رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خنده!!! :-)))))
#1
خنده چیست؟

خنده از دوقسمت تشکیل شده است که یکی به حالت صورت و دیگری به صدایی که تولید می شود اطلاق میشود. وقتی ما می خندیم، مغز دستور این عمل ها را صادر می کند و اگر شدیدتر بخندیم،دستوراتی برای تکان خوردن دست ها و پاها نیز صادر می شود. هنگام خنده 15 ماهیچه صورت به حرکت در می آیند که مهم ترین آنهامکانیزم حرکت لب های بالای شماست. ماهیچه های حلق شما دچار انقباض می شوند وبه همین علت شما دچار بریده نفس کشیدن می شوید.

گاهی اوقاتدر حالت های شدید خنده مجراهای اشکی شما هم وارد کار می شوند و در حالی که شما ازشدت خنده دهان خود را برای گرفتن اکسیژن بیشتر باز و بسته می کنید صورت تان هم ازاشک خیس می شود و حتی رنگ چهره تان به قرمز تغییر می کند و صداهای عجیبی نیز تولیدمی کنید.

محققانبسیاری تا کنون سعی کرده اند که از مکانیزم خنده بیشتر بدانند، اما مشکل این است کهدر هنگام تحقیقات، خنده افراد زود از بین می رود .

یکی از محققان تحقیق خود را روی صدای خنده متمرکز کرد و به این نتیجهرسید که همه خنده ها از یکی از صداهای ها-ها-ها یا هو-هو-هو پیروی می کنند و امکانندارد فردی بتواند با ترکیب این دو صدا بخندد. محققان معتقدند که در بدنانسان یابنده هایی وجود دارد که خنده را تشخیص می دهد و باعث ادامه یافتن آن میشود. از نظر آنها خنده یک عکس العمل کاملاً اتوماتیک و نا خودآگاه است.چرا میخندیم؟

بیشترمحققان معتقدند که خنده باعث ایجاد کشش و رابطه نزدیک میان انسان ها می شود. وقتیشما با کسی احساس راحتی می کنید با او می خندید و این احساس را نشان میدهید.

اینکه شمانمی خواهید در یک گروه احساس تنهایی کنید، باعث می شود هنگام خنده با آنان بخندید وآنها را همراهی کنید و به همین دلیل است که خنده را مسری می دانند.

اگر دقتکرده باشید معمولاً اگر بزرگ خانواده و یا حتی رئیس تان بخندد، شما نیز می خندید واین دقیقاً همان حالتی است که گفته می شودبا خنده می توانرفتارهای دیگران و حتی خلقیات آنان را کنترل کرد. به طور مثال اگر هنگام خطرشما بخندید و فرد تهدیدکننده نیز بخندد تا حدود زیادی مشکل حل می شود.

یکی ازمحققان خنده انسان را با آواز پرنده ها مقایسه می کند و معتقد است که خنده یک عکسالعمل طبیعی انسان برای ایجاد رابطه است.

تحقیقات دیگر نشان میدهد که خنده در زمانی که در یک گروه هستند، 30 برابر زمانی است که شما تنها مثلاًجلوی تلویزیون نشسته اید.خنده ومغز :

ما می دانیم که قسمت های مختلف مغز، در مکانیزم خنده مؤثرند. به طور مثال عکس العمل های عاطفی بزرگترین حرکت های مغز را تولید می کنند. محققان معتقدند که هنگام خنده قسمت هایمختلف مغز وارد کار می شود، اما هنوز به طور دقیق رابطه میان خنده و مغز مشخص نشدهاست..

سیستم فعال مغز که گفته می شود، در مکانیزم خنده دخیل است در قسمت مرکزی قرار دارد. این قسمت بسیار مهم است زیرا حرکاتی را که برای انسان بسیار حیاتی است کنترل می کند.

محققان معتقدند که "آمیگدالا"و"هیپوتالاموس"بیشترین نقش را در احساسات انسان ایفا می کنند.آمیگدالا با هیپوتالاموس ارتباط برقرار می کند و همین ارتباط باعث احساساتی همچون عشق و دوستی و احساسات روزانه می شود.هیپوتالاموسبخشی است که موجب تولید صداهای گوناگون هنگام خنده می شود.

روان شناسی خنده :

زندگی روزانه و حوادث و اتفاقات آن ایجاد عکس العمل هایی در انسان می شود که گاهی شرایط زمان و مکان اجاره بروز آن ها را نمی دهد و در نتیجه مقدار زیادی انرژی در بدن ذخیره می شود .این انرژی های عصبی به جای آنکه صرف ایجاد معادلاتی از افکار و هیجانات جدید شود به دلیل موانع موجود ، تولید حریانی در اعصاب حرکتی در گروه های مختلف عضلات می کند و سبب ایجاد حرکات نیمه تشنجی می شود که روان شناسان آن را خنده نامیده اند.

خنده پدیده ای است که غالباً برای ابراز شادمانی به کار می رود و در بین موجودات زنده فقط انسان از این توانایی برخوردار است . خنده از نظر روان شناسان معتقدند که چون مقدار زیادی انرژی ذخیره شده و واپس زده روانی به علت شرایط مختلفی چون کنترل شدید محیط ، حوادث اتفاقی و بازداری های ذهنی راهی به بیرون پیدا نمی کنند از طریق خنده از ذهن و بدن تخلیه می شوند .

به همین دلیل است که همیشه پس از خنده احساس آرامش به وجود می آید و با خود تمرکز را به همراه می آورد . روان شناسان به خنده به عنوان ضریب اطمینان ذهن و روان می نگرند که در مواقع انباشته شدن انرژی های هیجانی و مخرب نقش مهمی در بیرون راندن آن ها ایفا می کند .

به همین دلیل خنده از نظر علم روان شناسی دارای جایگاه ویژه و پر ارزشی است و می تواند به برقراری تعادل روانی درانسان کمک کند و زمینه سلامت روانی او را فراهم سازد . نقش ویژه ای که خنده در تخلیه فشارهای روانی به عهده دارد باعث شده که روان شناسان به متولیان امر توصیه کنند که محیط های کئاری آموزشی و خانوادگی را به محیط های شاد و پر خنده تبدیل کنند . تحقیقات نشان می دهد که واکنش خنده فرایند مغزی عصبی ویژه ای دارد . به هنگام خندید در الگوی امواج مغزی ما تغییرات قابل ملاحضه ای روی می دهد وهمه سطوح کورتکس مغز ، و نه فقط یک جتیگاه واحد ، نسبت به خنده واکنش نشان می دهند .

برخی از دانشمندان نیز خنده را به طوفان مغزی تشبیه کرده اند و معتقدند که خنده نقش شوک عصبی خفیف را بر روی مغزایفا می کند . از آن جا که مغز حیاتی رین ارگان بدن است و بر فعالیتهای جسمانی و روانی کنترل دارد ، هرگونه تغییر ثبتی در عملکرد آن می تواند بر عملکرد کل بدن تاثیر سفید داشته باشد . زمانی مه ما می خندیم ، مقدار بسیار زیادی از اکسیژن را به طرف سلول های بدن به ویژه سلول های مغزی می فرستیم .

می دانیم که مغز در حدود یک پنجم از کل اکسیژن مورد نیاز بدن را به تنهایی مصرف می کند بنابراین زمانی هم که مغز با خونی که از مقدار تکسیژن بیشتری برخوردار است تغذیه می شود عملکرد بهتری در مقایسه بازمانی که کمتر اکسیژن می گیرد ، پیدا می کند و در نهایت همه عملکردهای ذهنی و بدنی ما بهبود می یابند .

نقش خنده در سلامت:

1- سیستم ایمنی :

تحقیقات علمی نشان می دهد در حالی که افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری آسیب می رساند خنده با کاهش کورتیزول ، افزایش فعالیت سلولهای کاهنده در افزایش سیتوکنین ، دستگاه ایمنی را تقویت می کند . وقتی شخص می خندد وجودش از احساساتی مثل آلودگی ، گرما ، رهایی و سرحالی آکنده می شود و این ها همان احساساتی هستند که در بردارنده مفهوم احساس سلامتی اند .

2- ورزش :

خنده یکی از مهمترین ورزشهاست . هیچ ورزشی نمی تواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش در آورد . یک دقیقه خندیدن برابر با چهل مرتبه نفس کشیدن است . همچنین روزانه ۱۵ دقیقه خندیدن بخش زیادی از منافع حاصل از پیاده روی صبحگاهی را در بردارد .

3- بیماریهای قلبی :

خنده با کاهش و زدودن احساسات منفی نقش مهمی در پیشگیری از حملات قلبی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است . پژوهشها نشان داده است که خندیدن از بروز انواع سکته ها و لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری می کند .

4- صبر :

متخصصان اعلام کرده اند کسانی که لبخند بر لب دارند علاوه بر آن که از شکیبایی بیشتری برخوردار ند قدرت بسیاری نیز برای حل مشکلات خود می یابند و بدین ترتیب روحیه یاس که منجربه بروز انواع بیماری ها می شود از بین خواهد رفت . برخی دیگر از صاحبنظران معتقدند داشتن لبخند بر لب بیانگر نوعی آرامش و تخلیه فشار در افراد است و کسانی که هیچ گاه خنده بر لب ندارند نه تنها در مواجهه با هر حرکتی بلافاصله عصبانی شده و از خود واکنش نشان می دهند بلکه فشار خون آنها نیز افزایش خواهد داد .

5- فشار خون :

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد خنده بهترین درمان برای افرادی به شمار می رود که دوران بهبودی پس از سکته قلبی را می گذرانند زیرا فشار خون آنان را کاهش می دهد . به گزارش پایگاه اینترنتی ، محققان اتریشی در پژوهشی دریافتند که خنده درمانی افرادی که سکته کرده اند سبب کاهش فشار خون می شود .

6-درد :

بدن ما به طور طبیعی مجهز به موادشیمیایی ضد دردی است که در صورت لزوم برای تخفیف درد از مغز آزاد می شود و آندورفین نام دارد . خندیدن باعث افزایش ترشح این مواد می شود .

محققان در دانشگاه سریلند به این نتیجه رسیده اند که خنده داروی بسیاری از بیماری هاست و چنان چه این حالت به اندازه طبیعی در بشر بوجود آید هرگز بیماری رشد نخواهد کرد .

روزنامه ای کهدر مسکو با انتشار مقاله ای در این زمینه خاطر نشان کرد تحقیقات دانشمندان در دانشگاه سریلند که با آزماریش روی بیش از ۳۰۰ نفر انجام شده نشان می دهد که خنده بسیاری از دردهای آن ها را از بین برده و ریشه های درمان خود جوش را در این افراد به وجود آورده است .

7- فرآیند یادگیری :

از آنجا که اشتغال ذهنی و اضطراب از موانع یادگیری به شمار می رود از این رو خندیدندر ابتدای مطالعه باعث ایجاد آرامش فکری می شود و فرایند یادگیری را آسان می کند .

احساس شادی در پی خندیدن و بهبود حال و هوای افراد در بلند مدت ، هم در افراد سالم و هم در بیماران سبب بهبود کیفیت زندگی آنان می شود .

محققان برای بوجود آمدن زمینه های خندیدن مناسب ، خواندن انواع رمان محاوره با افراد مختلف و دردیدن فیلم های شیمایی و بالاخره افزایش آداب و معاشرت با دیگران را پیشنهاد می کنند .بنابراین می توان گفت :

خنده نقش حمایتی و تقویتی را بر روی مغز و بدن ایفا می کند .
پس:

((( زندگی را سخت نگیرید و در فرصت های مختلف بخندید . )))

هر کی این مطلبو کامل خونده الان یه خورده بخنده? :laugh: :laugh: :laugh:
 سپاس شده توسط tamanna ، armena ، ترنم
#2
با تشکر ازpceعزیز که کمی این فضای [...] را عوض کردند !! راستش? با این وضع پیش آمده در انتخابات شورا ، جامعه دچار نوعی رخوت، بیحالی ، یاس ، دلزدگی و دلمردگی شده :34:. [...] مردم نیاز شدیدی به شادی ودل زندگی و خنده دارند.? Confused_hi: [...] شاید فضا ی شهرمان? پر خنده تر بود ! Big Grin البته برای خوشحالی از حالا هم میتوان شروع کرد پس بیایید شاد باشیم [...]. !!

--------------
کنترل سایت : الفاظ نامناسب و نامربوط ویرایش شد.
#3
[...]

--------------------
کنترل سایت : استفاده از الفاظ نامناسب .ویرایش شد.
#4
میشه ازتون خواهش بکنم که این بحث ها رو تمومش کنین؟؟! همه میدونن که کی چی گفته و چیکار کرده و بایدم پاسخگو باشن...اما اینکه? هرچیزی رو ربطش میدین به مسائل شورا،اصلا درست نیست...هرچیزی به جای خود....از بس دو گروه به هم توهین کردین،دیگه کسی رغبت نمیکنه بحثا رو دنبال کنه...حداقل بذارین توی تاپیکای دیگه اعصابمون راحت باشه... فکر کنم اینجوری بقیه ی کاربرا هم موافق تر باشن و هم شادتر....ممنون
 سپاس شده توسط abdollah_ahmadi ، d.beckham
#5
[...]


--------------
کنترل سایت : الفاظ نامناسب ویرایش گردید.
#6
اقایونی که فکر میکنن با همه این توهین ها و تخریب ها که علیه شهروندان جناحی و نماینده اونا و خیر شون شده این اندازه بحث کردن هم نباید باشه لطفا خودتونو جای این مردم بزارید اگه صبر وتحمل این مردم ونمایندشون وخیرشون نبود الان همه داشتن همدیگه رو میکشتن .شما چرا هی میایید و به ما میگید توهین میکنید اگه ما هم مثل این آقایون خاص ورهبرشون بودیم الان خون راه افتاده بود پس هرچی به اونا نسبت میدید ما رو قاطیش نکنید که ما خیلی صبر کردیم? حرفی نزدیم والن هم سعی داریم برای به وجود نیامدن اغتشاش زیاد دنبال بحث نمیریم .لطفا به اونایی بگید که دوباره اومدن وتفرقه افکنی کردن وخواستن از این راه به اهداف شومشون برسن
 سپاس شده توسط andi garcia
#7
(۱ام تير ۱۳۹۲، ۴:۱۱)محسوس link نوشته: اقایونی که فکر میکنن با همه این توهین ها و تخریب ها که علیه شهروندان جناحی و نماینده اونا و خیر شون شده این اندازه بحث کردن هم نباید باشه لطفا خودتونو جای این مردم بزارید اگه صبر وتحمل این مردم ونمایندشون وخیرشون نبود الان همه داشتن همدیگه رو میکشتن .شما چرا هی میایید و به ما میگید توهین میکنید اگه ما هم مثل این آقایون خاص ورهبرشون بودیم الان خون راه افتاده بود پس هرچی به اونا نسبت میدید ما رو قاطیش نکنید که ما خیلی صبر کردیم? حرفی نزدیم والن هم سعی داریم برای به وجود نیامدن اغتشاش زیاد دنبال بحث نمیریم .لطفا به اونایی بگید که دوباره اومدن وتفرقه افکنی کردن وخواستن از این راه به اهداف شومشون برسن
ببینید جناب محسوس این تاپیک هیچ ربطی به شورا و آقای رضایی و مدنی و غیره نداره.موضوع این تاپیک خنده هستش.پس دوستان هم باید رعایت کنند و این بحث ها رو در تاپیک های مربوطه بکنند نه در تاپیکی که هیچ ربطی به موضوع نداره!
 سپاس شده توسط d.beckham
#8
واقعا بی ظرفیتین شما!
پست اول که میخوندم خنده بر لبام نقش بسته بودا!
پست دوم که خوندم تمام انرژی مثبتی که دریافت کرده بودم هدر رفت!
صدف و اندی و شبنامه و محسوس.شما فکر کنم .تو خواب و بیداری و شب و روز و موقع کار و درس و غذا خوردن و ورزش و ....
فقط فکر انتخابات و بحث و جدال در موردش و ایجاد حاشیه هستین؟
کار دیگه ندارین شما؟آقایون اگه کسی هیچ حرفی هم نزنه در مورد این مسائل شما به صورت اتوماتیک هر نیم ساعت فکر کنم یادتون میاد!بعد یاد بحثا میفتین.بعد برا خودتون باز میبرین و میبافین که توهین کردن و میاین جواب میدین به افکار خودتون.
برین یه تاپیک بزنید.((پاسخ به افکار مشوش خود)).بعد اونجا تمام حرفاتون رو بزنید.
در هر تاپیک فقط بحث بر سر موضوع تاپیک باشه.
تمام.
 سپاس شده توسط abdollah_ahmadi ، tamanna ، d.beckham
#9
آرمنا (....) حرف حق جواب نداره ، حقیقت تلخه هم مصداق همین نظرات ماست


کنترل سایت: به علت عدم رعایت قوانین سات ویرایش شد.
#10
بخند
حتی اگر لبهایت انحنای خندیدن رابلد نیستند
حتی اگر لبخندت ژست خشک وتانخورده ی آدم بزرگ رابهم بزند
بخند
حتی اگر لبخندت را لای پوشالی ترین دلیل بپیچند
حتی اگرلبخندت لای هزارخاطره خاک بخورد
بخند
حتی اگربغض های آجری سقف کوتاه دلت را زیرآوار درد خرد کرده است
بخند
حتی اگر آخرین بهارت باشد
آخرین آرزوهایت
بخند
حتی اگر لبخند،تنها نقاب روی صورتت باشد
بخند
حتی اگر...
 سپاس شده توسط armena ، pce ، abdollah_ahmadi ، ترنم ، tamanna ، d.beckham


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان