پس از دیگری طی می کرد و به ویژه در دستگاه قضایی از اعتبار و شأن قابل توجهی برخوردار شده بود ، عطای همه ی این موقعیت های مادی و سیاسی را به لقایش بخشید و همه ی آن ها را رها کرد و به وطن و زادگاهش بازگشت.

او که مردی خودساخته ، پاک، مومن، عالم ، وطن دوست و در عین حال درویش مسلک بود هرگز نمی توانست به دنیا و مادیات تکیه کند، بلکه بالعکس با تکیه بر ایمان و علمش به وطن بازگشت تا غبار جهل و خرافه را از سیمای زادگاه و مردمش پاک سازد. در جناح، درود با تمام وجودش به مردم خدمت می کرد. در برابر این خدمات جز حقوق ناچیزی که به خاطر شغل معلمی از وزارت وقت فرهنگ می گرفت در هیچکدام از کارهایش که از تدریس گرفته تا خانه انصاف، رسیدگی به مشکلات فقهی و دینی مردم، انجام مکاتبات و رسیدگی به دعاوی و اختلافات مردم، رسیدگی به خانواده و مزرعه و انجام سخنرانی های مختلف و . . . را در بر می گرفت، پولی نمی گرفت و بابت خدماتش جز دعای خیر از مردم چیزی نمی خواست. تنها رضایت خدا برایش مهم بود و هدایت خلق خدا.

ذوق و استعداد استاد درود به حوزه ی علوم دینی محدود نیست . استاد درود در حوزه ی ادبیات و بویژه شعر فارسی و جمسی(جناحی) هم حرف های زیادی برای گفتن دارد. او برای اولین بار در بین شعرای جناح از دوبیتی فاصله گرفت و به قالب قصیده و غزل روی آورد. یکی از غزل های زیبای وی که همواره ورد زبان مردم جناح است با این مطلع آغاز می شود:

هِه دَفَه خیلی عجیبِن اَگَه بِبرِم جون هه دور? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? هز فِراغِ صنم چهره گل سِنما حور

دفتر اشعار درود هم اکنون موجود می باشد ولی متأسفانه برای چاپ آن هیچ اقدامی صورت نگرفته . اما در حوزه ی دینی اثری از استاد به یادگار مانده با عنوان (( شرعیات دبستانی و راه رستگاری))

درود که به حقیقت می توان او را پدر فرهنگ جناح نامید پس از ۹۱سال عمر پربرکت و سرشار از خدمت، مجاهدت، ایثار و عشق به مردم در سی و یکم شهریورماه سال ۱۳۷۹ پس از تحمل یک دوره ی نسبتاً طولانی بیماری آلزایمر در شهر جناح درگذشت. روحش شاد و یادش گرامی باد.

Presentation1j

زندگینامه استاد درود به همت جناب آقای ناصر چمن پیرا جمع آوری و در روزنامه عصر اوز چاپ شده که در این اثر از آن استفاده شده است. در این فرصت جا دارد از برادر فرهیخته جناب آقای چمن پیرا به خاطر جمع آوری زندگینامه ی این بزرگ مرد عرصه علم و ادب جناح تقدیر و تشکر گردد.

درپایان نیز توجه شما را به متن کامل غزل زیبای مرحوم درود جلب می نمائیم

ا دفه خیلی عجیبن اگه ببرم جن ا دور? ? ? ? ? ? ? ? ? از فراق صنم چهره گل سیما حور

پار تابه امکه که نکنم بش از اچش و کسی? ? ? ? ? رز عید و رز جشن ام نشم از خونه ا دور

تابه مشکه و چشی زیر پلی امکه و تی? ? ? ? ? ? ? عقلم اش واسه و روح از بدنم اشکه ا دور

تا م اشدی که سراسیمه و بیهوش بدم? ? ? ? ? ? ? ? اشکه بچ خنخی و اشگت ته چرا اش مخرور

امگت ای ماهرخ خوروش سیم بدن? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ساعتی اذن ا م آده تا اویسم ته حضور

اشگت ای ابله نادون ته اشه از دم کارت? ? ? ? ? ? ? مده دلو کسی که لگد کوب و گرفتار توی بده چن مور

اشگت ای هرزه نادون مگر دازدم مم? ? ? ? ? ? ? ? ? ? م که مهر ته مدل نن نه و صلح و نه روز

گردآوری? و نگارش : بهرام? فولادچنگ
برگرفته از وبسایت گازال
پاسخ
 سپاس شده توسط yas ، محمدرضا ، ekhlas ، abdollah_ahmadi ، vahid ، abdollah_abi ، ahmadtatoreh ، armena ، mohammad_p ، ترنم ، my janah of sale ، FOX ، m.hamedi
#2
[...]

----------------
کنترل سایت : ذکر مطالب پوچ و بی محتوا ویرایش شد.
پاسخ
#3
علی جان جناحی معنای کلمه "جمسی"? "جناحی" یا "کسی که در جناح زندگی میکند" است حالا شما خوشتان بیاید یا نه معنا و مفهوم رایج هستش!!
پاسخ
 سپاس شده توسط my janah of sale ، m.hamedi
#4
?
پاسخ
#5
[...]

----------------------
کنترل سایت : پست خطاب شده ویرایش شده است. این پست نیز ویرایش شد.
پاسخ
#6
[...]

----------------------
کنترل سایت : مطلب بی محتوا و استفاده از کلمات نامناسب ویرایش شد.
پاسخ
#7
همیشه همین بوده و است حاج احمد درود پدرفرهنگ جناح است و ایشان یک جناحی هستند !
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان