رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اعتراض دفتر تحکیم وحدت به حذف دختران از برخی از رشته‌های دانشگاهی
#1
دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه ای نسبت به حذف دختران از برخی از رشته ها در دفترچه راهنمای آزمون سراسری امسال کشور اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن بیانیه اعتراضی دفتر تحکیم وحدت به شرح زیر است:
?
در کنکور امسال با کمال تأسف و تعجب در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 91 که در تاریخ 8 مرداد منتشر شد خبر حذف جنسیتی برخی رشته ها در برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاههای شهید چمران اهواز، صنعتی قم، صنعت نفت اهواز ، کرمان، یزد، زابل و... مشاهد کردیم. که این موضوع یعنی حذف کامل ظرفیت پذیرش دختران در برخی رشته ها به قدری برایمان ناباورانه و تعجب برانگیز بود که تا بررسی های دقیقتری انجام دادیم و صحت آن برایمان مسجل نشد باور پذیری این موضوع بسیار سخت بود.
?
لذا سوالات مهم و جدی که در ذیل آمده است را از مسئولان سازمان سنجش و وزارت علوم داریم:
1- آیا مسئولان سازمان سنجش مستقیما اقدام به این عمل نموده اند؟ یا مسئولان وزارت علوم؟ چه مسئولان وزارت علوم و چه مسئولان سازمان سنجش با مجوز کدام نهاد قانونی چنین ظلم آشکاری را بر دختران روا داشتند؟
?
2- آیا نمایندگان مجلس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که قاعدتاً باید وظیفه قانونگذاری در این امر را داشته باشند اصلا مطلع بوده اند؟
?
3- اکنون که مجوز این اقدام از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی ظاهرا داده نشده، آیا نباید نمایندگان مجلس و اعضای شورای انقلاب فرهنگی صراحتا موضع خود را اعلام کرده و این چنین با روزه سکوت خود، علامت سوال جدی را در ذهن افکار عمومی جامعه ایجاد نمایند؟
?
4- جدای از غیرقانونی بودن این موضوع ، آیا این اقدام که متاسفانه، به بهانه اسلامی کردن دانشگاه ها توجیه می شود ، با کدام حجت شرعی صورت گرفته و آیا اگر قرار باشد با سلایق شخصی افراد و دیدگاه هایی که نمی دانیم از کجا نشئت گرفته است به نام اسلام این گونه اقدامات صورت بگیرد ، آیا به اسلام کمک شده است یا به اسلام ضربه وارد کرده است؟
?
5- آیا این گونه اقدامات غیر منطقی و تبعیض آمیز به وجهه صلاحیت علمی آموزش عالی کشور صدمات جبران ناپذیری وارد نخواهد کرد؟
?
6- آیا این اقدام با سیاست بومی گزینی دانشگاه ها تناقض آشکار ندارد؟ به این مفهوم که فراهم کردن شرایطی که دانشجویان دختر برای تحصیل در رشته های مورد علاقه خود مجبور می شوند به شهرهای دیگر عزیمت کنند و بدون تردید در معرض آسیبهای فرهنگی و مشکلات عدیده ای قرار می گیرند که مراجع عظام و سایر دلسوزان نظام نیز به کرات هشدار داده اند نیست؟
?
7- آیا آقایانی که ادعای در مسیر خط امام و رهبری حرکت کردن را دارند از کدام صحبتها و فرامین و رهنمودهای این دو بزرگواران این چنین برداشتی داشته اند.
?
از تمام جریانات دانشجویی و دانشگاهی و دلسوزان نظام و نهادهای مسئول به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی می خواهیم که در اسرع وقت موضع خود را پیرامون این اقدام غیر قانونی و غیر منطقی اعلام نموده و بدیهی است که مجموعه دفتر تحکیم وحدت تا اصلاح عادلانه ظرفیتهای دانشگاهی و اقدام عاجل در این خصوص برای پایان دادن به این ظلم آشکار به دختران دانشجو لحظه ای دریغ ننموده و از کلیه تشکل ها، جریانات و شخصیتهای عدالتخواه می خواهیم در این مسیر ما را همراهی و یاری نمایند.
پاسخ
 سپاس شده توسط mohammad_p ، مرد دانا ، farshid.ahmadi ، ekhlas
#2
طرح سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه‌ها طرحیست که در مجلس هفتم شورای اسلامی شده که بر اساس آن سازمان سنجش با سهمیه بندی جنسیتی در کنکور سراسری محدودیت‌هایی را برای ورود دختران به دانشگاه بایستی اعمال کند.

این طرح که به منظور «حفظ قداست خانواده» و «ایجاد تناسب بین راهیابی دختران و پسران به دانشگاه» ارائه شده‌است، توسط کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت محکوم گردیده‌است.
بر اساس برخی آمار اخیر، دختران اکنون نزدیک به ۷۰٪ دانشجویان دانشگاه‌های ایران را تشکیل می‌دهند که این ارقام باعث نگرانی برخی محافل در ایران گردیده‌است. این طرح رشته‌های پزشکی را نیز در بر می‌گیرد.
پیشتر از این نیز، طرح سهمیه بندی جنسیتی در سیستم آموزش عالی ایران ارائه گردیده بود.

این طرح اساسا طرح بدی نیست چون همینطور که میدونیم کلا در بعضی رشته ها که برای خواهران محدودیت وجود داره مثل رشته ی مامایی که برای برادران محدودیت داره،به علاوه با این رشد تعداد خواهران شرکت کننده وتعداد فبولی اون ها در کنکور مسلما دست آخر نظام اداری به مشکل خواهد خورد،وهمه ی مردان بیکار وهمه زنان صاحب کار خواهند شد،از این طریق میشه این طرح رو توجیه کرد.

اما به نظر من حالا دیگه دارن در حق خواهران ظلم میکنن،وبا این وضعیت ممکنه یه روزی دیگه نزارن هیچ دختری کنکور بده.
اصلا این سهمیه بندی جنسیتی به این شدت با بومی گزینی یه منافات خیلی واضح داره که مطمئنا تمام اهداف طرح بومی گزینی رو زیر سوال خواهد برد.

با توجه به اینکه جرقه این اعتراض از تشکل دانشجویی دانشگاه چمران اهواز زده شداگر به ستون دانشگاه شهید چمران اهواز در دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنید مشاهده خواهید نمود که این دانشگاه برای سال تحصیلی 92-91 در کلیه رشته های گروه ریاضی فیزیک (به جز یک گرایش رشته اقتصاد) و در بیشتر رشته های گروه علوم تجربی (13 رشته پسر و 6 رشته دختر) اقدام به پذیرش دانشجوی پسر کرده است و از آن طرف هم در رشته های گروه علوم انسانی بیشتر به جذب دانشجوی دختر (11 رشته دختر و 7 رشته پسر) می پردازد.
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid ، ekhlas
#3
تفکیک جنسیتی ظرفیت رشته ها در علوم ریاضی بیشتر به پسرا اختصاص داده شده و در انسانی بیشتر به دخترها. در تجربی، دانشگاههای علوم پزشکی اکثرا تفکیک نکردن. این از جهاتی خوبه، اما باید درست تفکیک بشه نه به این وضعیت نامتناسب یا بهتر بگویم کیلویی.
مثلا در رشته ریاضی ظرفیت پسرها اکثرا بیشتره و در حالت طبیعی در سالهای قبل که تفکیک وجود نداشت هم اکثر ( بیش از 60 درصد ) رشته های فنی پسر بودند. حالا مثلا اگه 65 درصد اختصاص بدن فقط 5 درصد تفکیک شده و باقی بوده. ولی خب متاسفانه خیلی قوانین ظاهر خوبی داره ولی در عمل جز تبعیض چیز دیگه ای نمیشه اسمش رو گذاشت. ولی خب به هر حال این حق رو هم میدم که تفکیک بکنن چون درسته باید سعی بشه در آموزش عدالت رو رعایت کنند، ولی خب دانشگاه مثل مدرسه نیست و نیروی کار آینده رو تامین میکنه، پس یه خوردش به صنعت هم مرتبط میشه نه همش آموزش!

اما در مورد بومی گزینی و اهداف واهیشون.
بومی گزینی در شرایطی که دانشگاههای خوب همه یه جا متمرکز شدند یعنی ظلم به مناطق محروم. چند تایی اهداف من در آوردی هم برای خودشون سر هم کردند، تا مثلا توجیه کارشون باشه.
بومی گزینی باعث شده تا کسانی که با زحمت بیشتری رتبه بهتری آوردن به علاقشون ( حالا چه رشته چه دانشگاه ) نرسن و کسانی که زحمت کمتری کشیدن به خاطر امکانات بیشتر، و رتبه بدتری آوردن راحت بهش برسن!
تازه نکته جالب تر اینجاست : بومی گزینی که 80 به 20 یا 60 به 40 ( برای رشته های پر طرفدار ) کردن، اون قسمت سهمیه آزاد اصلا سهمیه مناطق در نظر گرفته نمیشه و در اصل هیچ کمکی بهت نمیشه و رتبه کشوری رو مسنجن. خب مطمئنا اون که منطقه 1 بوده رتبه کشوری بهتری داره و اون 20 یا 40 درصد غیر بومی رو هم منطقه یکی ها اشغال می کنند.
این کار جز "مسخره" نامیدن چیز دیگه ای میشه بهش گفت؟
پاسخ
 سپاس شده توسط مرد دانا ، ekhlas


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان