رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استفاده جوش شيرين در نان، در نانوایی های جناح- جوش شيرين دشمن كلسيم
#1
يك موضوعی كه چند وقتیه فكر من رو به خودش مشغول كرده، استفاده جوش شيرين ( ?بيكربنات سديم ) در نان هایی است كه هر روزه بر سر سفره هايمان می خوريم ، است. در اينجا ابتدا ضرر و فوايد جوش شيرين ذكر می كنم و سپس به ادامه موضوع می پردازم.
فوايد جوش شيرين، در يك كلام اصلا برای استفاده خوراكی نيست و بيشتر برای شستشو می باشد. البته در درمان تبخال نيز موثر است.
اما ضرر هایی كه واقعا جای تامل دارد ?در ادامه خواهم گفت. البته من می خواستم منبعی در اختيار شما قرار دهم كه ديدم در ويكيپديا آن را ماده ای بی ضرر نام برده و عين همان مطلب را در آدرس ( اينجا كليك كنيد ) پيدا كردم و در ادامه آن ضرر های آن آمده است. فقط منظور از بی ضرر بودن آن كشنده نبودن آن بوده است در صورتی كه به دليل ضرر های ان وزارت بهداشت استفاده آن در نانوایی ها را ممنوع كرده گرچه باز هم استفاده می شود كه نشان از عدم رسيدگی است.
اما ضررهای آن به صورت خيلی مختصر :
1- متخصصان بروز کمخونی، ریزش مو، مشکلات گوارشی و پوکی استخوان را شایعترین عوارض مصرف جوششیرین در پخت نان با استفاده از جوش شيرين میدانند.
2- علاوه بر همه این مشکلات مصرف این ماده در نان احتمال عقبماندگی ذهنی و کاهش بهره هوشی در کودکان و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی ـ عروقی را در بزرگسالان افزایش میدهد.

نكته : نانی كه با استفاده از جوش شيرين پخته شده به سرعت خشک میشود و ظاهری ناپخته با طعم نامطلوب دارد.

خوب با اين توصيفات سراغ نانوایی های شهر خودمان می آييم.
من در اينجا نامی نمی برم و قضاوت را به خود شما و پيگيری را از خانه بهداشت انتظار دارم.
می دانيد كه نانی كه از جوش شيرين استفاده شده، با رنگ و رو و مردم پسند است. و نانی كه با جوش شيرين درست نشده ، كمی تيره رنگ و مردم فكر می كنند كه نانوا نابلد و كمی نان را سوزانده است. در اين ميان من خودم هم در نانوایی بودم و نانوا از ديگر نانوایی ها مسخره می كرد و می گفت كه نانی كه آنان می پزند كه نان نيست، اين نان را با ان مقايسه كن. مردم هم كه چندان اطلاعی از ضرر و زيان جوش شيرين اطلاعی ندارند، حرف او را تصديق كردند. اما من همان وقت در دلم به او خنديدم و گفتم من كه می دانم چقدر جوش شيرين در خمير نانت می ريزی، تا مجبور نشوم طرف نانوایی ات هم نمی ايم. البته اينها را همه در دل گفتم ?;D
خلاصه اون فكر می كرد با اين كارش مشتری جذب می كنه و در صورتی كه مردم اگر آگاه باشند و اطلاع پيدا كنند، ديگر خود قضاوت خواهند كرد.
من با اينكه نمی خواهم خدایی نكرده به كسی بر بخورد، اما نمی توانم اين ضرر و زيانی كه بعضی ( تاكيد می كنم بعضی ) از نانوایی ها به مردم می زنند تحمل كنم و شديدا خواستار برخورد قاطع هستم. چرا كه نمی توان اختلال در رشد جوانان و نوجوانان ( آيا می دانيد برای جبران مصرف مقدار ناچيز جوش شيرين بايد 2 ليوان شير تازه نوشيد؟ با اين وصف به صف شير به اين موضوع مراجعه كنيد و از آن طرف مصرف اين نان ها چطور زحمت منتظر ماندن در صفها را هدر می دهد )، عقب ماندگی ذهنی در كودكان ( حالا عقب ماندگی هم كه نباشه، ولی اختلال ايجاد می كنه ) ، بيماری های قلبی مردم كه حتی تو شهر جناح هم كم نيست، رو به خاطر كسب و كاری كه می تونست سالم تر باشد، رو ناديده گرفت.

حالا ما كه سال ها از اين نان ها خورديم با اينكه نبايد اين طور پخته می شد و ضررش را هم ديديم، اما جلوی ضرر را هر وقت بگيری خوبه. هدف من تنها از نوشتن اين مطلب ، افزايش تاپيك های اين سايت نبوده و واقعا پيگير هستم و ان شاء الله كه به نتيجه بريسم.

اميدوارم شما نيز با نظراتتون ما رو ياری كنيد.

#2
در ادامه مطلب قبل بد نيست اين را هم ياد آوری كنم كه در كيك و بيسكويت های آماده، و حتی كيك هایی كه در خانه پخت می شود نيز معمولا و می توان گفت هميشه از جوش شيرين استفاده می شود ، اما چرا بايد نانواها رعايت كنند؟ چرا كه نان ، چيزی است كه هميشه و هر روز مورد استفاده قرار می گيرد ولی كيك و بيسكويت كمتر مصرف می شود و می توان خيلی كم مصرف كرد. اما در مورد ارتباط صف های طولانی خريد شير يارانه ای با اين مطلب می خواستم خودتان قضاوت كنيد كه اين نان هایی كه حاوی جوش شيرين هستند، چقدر زيان را به انسان وارد می كند كه فقط كمی آن را خوش رنگ تر می كند.
شما فرض كنيد 30 دقيقه در صف شير يارانه ای بايستيد و دو پاكت يك ليتری بخريد. حالا اين دو پاكت شير برای يك خانواده با اين همه صرف وقت،‌ خريده می شود و با اينكه شيريارانه ای شير خالص نيست و با آب نيز مخلوط شده، اما اين را ناديده می گيرم. حالا اين همه انتظار در صف ها برای چيست؟ برای اين است كه پدر و مادر ها به فكر سلامتی خانواده هستند.
ما هم نان و هم شير را ماده ی غذایی مفيد و مقوی می دانيم. اما آيا اين نانی كه هر روزه مصرف می كنيم، بسيار خواص مفيدی دارد. اما جوش شيرينی كه در آن استفاده می شود، زيان بسياری را به انسان وارد می كند. در مطلب قبل گفتم كه مقدار كمی از جوش شيرين، چه مقدار شير برای جبران آن لازم است. پس يعنی می توان گفت اين نانی كه ما می خوريم زحمت انتظار در صف ماندن و عوارض بعد آن را همه به مردم وارد می كند. ( در يكی از وبلاگ های بسيار خوب شهرمان خواندم كه اين صف شير يارانه ای دليل توجه مردم به سلامت است و در نظرات هم گفته شده بود - گر چه در همين تالار گفتگو ، همان لينكی كه در مطلب قبل داده بودم هم همين موضوع ذكر شده بود ) اما من آن مطلب را تكميل می كنم. ما نمی گوييم، اين توجه به سلامتی بی فايده است. نه. اما با آگاه كردن مردم از ديگر چيزها همچون نانی كه هميشه بر سر سفره هايمان است، می توانيم آنها را در هدف سلامتی خانواده كمك كنيم. پس با كنار هم قرار دادن اين موضوعات خود را موظف به اقدام جدی می دانيم. اميدواريم، هر كس تا جایی كه می تواند اطرافيان را آگاه كند. من نمی خواهم اينجا نانوایی را معرفی كنم، ولی ان شاء‌‌ الله مردم خود به اين موضوع پی خواهند برد.
#3
بد نیست که به این لینک سری بزنید. امیدواریم در شهر ما هم چنین اقداماتی صورت بگیرد :
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8806171711
#4
راست میگه وحید دکی از دوستای من یه چند روزی رو تو نانوایی کار کرد
وقتی کارش تموم شد(چون مدرسه ها شروع شده بود)
خودش میگفت با لیوان جوش شیرین میریختن تو خمیر !!!
وای وای? :-\ Confusedignspamani:
من که این همه اهمیت میدادم که نوشابه نخورم تا کلسیم کم نیارم
حالا ببین !!!
داداش از حالا به بعد نون برای من مثل نوشابه است
من اگه میدونستم جوش شیرین ضرر داره اصلا طرف اون نون وایی نمیرفتم
خدای من
خیلی ناراحت شدم
وای وای
...
#5
من که میگم باید مسولین پیگیر بشن ولی اگه نون سنگک بود خیلی خوب بودا هم با سرفه اس هم خوشمزه اس :iagree:
در مورد شیر باید بگم که چرا تو جناح باید صف بندی باشه و (ببخشید) زن و مرد تو صف ایستادن جار میزنن "شیر میخوام،شیر میخوام " البته من تا حالا نرفتم ولی از دوستان تعریف شنیدم!!!! در حالی که مثلا تو بستک هر چندتا دلت میخواد شیر بر میداری؟؟؟
#6
نقل قول:در مورد شیر باید بگم که چرا تو جناح باید صف بندی باشه و (ببخشید) زن و مرد تو صف ایستادن جار میزنن "شیر میخوام،شیر میخوام " البته من تا حالا نرفتم ولی از دوستان تعریف شنیدم!!!! در حالی که مثلا تو بستک هر چندتا دلت میخواد شیر بر میداری؟؟؟

اگه الان دوستت رو ببيني و ازش بپرسي صف شير ديگه نيست . شده درست مثل بستك . هر چقدر بخواي بر ميداري :86:
#7
نقل قول:در مورد شیر باید بگم که چرا تو جناح باید صف بندی باشه و (ببخشید) زن و مرد تو صف ایستادن جار میزنن "شیر میخوام،شیر میخوام " البته من تا حالا نرفتم ولی از دوستان تعریف شنیدم!!!! در حالی که مثلا تو بستک هر چندتا دلت میخواد شیر بر میداری؟؟؟
الان این مشکل برطرف شده? :clap:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان