رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انتقادات و پیشنهادات پیرامون ثبت نام اینترنتی برای جلسه پرسش و پاسخ با شهردار
#1
با توجه به انتشار نظرات مختلف در مورد روند ثبت نام اینترنتی جهت شرکت در جلسه ی پرسش و پاسخ با شهردار و اعضای شورای شهر جناح، از کاربران محترم سایت دعوت می شود انتقادات، سوالات و پیشنهادات خود را در این مورد تنها و تنها در این تاپیک پیگیری نمایند . بدیهی است هرگونه نظری در این باره که در مطالب دیگر مطرح شود حذف خواهد شد.

قابل ذکر است سایت جناح آنلاین بنا به درخواست عده ای از کاربران و جوانان اقدام به پیگیری برگزاری جلسه کرده است و مجری جلسه نمی باشد. روش ثبت نام اینترنتی بنا به بحث و تبادل نظر در جلسه پیگیری مورد نظر قرارگرفت و پس از اظهار نظرات موافقان و مخالفان، با رای اکثریت حاضرین، این روش انتخاب شد. اگرچه در هرحال جا افتادن ثبت نام اینترنتی برای امور عمومی شهر، امری مثبت و مطلوب است درحالیکه ممکن است در بادی امر مورد قبول عده ای از شهروندان قرار نگیرد.

ضمنا گفتنیست برای عده ای از شهروندان که به اینترنت دسترسی ندارند از ابتدای تصمیم گیری درباره ثبت نام اینترنتی، شماره موبایلی برای ثبت نام پیامکی در نظرگرفته شده بود.
 سپاس شده توسط farshid.ahmadi
#2
رگزاری جلسات پرسش و پاسخ مداوم از سوی مسئولین بویژه مسئولین محلی در بسیاری اوقات میتواند بعنوان یکی از نشانه های دست کم حسن نیت آنان نسبت به وظایف محوله و نه لزوماً فرایند صحیح اجرای کارها برشمرده شود. در مورد شهردار و مخصوصاً شورا لزوم تشکیل چنین جلساتی از حد یک فعالیت جنبی و اجتماعی فراتر رفته بگونه ای که یکی از مهمترین وظایف حرفه ای شورا و شهردار تشکیل جلساتی از این دست میباشد. اما رویکردی که ما شش سال است از جانب شورا و شهردار شهر خود شاهد آنیم روندی در خلاف جهت مسیری است که هم قانون و هم عرف بر لزوم آن صحه گذارده اند. در اینکه جامعه کوچک دو قطبی شهر ما از همان ابتدا در انتخاب دست پاک به عنوان شهردار و بعد در استمرار حضور وی در شهرداری با وجود آن عملکرد بحث برانگیز اشتراک نظر داشته و دارند شکی نیست. در وفاداری احمدی و مربوطی به دست پاک و حمایت بی چون و چرا و سپر بلای وی شدن در تمامی شرایط هم شبهه ای نمیتواند وجود داشته باشد. چرایی این مقوله و منافع مشترک این دو با دست پاک مجال دیگری برای بحث میطلبد. (اینکه شجاعی را علی رغم رویکرد مشترک با احمدی و مربوطی در قبال عملکرد دست پاک با این دو جمع نمیبندم هم تنها به این دلیل است که شواهدی از منافع مشترک وی با دو عضو دیگر شورا و شهردار در دست نیست و خیلی ها پیوستن شجاعی به دو نفر دیگر را ناشی از سادگی وی و عوامل دیگری همچون نسبت خانوادگی با مربوطی و باور تقدس مأبانه نسبت به احمدی و البته عدم شخصیت قاطع او میدانند.)
باری، همانگونه که گفتیم بدیهی است که مردم از همان ابتدا با انتخاب شخصی که در سه دوره متوالی انتخابات شوراها قاطعانه به وی "نه" گفته بودند، بعنوان شهردار مخالف بوده اند. در طی شش سال اخیر هم که عملکرد دست پاک و شورای شهر حداقل دو نفر از اعضای همان شورا را به استعفا واداشته، نارضایتی مردم که جای خود دارد. (البته اگر دلیل استعفای عباسی را صرفاً به مشغله های شخصی مرتبط بدانیم) دکتر درخشنده در استعفانامه خود با عنوان "دلایل استیضاح یا استعفا" به تعدادی از موارد متعدد سوء استفاده، تخلف و قانون شکنی شورا و مخصوصاً شهردار اشاره کرده است. اما در طی این مدت فشار همان مردم مخالف بر شورا یا شهردار به حدی نبوده که آنان را به پاسخگویی ولو در یک جلسه پرسش و پاسخ وادارد. حالا چند روز مانده به نامنویسی انتخابات شوراها تعدادی مصر شده اند که هر طور شده دست پاک و اعضای شورا جلسات پرسش و پاسخ تشکیل دهند. شخصاً بی صبرانه منتظر حضور در این جلسه موعود که البته تشکیل آن در یک فضای آزاد و معمول بسیار بعید به نظر میرسد هستم تا به سهم خود توجه شهروندان را به مسائلی جلب کنم که پرده از بسیاری تخلفات در حوزه شهرداری و شورای شهر بر خواهد داشت. در این راستا توجه خوانندگان عزیز را به چند نکته جلب میکنم:
آیا اکنون برای درخواست و پیگیری برای تشکیل جلسه پرسش و پاسخ بسیار دیر نیست!؟ قطعاً انتظار ندارید مثلاً دست پاک در قبال مسائل مطرح شده توسط شهروندان ولو با مدارک مستدل و کتبی سر تعظیم فرود آورد و تخلفات و یا حتی کاستی های خود را بپذیرد. او هم ادعاهایی خواهد کرد، آیا زمان لازم برای پیگیری صحت و سقم ادعاهای وی وجود خواهد داشت!؟ آیا اصرار بر تشکیل چنین جلساتی در جهت اصلاح شورا یا شهرداری است که در وقت اضافه دوره فعالیتش به سر میبرد یا خواسته یا ناخواسته کمک به برنامه تبلیغاتی مربوطی و احیاناً احمدی برای کاندیداتوری مجدد در شورای شهر است!؟ هر چند همانگونه که عرض شد بنده مشتاقم در این جلسه خیالی شرکت کنم ولی به گمان حقیر توضیح خواستن از شورا و شهردار حالا دیگر خیلی دیر شده و اگر حقوقی از شخص یا گروهی بواسطه عملکرد اینان در این مدت ضایع شده، اکنون موقع پیگیری های حقوقی و قضایی است نه تریبون دادن به آنان برای ایراد سخنان توهین آمیزی نظیر آنچه دست پاک چند هفته قبل بدون اطلاع قبلی در مسجد جامع ایراد کرد و کذب بودن آن حتی از تناقضات عددی و تاریخی مطرح شده برای شهروندان مشهود بود.
در نظرات یکی از شهروندان خواندم: " آقای مربوطی که در این چند روزه واقعا برای مردم جناح سنگ تمام گذاشته اند"، همه اینها بندهایی از یک زنجیرند. حالا بعد از شش سال ضایع کردن حقوق شهروندان و انواع تخلفات، از ساخت و ساز غیر مجاز در زمینهایی که شاکی و مدعی دارند گرفته تا مردم فروشی ها و باج گرفتن از دست پاک بواسطه احداث خیابان عریض شخصی با هزینه مالی و جانی شهروندان با وجود آن پیچ خطرناک، این روزها آقای مربوطی در یک بازی ساختگی که خیلی از ما هم ناخواسته و به نیتی دیگر در آن شرکت داشته ایم، برای مردم سنگ تمام میگذارد و همانند انتهای فیلمهای هندی در سکانس آخر به عنوان قهرمان از راه میرسد و در یک متن از پیش تنظیم شده میشود تنها شورایی که به وظیفه خود عمل میکند! چه جریان مضحکی! آقای مربوطی این شش سال کجا تشریف داشته اند!؟ آقای مربوطی وقتی مردم به انتخاب دست پاک اعتراض داشتند چرا منجی مردم نشد!؟ یار غار دست پاک در تمام حق خوریهای دست پاک مگر کسانی غیر از مربوطی و احمدی بودند!؟ قضیه مرغداری چند سال است جریان دارد، درست حالا چند روز پیش از نامنویسی کاندیداهای شورا یادتان آمده بیایید و شعار دهید!؟ چرا زمانی که برادر دست پاک بهترین و بکرترین زمینهای جناح را تصرف میکرد از او حمایت کردید!؟ چرا در خصوص موضوعات مطروحه در استعفانامه دکتر از شهردار نخواستید به مردم توضیح دهد!؟ اینها را گفتم که احمق فرض نشوم وگرنه به بیهوده بودن این تبلیغات تردیدی ندارم. اصولاً تبلیغات چه خوب و چه بد در انتخابات شورای جایی مثل جناح نقشی ندارد و این تلاش ها نظری را تغییر نخواهد داد. با توجه به اینکه در این مدت بارها جلو دوستان خود از این ژست های خستگی و پشیمانی از شورا شدن گرفته بودید، شاید هم الان میخواهید ترتیبی بدهید که تعدادی بیایند و از شما خواهش کنند به عنوان تنها منجی دوباره در انتخابات کاندید شوید!
نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنم این است که اگر به فرض محال جلسه ای در یک فضای آزاد برگزار شد میبایست برای دو طرف پرسش کننده و پرسش شونده شرایطی برابر فراهم باشد. طرفین باید میکروفون در اختیار داشته باشند و تا زمانی که پرسش کننده مجاب نشده بحث ادامه یابد و این نیازمند اختصاص وقت کافی برای جلسه است.
دست پاک، مربوطی و احمدی قادرند همانند جلسه پرسش و پاسخ ساختگی مشابهی که مدتی پیش برگزار شد از دوستان خود بخواهند نظم جلسه را به آن ترتیب یا گونه ای دیگر بر هم زده و به این واسطه سر بزنگاه از انتقادات مردم بگریزند.
حرف آخر اینکه دست پاک و هم پیمانانش در شورا از تنها انتقادی که با تمام وجود استقبال میکنند همین انتقاد تعدادی از دوستان در رابطه با عدم اطلاع رسانی کافی است. دست پاک و احمدی گفته اند و خواهند گفت ما کار زیاد کرده ایم ولی چون در زمینه اطلاع رسانی ضعف داشته ایم، مردم در جریان این شاهکارهای ما قرار نگرفته اند!

این متن را پیش از یقین به دست نشانده بودن جناح آنلاین نوشته بودم و اگر لازم شد در آینده درباره آن تیتر "دو اقدام بزرگ" و این جریان "ثبت نام اینترنتی" مطلبی خواهم نوشت.
#3
دستپاک و تیم همراهش نمیخواهد جوابگوی همه مردم باشد.فقط میخواهد تعداد اندکی از همفکرانش را دور هم جمع کند و اجازه ندهد کسی علیهش سوالی مطرح کند.برایم جای سوال است که پگونه و بر چه اساسی میخواهند افراد ثبت نامی را به محل دعوت کنند؟حتما مخالفین را فیلتر می کنند و موافقین راه یافته اند.
#4
چند هفته پیش در پایان نماز جمعه در پی انتقادات شدید شهروندان به عملکرد شهرداری، آقای دست پاک وعده تشکیل جلسه پرسش و پاسخی با مردم در دوشنبه سه روز بعد را داد. دوشنبه آمد و خبری نشد، دوشنبه بعد و باز دوشنبه بعد هم خبری نشد. انگار نه انگار که او شهردار است و در یک جمع علنی وعده ای داده است. شهروندان خواهان جلسه بودند و بنا به گفته همین سایت جناح آنلاین که گویا رسماً سایت تبلیغاتی شهرداری است، این سایت "بنا به درخواست عده ای از جوانان و کاربران اقدام به پیگیری برگزاری جلسه کرده است". یعنی "درخواست" و "پیگیری" لازم بوده تا دست پاک به وعده صریح خود آن هم با یک ماه تأخیر عمل کند.
از همان ابتدا هم مشهود بود که دست پاک تن به تشکیل چنین جلسه ای به شیوه های معمول و مرسوم نخواهد داد کما اینکه اگر قصد انجام این کار را داشت همان دوشنبه ای که وعده داده بود جلسه را برگزار میکرد و اصولاً در طول شش سال هر هفته این کار را با شور و اشتیاق انجام میداد. (با توجه به علاقه وافری که حتی دانش آموزان سابق وی نسبت به سخنرانی کردن از او سراغ دارند.) حالا هر چه کرده نتوانسته از اصل تشکیل جلسه بگریزد و تصمیم گرفته این جریان ثبت نام اینترنتی را راه بیندازد. گفته اند "به دلیل محدودیت مکان برگزاری جلسه"، شهرداری جناح تصمیم گرفته تا با ثبت نام اینترنتی افراد آنهم نه از طریق سایت شهرداری این کار را انجام دهد! گمان نمیکنم سخنی از این بی معنا تر و بی محتوی تر بشود از شهردار شهری شنید. بهتر بود مینوشتند به دلیل تصمیم بر محدود کردن مکان جلسه و سعی در جلوگیری از حضور منتقدین و چینش افراد مورد نظر، ثبت نام اینترنتی از افراد صورت میگیرد. در کشور ما و در شهر ما تشکیل چنین جلساتی همواره در مساجد و مخصوصاً در مسجد جامع صورت میگرفته است. در کدامیک از مدرن ترین کشورهای جهان دیده ایم و شنیده ایم که حتی وقتی بالاترین مسئولین کشوری بخواهند با مردم دیدار داشته باشند و با آنان از نزدیک صحبت کنند، از آنها بخواهند قبلاً برای انجام این کار به صورت اینترنتی ثبت نام کنند!؟ جلسه پرسش و پاسخ محمد سعید دست پاک با مردم که کنفرانس مطبوعاتی نیست!
پر واضح است که اگر دست پاک از کرده ها و ناکرده های خود در این مدت هراسی نداشت، نه از تشکیل این جلسه در موعد مقرر در مسجد جامع میگریخت و نه نیازی به درخواست و پیگیری برای عمل به وعده اش بود. و صد البته نه اینکه بخواهد جلسه را در یک سالن کنفرانس کوچک و با ثبت نام اینترنتی افراد برگزار کند و بدین ترتیب "محدودیت مکانی" بوجود آورد. ایجاد این محدویت ها چه دلیل موجهی میتواند داشته باشد!؟ این حرف های دهن پر کن "شفاف بودن روند اجرای جلسه" چه ربطی به ثبت نام اینترنتی افراد دارد!؟ آیا در مسجد آن شخصی که شما را مخاطب قرار داده و شروع به صحبت کردن میکند، قابل شناسایی نیست!؟ قطعاً همه جمعیت مشتاقی که در زمان سخنرانی توهین آمیز چند هفته پیش شما در مسجد حضور داشتند در آن سالن کوچک جا نمی شوند. به احتمال قریب به یقین پیرمرد یا کارگر بی سوادی که حقش در طول این مدت ضایع شده به اینترنت دسترسی ندارد. مردم میخواهند عملکرد شما را زیر سوال ببرند، شما چکاره اید که محدودیت ایجاد میکنید!؟ به قول یکی از مخاطبین مردم میزبان این گردهمایی هستند نه شما! مردم مکان و نحوه پرسش را تعیین میکنند نه کسی که قرار است مورد بازخواست قرار گیرد!?
?
#5
بابا این همش بازیه حالا چهار تا جوون اومدن یک راهکاری دادن دلیل نمیشه که حتما این راهکار درست باشه البته برای شهردار این راهکار میتونه یه راه فرار باشه? حالا دوستان جناح ان لاین بشینن وتوجیه کنن
#6
(۶ام فروردین ۱۳۹۲، ۱:۴۴)محسوس link نوشته: بابا این همش بازیه حالا چهار تا جوون اومدن یک راهکاری دادن دلیل نمیشه که حتما این راهکار درست باشه البته برای شهردار این راهکار میتونه یه راه فرار باشه? حالا دوستان جناح ان لاین بشینن وتوجیه کنن
جناب محسوس شما هم میتونین واسه جلسه پرسش و پاسخ ثبت نام کنین.وقتی میشه گفت راه فرار که فقط از موافقای آقایان تو جلسه شرکت کنن.ولی هر کسی میتونه ثبت نام کنه.البته من قصد ندارم بگم این روش خیلی خوبه ولی به هر حال روشیه که در نظر گرفته شده.
 سپاس شده توسط pesar
#7
فکر میکنم نحوه ثبت نام اینترنتی برای عده ای جای سوال است و مرتب انتقاد میکنند بدون اینکه مزایای این روش رو بدونند. گرچه نمیتوان گفت فقط ثبت نام اینترنتی داریم بلکه ثبت نام پیامکی هم وجود دارد که هر کسی هم میتواند برای دیگرانی که میخواهند در جلسه شرکت کنند، ثبت نام کند.
به هر حال در مورد ثبت نام اینترنتی و سوالاتی که تا الان مطرح شده :
عده ای میگفتند چرا اصلا در مکان محدودی برگزار شود تا نیاز به ثبت نام داشته باشد؟ جواب این است که در مکان بزرگتر مثل مسجد که جلسه عمومی است نیاز به مجوز است ولی در سالن کنفرانس شهرداری، جز خود شهرداریست و نیاز به مجوز ندارد. از این گذشته نظم جلسه بیشتر خواهد بود و نحوه برگزاری هم طبق آنچه من میدانم چیزی متفاوت از جلسات گذشته است و احتمال میدهم از این نوع جلسه رضایت بیشتری داشته باشید. که اگر در مسجد بود و به صورت عمومی چنین چیزی امکان نداشت یا به سختی.
برخی پرسیدند چرا ثبت نام اینترنتی و آن هم در سایت جناح آنلاین؟ اگر برای ثبت نام در بند بالا قانع شدید، در مورد ثبت نام از طریق اینترنت به نظر من شفافیت کار بسیار مهم است. مخصوصا که در سایتی غیر از سایت شهرداری اینکار صورت میگیرد و شهردار از آن اطلاعی ندارد. ملاک هم تنها و تنها ثبت نام است و نه دیدگاه فرد و... که در روز ثبت نام لیست ثبت نام کنندگان روی برد اعلام میشود. پس موافقین و مخالفین هر که میخواهد میتواند بیاید ولی قبل آن ثبت نام کرده باشد. علاوه بر این با انجام اینکار توسط جناح آنلاین مشخص می شود که به درخواست کاربران بها داده شده و جناح انلاین در این قضیه نقش داشته است. گرچه جناح آنلاین مجری نمیباشد ولی در روند آن کاملا نظرات خود را اعمال کرده است.
عده ای ثبت نام کردن را توهین میدانند؟ تا حالا ما نشنیده بودیم ثبت نام کردن توهین است. بلکه ثبت نام برای بدست آوردن آمار کلی جلسه و اولویت دادن به ثبت نام کنند گان است. حتی در این جلسه شاید در صورت اضافی صندلی افراد غیر ثبت نامی هم شرکت کنند ولی آیا آنوقت اگر تعداد افراد بیشتر از جاهای خالی بود باز جلسه تحت شعاع نمیرود که فلانی و فلانی اجازه حضور داده شد و فلانی و فلانی پشت در ماندند؟ شاید حتی باز هم صندلی خالی باشد ولی برای برنامه ریزی باید همه شرایط را در نظر گرفت.

جالب اینجاست عده ای که به تندی انتقاد میکنند همینکه میپرسیم میخواهید در جلسه شرکت کنید ؟ و میگویند بله، میگوییم خب اگر کار سختیست اسم نوشتن ما به جای شما مینویسیم. و واقعا جای بحثی نمیگذارد. پل میان انتقاد تند و حل مشکل یک ثبت نام یک دقیقه ای است!

با همه این اوضاع و احوال امیدوارم جلسه به گونه ای باشد که قبلا مانند آن در شهر ما برگزار نشده باشد و آزادی و نظم آن باعث شود هیچ کس احساس نادیده شدن حقش نباشد. و همچنین جلسه ای باشد که مخالفان ( بیشتر تا موافقان ) نظرشان به کلی عوض شود. پس باید منتظر بود.
#8
(۵ام فروردین ۱۳۹۲، ۱۵:۰۴)صلح link نوشته: دستپاک و تیم همراهش نمیخواهد جوابگوی همه مردم باشد.فقط میخواهد تعداد اندکی از همفکرانش را دور هم جمع کند و اجازه ندهد کسی علیهش سوالی مطرح کند.برایم جای سوال است که پگونه و بر چه اساسی میخواهند افراد ثبت نامی را به محل دعوت کنند؟حتما مخالفین را ف ی ل ت ر می کنند و موافقین راه یافته اند.
خب مگه شما از کسانی نبودید که درخواست کردید جلسه برگزار بشه؟ خب اینم جلسه. اسم بنویسید و مطمئن باشید جا برای شما که ثبت نام کردید وجود دارد ( البته اگه به موقع بیایید )
و برای اینکه فکر میکنید شهردار یاران خود را دعوت میکند شما هم هر که میشناسید دعوت کنید ثبت نام کنند.
اینکه چه افرادی به محل دعوت میشوند و ملاک چیست قبلا هم گفته شد، تمامی کسانی که ثبت نام کرده باشند و دیگر نیازی به دعوت نیست. کافیست به موقع (ساعت 9:15 شب 10 فروردین ) در محل حاضر باشند. هیچ پیش شرط و پس شرطی هم ندارد.
باور کنید به نظر من این آزادانه ترین جلسه ای خواهد بود که امکان را برای ف ی ل ت ر از بین میبرد.

نقل قول:بابا این همش بازیه حالا چهار تا جوون اومدن یک راهکاری دادن دلیل نمیشه که حتما این راهکار درست باشه البته برای شهردار این راهکار میتونه یه راه فرار باشه? حالا دوستان جناح ان لاین بشینن وتوجیه کنن
اینها توجیه نیست و دلیل است.( و بخشیش تو پست قبلی گفتم-باز سوالی بود بپرسید )
اما به نظر من جای بحث کافیست یک دقیقه رفت و اسم نوشت ( مثل دیگران ) و آنوقت است که چه کسی میتواند شما را در جلسه راه ندهد؟! شما کسانی که فکر میکنید سوال دارند و به دنبال تخریب نیستند دعوت کنید تا در جلسه حضور یابند ( البته با اسم نویسی - که یک نفر میتواند اسم همه را بنویسد و نیازی نیست هر کسی جداگانه اسم بنویسد )
#9
(۷ام فروردین ۱۳۹۲، ۱۵:۱۸)وحید link نوشته: عده ای میگفتند چرا اصلا در مکان محدودی برگزار شود تا نیاز به ثبت نام داشته باشد؟ جواب این است که در مکان بزرگتر مثل مسجد که جلسه عمومی است نیاز به مجوز است ولی در سالن کنفرانس شهرداری، جز خود شهرداریست و نیاز به مجوز ندارد.
من نمیخوام بگم این روش بدیه.روش بدی نیست ولی روش زیاد خوبی هم نیست.یعنی هم مزایا داره هم معایب.حق هر شخصی هست که بیاد و در جلسه حضور بیابد و اگر سوال یا مشکلی دارد مطرح کند.مطمئن باشید خیلی از کسانی که ثبت نام نکرده باشند هم میان و اگر جا نداشته باشند ممکن است باعث ایجاد تنش شود و جلسه را تحت تاثیر قرار دهد.
این که شما میگویید نیاز به مجوز دارد درست.ولی به نظر شما گرفتن یک مجوز برای برگزاری اینگونه جلسه ای کار خیلی سختی هست؟میتونستند برند مجوز بگیرند تا بهانه ای هم به دست منتقدینشان ندهند.از بعضی زوایا که نگاه کنیم میفهمیم که گرفتن یک مجوز به این همه انتقاد و بهانه دادن دست خیلی ها می ارزید.
#10
(۷ام فروردین ۱۳۹۲، ۱۵:۲۶)وحید link نوشته: باور کنید به نظر من این آزادانه ترین جلسه ای خواهد بود که امکان را برای ف ی ل ت ر از بین میبرد.
البته گمون نکنم به کار بردن کلمه آزادانه ترین جلسه! درست باشد.
به هر حال بنده امیدوارم روش برگزاری جلسه باعث ایجاد مشکل برای برگزاری جلسه نباشد.باز هم میگم من نمیگم روش بدیه.ولی فکر کنم خودتون بیشتر با فضای سیاسی حاکم بر جناح آشنا باشید.
خیلی ها دنبال بهانه میگردند.چون اگر توجهکرده باشین الان تو شهر این عقیده جا افتاده که شهردار میخواهد از حضور در جمعی که همه میان فرار کند.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان