رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک در خواست از شهرداری
#1
شاید هیچ چیز بیشتر از دیدن یک آب انبار(برکه)برای ما تداعی کننده حیات? نباشه،برکه ای که از روزگاران قدیم ساخته میشده وهنوز که هنوزه با پیشرفت های انجام شده به کمک خیرین تعداد بیشتری? هم ساخته میشه،برکه ها منبع آب آشامیدنی شهر ما وهمه شهرهای اطرافه ومعمولا به خاطر استفاده های فراوانی که از آب برکه ها میشه مردم برای اون احترام خاصی قائلن،یادمه وقتی کوچیک بودیم میگفتن اگه یه سنگ بندازی تو برکه باید اون دنیا با مژت اونو در بیاری یا بیشتر برکه ها پس از اتمام با آویزان شدن دستمالهای رنگارنگ از سقف مزین میشن.
چند برکه از جمله برکه کنار جاده کمربندی از سمت مدرسه مربوطی هستند که دیگه زیاد برای ذخیره آب از اون ها استفاده نمیشه وروز به روز دارن فرسوده تر میشن،ای کاش شهرداری جناح یه حرکتی برای ترمیم این آب انبار ها انجام میداد تا هم جلو تخریب اونا رو بگیره وهم این بناهای زیبا حفظ بشه،البته در بیشتر شهرهای اطراف مثل کوخرد وکوهیج هم ای کار انجام شده.

[عکس: %D8%B9%DA%A9%D8%B3%DB%B0%DB%B1%DB%B8%DB%B3.jpg]

[عکس: %D8%B9%DA%A9%D8%B3%DB%B0%DB%B1%DB%B8%DB%B4.jpg]
 سپاس شده توسط mohammad ، farshid.ahmadi ، ekhlas ، yousef_sh ، vahid ، abdollah_ahmadi ، yousof156 ، ترنم ، d.beckham ، abdollah_abi
#2
متاسفانه با بزرگ تر شدن شهر? و ساختن خانه ها در کنار و خیابان کشی موجب شده است که چندین اب انبار یا به زبان عامیانه برکه از بین رفته است . برکه هایی همچون کنار منزل سید درود ، کنار خیابان پروین اعتصامی (در عکس بالا) ، میدان کنار خیابان خلیج فارس (پشته) و برکه های در زمین 16.5 هکتاری موجب الودگی اب انها و اسیب دیدن به ساختمان ان ها شده است . که به نظر می رسد حتی برای حفظ زیبایی شهر هم که شده ، حداقل اب انبار ها مرمت شوند و تزیین شوند .? متاسفانه به علت خرابی? و قدیمی بودن اب انبار های داخل شهر ، شکل ناجوری را بوجود اورده است .
شهرداری هم میتواند با هزینه اندک ، با نصب لامپ و سنگ های تزئینی چهره دیگری به این اب انبار ها بدهد .
الوده شدن? اب اب انبار ها دیگر فکر نکنم وظیفه شهرداری باشد و وظیفه خودمان است? که رعایت کنیم . وظیفه ای که ریشه در فرهنگ و? به ذات? ادمی بستگی دارد . اشغال ریختن در هر زمان و مکان موجب الودگی می شود الخصوص در کنار اب انبار که الودگی را صد برابر میکند . امیدوارم مردم کمتر اشغال بریزن یا حداقل در کنار اب انبار ها رعایت کنند .
گلایه ای که برخی از همشهریان داشتند این بود که در شهر جناح اب اب انبار ها بی رویه مصرف می شود? و خواستار جیره بندی اب شرب شدند که در این خشکسالی ، جیره بندی ضروری می رسد .
شهر جناح با دارا بودن 200 و خورده ای اب انبار حداقل باید 8 سال اب شرب ذخیره داشته باشد ولی متاسفانه بدلیل استفاده کردن اب اب انبار ها برای ساختمان سازی و مواد غیر شربی همیشه با کمبود اب مواجه هستیم . در هرنگ اب برکه جیره بندی شده و خوشبختانه بسیاری از مشکلات کمبود اب حل شده است و امیدوارم که مسئولین جناحی هم به فکر جیره بندی اب شرب باشند .
 سپاس شده توسط yousef_sh ، vahid ، مرد دانا ، abdollah_ahmadi ، ترنم ، محمدرضا ، ekhlas
#3
نمیدونم شهرداری تا چه حد میتونه در این زمینه کمک کنه. ولی از این جهت که خودش میتونه با کمترین هزینه ای به زیبایی شهر کمک کنه واقعا حیفه ازش استفاده نشه.
الان مثلا برکه ای که در گوشه خیابان پروین اعتصامی و خیابان سعدی ( فکر کنم ) هست خیلی قشنگ میشه چنین کاری رو انجام داد. کلا اون منطقه زمین بسیار بزرگیه که میشه خیلی استفاده ها میشه ازش داشت مخصوصا که کنار خیابون اصلی قرار داره.
 سپاس شده توسط ترنم ، مرد دانا
#4
شهردار باید به جای اینکه بیاد فلکه به اون زشتی درست کنه باید این برکه ها رو تعمیر کنه.
 سپاس شده توسط مرد دانا
#5
شهرداری میتونه از این آب انبارها استفاده کنه طوری که به درد عموم شهر بخوره و فقط جنبه تزئیناتی نداشته باشه.مثلا اگه داخل اینها را پر از خاک کنند (یعنی عمق آنها را کم کنند) و یه کمی هم از نظر شکل ظاهری بهش برسن میشه به عنوان یک محلی برای انجام مناسباتی از قبیل نمایشگاه کتاب یا نمایشگاه عکس یا کارهای دیگه ازش استفاده کرد.(البته به شرط مقاوم بودن که در این مورد اطلاعی ندارم).حتی میشه اونها رو برای باشگاههای ورزشی مثل بدنسازی یا پینگ پنگ یا از این قبیل نیز استفاده کرد.
 سپاس شده توسط مرد دانا ، vahid ، ekhlas
#6
واقعا از پیشنهاد جالبتون شگفت زده شدم اقا محمد رضا.
واقعا تا به حال به مواردی که گفتین فکر نکرده بودم.
اگه بشه چی میشه
#7
توجه بستک آنلاین نیز به شهر ماست.

http://www.bastakonline.com/index.php?op...tid=3:team
#8
آفرین مرد دانا هر وقت یا مطلب می نویسی یا شهردار بالا و پایین میپره یا رسانه های دیگه توجهشون جلب میشه اون شیر پاکی که خوردی حلالت باشه هرکی هستی .
 سپاس شده توسط مرد دانا
#9
اشاره جالبی هست . بنظر من باید که بفکر استفاده از این برکه های بلااستفاده باشیم چون گنجینه ماندگار فرهنگی شهر و منطقه ما هستن. مثلا خیابان دبستان مربوطی تا مسجد شیخ که چندین برکه در اون وجود داره میشه بعنوان خیابان برکه اون رو در منطقه و حتی کشور و جهان معروف کرد.

داخل و بیرون برکه ها اگر نورافسانی بشه، عمق آنها کم و یک آبشار یا حوضچه و ... در آنها نصب بشه بسیار نمای زیبایی خواهد داشت .

وقتی در جناح خیابان کشی میشده گویا برکه های زیادی خراب شدن، اگر در آن زمان کارها رو به شکلی برنامه ریزی میکردن که بقیه برکه ها هم مثل برکه حاجی محمدعلی (جلو مسجد باغو) بصورت فلکه در خیابان گنجانده بشه یا به انحاء دیگه ایی از تخریب اونها جلوگیری بشه بسیار خوب میبود.
 سپاس شده توسط ekhlas ، vahid ، مرد دانا
#10
طرح زیبا سازی فضای شهری که توسط دهیاری کوخرد در حال انجامه.
[عکس: k0ku0rt2nyugfo055nzf.jpg]

[عکس: 800px-AF2012.72.jpg]
 سپاس شده توسط ekhlas ، yousef_sh ، vahid ، d.beckham ، ترنم


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان