رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه با عقیل مدنی، سری اول » ضعف اصلی آقای دستپاک در مدیریت و دوراندیشی است
#1
جناح آنلاین : به اعتقاد ما وجود و گسترش فرهنگ صحیح اطلاع رسانی و نفوذ دادن آگاهی های اساسی در جامعه میتواند به توسعه ی بیش از پیش هر جامعه ایی کمک کند . منطقه و شهر جناح بدون شک از این قاعده مستثنی نیست لذا جناح آنلاین از ابتدای فعالیت خود این مهم را سرلوحه ی فعالیت های خود قرار داد و همچنان به آن باور دارد .
از این رو در مقاطع مختلف زمانی گامهایی برداشته شد که بنظر ما انجام آنها مجموعه ی جناح آنلاین را تااندازه ی قابل توجهی به اهداف نزدیکتر کرد ، همچون فعالیت پیگیر در بخش های خبری و تا حدودی ورود به مسائل تحلیلی شهر جناح . و یا ایجاد فضای مناسب برای امکان بخشیدن به مشارکت همه جانبه ی مخاطبان و کاربران در انتشار نظرات، مطالب و ... .
در ادامه ی این روند و با برنامه ریزی قبلی بر آن شدیم تا با ورود به عرصه ایی به اهداف خود نزدیکتر شویم که جای آن شاید به کلی در میان جامعه خالی بود ، این جای خالی مربوط به این بود که مسئولین حداقل شهر ما خود را ملزم به پاسخگویی و اطلاع رسانی به موقع نمیدیدند . لذا جناح آنلاین شروع به راهی کرد که همه ی مسئولین را در مقابل سوالات موجود در افکار عمومی قرار دهد و? در هدفی والاتر ، فرهنگ مصاحبه و پرسشگری از مسئولین را نهادینه سازد.

جناب آقای عقیل مدنی به عنوان یکی از شخصیت های فرهنگی شهر جناح که از ابتدای شروع به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان عضوی از این مجموعه در شهر جناح شروع به فعالیت نموده است ، تا به امروز همچنان به این فعالیت ادامه میدهد.

سایت جناح آنلاین با توجه به سابقه آقای مدنی و اینکه او در اکثر قضایای مربوط به شهر جناح نقش فعالی داشتهٰ و اطلاعات وی می تواند به روشن شدن مسائلی کمک نماید که تاکنون اکثرا در ابهام باقی مانده است ، به سراغ او رفت.

با تشکر از آقای مدنی به خاطر اینکه انجام این مصاحبه را بدون هیچ زمینه و پیش شرطی قبول کرد.

*** این مصاحبه دارای سه قسمت است . قسمت اول مربوط به شهرداری جناح به طور عام و شهردار شدن آقای دستپاک به طور خاص است که هم اکنون به مرحله ی انتشار رسیده است . قسمت دوم مربوط راه خور و واگذاری? زمین های شهرک مروارید به این طرح، و قسمت سوم در رابطه با بحث شهرک 300واحدی و همچنین واگذاری زمین به باشگاه گازال است که این دو قسمت در روزها و هفته های اینده به محض آماده شدن منتشر خواهد شد.

مصاحبه توسط عبدالله آبی و وحید پوریوسف انجام گرفته و تهیه شده است.


به نام خدا.

جناح آنلاین: ابتدا" نظر شما در مورد گزینه های پیش رو برای شهرداری چه بوده است؟

مدنی: از ابتدا نظر من این بود که محمود خسروانی بیاید و شهردار جناح بشود که بالاخره ایشان فوت شدند. البته اون زمان بیمار نبود. دیدگاهم اینگونه بود. چون مردم بعضی بحث ها مانند بحث طایفه ایی و ... در هنگامی که آقای حاتمی شهردار بود می گفتند چرا شهردار از خودمان نباشد. من خودمونی بودن شهردار بعضی وقتها یک حسن میدانم و بعضی وقتها یک عیب.
اولا نظرم این بود که محمود خسروانی از یک جهت خودمونی بحساب میاد چون داماد جناحی ها است. از طرفی هم شاید جناحی بحساب نمی آمد چونکه در جناح نبوده است.
دوما که آقای خسروانی شهردار توانمندی بود. در چارک کار کرده بود. آدمی بود که اهل هیچگونه زد? و بندی نبود. آدمی بود که در استانداری نفوذ داشت. یعنی در کل آدم قدرتمندی بود. دقت کنید شهرداری شغل خیلی? سختی هست.
بطور کلی بومی بودن شهردار،یا بهتر بگویم شهردار اگر جناحی باشد برای شهر خودمان زمانی میتواند برای مردم و شهر مفید باشد که آن شخص تمام خصوصیات یک شهردار را به تمام معنی داشته باشد.بنظرم کار شهرداری بسیار کار مهمی است.
یک شهردار اولا باید دید بلند داشته باشد، یعنی افق ها و دوردست ها را ببیند. دوما قاطع و نترس باشد. چیزهایی که مردم نمی بینند را ببیند نه بر عکس چیزهایی که همه می بینند او آنها را نبیند. مدیریت را به معنای کامل بفهمد و بتواند بخوبی اجرا کند.? سوما باید مورد وثوق باشد؛ یعنی مردم او را قبول داشته باشند یا بتواند با عملکرد خود رضایت آنها را بدست آورد. چهارما بتواند از حقوق شهر و شهروندان با تمام قدرت دفاع کند، از اوضاع شهر و شرایط موجود کاملا آگاه باشد و خیلی چیزهای دیگر . به این خاطر هست که میگویم کار شهرداری بسیار مهم است.
بنده از ابتدا با شهردار شدن آقای دستپاک ضمن احترامی که برای ایشان قائل هستم، مخالف بوده ام و هنوز هم هستم. اعتقادم این بوده و الان هم هست که خصوصیاتی که در بالا ذکر شد و برای مدیریت شهر نیز لازم است، در ایشان وجود ندارد. در موردی دیگر مثلا اگر شهرداری نتواند پیشنهاد های خوب بدهد، یعنی پیشنهادهای ضعیف مطرح می شود و همان ها نیز به تصویب میرسد. همانند دولت و مجلس که اگر دولت پیشنهاد های قوی ندهد همان پیشنهاد های ضعیف به تصویب می رسد.
به طور کلی اعتقادم این بوده و هست که مدیریت شهر جناح باید به مراتب مدیریتی قوی تر از این باشد.
اینکه آن زمان صورتجلسه را امضا نکردم به همین دلیل و همچنین دلایل دیگری بود. به صرف اینکه در صورت جلسه (انتخاب آقای دست پاک به عنوان شهردار ) نوشته باشد با اتفاق 5 نفر تصویب شد، قابل قبول نیست. باید امضای من باشد. ایشان دلیل و مدرک بیاورند که امضای من ]زیر صورت جلسه [ هست. اگر کسی امضای من را زیر صورتجلسه بیاورد من میپذیرم، ولی نیست.
اگر کسی آنجا می گوید من موافق بودم بیاید و ثابت کند. ولی حداقل من دوسال بعد از دیدن عملکرد منتقد شدم . حداقلش این است. انتقادهایم هم در صورتجلسه هست. زمانی که آقای دکتر درخشنده می خواست استعفا بدهد و از شورا برود و انتقاداتی هم مطرح کرده بود، علنا در صورتجلسه نوشتم که انتقادات آقای درخشنده از شورا (که خودم نیز شامل هستم) و شهرداری به جا و منطقی? است. این صورتجلسه برای فرمانداری و استانداری و نماینده میرود. علنا نوشتم که نظرات دکتر درخشنده درست و به جا هست و من موافق انتقادات ایشان هستم و با استیضاح شهردار موافقم.? اولین جایی که این صورتجلسه میرود هم پیش خود آقای شهردار است. در بیرون از محل کار آدم با هم رفاقت دارد ولی در بحث شهر متفاوت است.

جناح آنلاین: پس از ابتدا مخالف بودید. شما بعد از آمدن ایشان بر سر کار مهمترین ضعفشان را چه می دانید؟

مدنی: همان خصوصیاتی که که مطرح کردم از قبیل قاطعیت، مورد وثوق بودن، دید بالا و دوراندیشی و مدیریت اجرایی که بنظرم الان وجود ندارند.
شما ببینید یک خیابان با طول حدود 250متر که تقریبا سال 86 شروع شده(خیابان پلی ، حدفاصل فروشگاه قدیم قائد تا مقابل منزل خورشیدی) هنوز به طور کامل آماده نیست. شاید پول یا هر چیز دیگری نباشد. اصلا شهردار یکی از وظایف اصلیش درآمدزاییست. مهمتر از این، پول را در طرحهای مهمتر و با برنامه? خرج کردن لازم است. همچنین مورد وثوق بودن میتواند بسیار کمک کند که مردم و خیرین به شهرداری کمک کنند.
در خیابان پلی اگر که ما 3 خانه در هر سال خراب می کردیم (به تملک شهرداری در می آوردیم) در طول چهارسال 12 خانه می شد. هرچه که در این امار و ارقام جلوتر برویم بیشتر متوجه می شویم که مدیریت شهری باید یک مدیریت قوی باشد. بنظر من در دوره قبلی یعنی در دوران شهرداری آقای مهندس حاتمی، این مدیریت قوی وجود داشت.? ببینید الان آقای حاتمی 5 سال هست که بعد از شهرداری جناح، مدیر کل آب و فاضلاب روستایی استان یزد هستند. میدانیم که استان یزد استان پهناوریست. حتی بی آب تر از استان هرمزگان است. استان یزد مدیران قوی ایی دارد. یعنی او اگر آدم ناتوانی بود مدیرکل نمی شد. مشکلات آب استان یزد به مراتب بیشتر از استان هرمزگان است. بنظرم آقای حاتمی فرد توانمندیست.
دلیل دیگر من این است، سال اولی که شهرداری مستقر شد 350 میلیون تومان بودجه بستیم . 270 میلیون تومانش محقق شد. در این 270 میلیون تومان من میتوانم اشاره کنم که چه کارهایی شد. 1- فضای سبز موجود در کل شهر .? شما یک چشم به هم بزنید و تصور کنید که این فضای سبز نباشد. وضعیت شهر چه می شود؟ 2- پارکی که درست شد، پارک انصاری . 130 میلیون تومان خرج این پارک شده بود.
خب شما ببینید در طول یک سال و با بودجه حدود 300 میلیون تومان چه کارهایی شد. همین پارک انصاری هنوز روزی چند بار که از کنار آن میگذریم در چشممان زیباست.
حالا شما الان را ببینید که پس از چهارسال و حدود 3میلیارد و 500میلیون تومان بودجه چه پروژه ارزشمندی میتوانیم به آن اشاره کنیم؟ 10برابر بودجه و چهاربرابر وقت چه شد؟

جناح آنلاین:حتی عده ای میگفتند همین هزینه 130 میلیونی برای پارک انصاری زیاد است . نظر شما چیست؟

مدنی: اعتقاد من دقیقا عکس این است. ما عادت کردیم که همیشه تعریف خوبی های دیگران بکنیم. همیشه بگوییم که پاریس رفتیم چقدر زیبا بود. خب آنکه از آسمان نیفتاده است. با فکر و درایت خودشان درست کرده اند. در شرایطی که یک لندکروزر سواری که فقط میتواند دونفر یا حداکثر یک خانواده را جابجا کند و آن زمان 70-80 میلیون تومان قیمتش بود، چرا مردم اینطور فکر بکنند که پارکی که میخواهند بچه هایشان که عزیز ترین کسانشان هستند را آنجا ببرند باید یک چیز کم ارزش و کم خرجی باشد؟ چرا نباید قشنگ تر و زیباتر باشد؟ یعنی 7000 نفر ارزش این را ندارند که 130 میلیون تومان برایشان خرج شود؟ من میگویم اتفاقا کم خرج شده است.
ما باید چیزی بسازیم که چند نفر به آن افتخار بکنند. ما همین پارک انصاری اگر فردا شهرداری یا کسی بیاید و با لودر بخواهد آن را تخریب کند، حداقلش ده نفر افسوس میخورند. نمیگویم میروند جلوی تخریبش را می گیرند ولی میگویند حیف است. ولی پیش اتخان یک پارک درست کرده اند آیا کسی میگوید حیف است خراب شود؟
حتی به بالاتر و دولت پیشنهاد دادم. ماباید چیزی بسازیم که آیندگان به آن افتخار کنند. آثار فرهنگی الان را ببینید، دولت و مجلس و مردم و همه مواظب آن هستند و میخواهند ثبت جهانی بکنند. مگر به آن افتخار نمی کنیم؟
خب حالا چطور است که جناح نمیتواند خیابانی بسازد که مردم به آن افتخار کنند؟ که از بندرعباس بیایند اینجا و به آن نگاه کنند؟ دید من نسبت به شهر جناح این است. چرا ما باید همیشه از زیبایی کار دیگران تعریف کنیم؟
بنده وقتی با نماینده، آقای جباری، صحبت می کنم شاید دید مردم این باشد که مدنی با نماینده راه افتاده است. من اگر راه افتادم پیشنهادی می دهم که مثلا آب از دریا به شهرستان بستک بیاید. این پیشنهاد نه پیشنهاد دولت بوده و نه پیشنهاد هیچکس. پیشنهاد من بوده است. چون اعتقاد دارم اگه قرار آب از دریا کشیده شود مختص دریای خزر و استان سمنان و ... نیست . مردم متاسفانه اعتقاد دارند که اگر قرار است تونلی ساخته شود حتما باید در جاده هراز و فیروزکوه باشد. نه. اینطور نیست. اگر اینجا هم تونل نیاز هست باید ساخته شود. ما باید خودمان را باور کنیم.
6سال قبل از اینکه طرح مسکن مهر شروع شود نامه ایی نوشتم و طرحی پیشنهاد دادم که در 6 مساحت متفاوت خانه ها با مشارکت دولت و خیر و مردم ساخته شود. حالا ما الان میبینیم که دولت طرح مسکن مهر را شروع کرده است. خب ببینید ما آن زمان خیلی جلوتر حرکت می کردیم.
من اگر بین فعالیت خودم مقایسه می کنم اینگونه نیست که ده سال پیش جناح چی داشته و الان چه چیزی دارد. نه اینطور مقایسه ای نمی کنم. این فقط یکی از راه های مقایسه است. من اینطور مقایسه می کنم که از روزی که من آمدم و عضو شورای شهر جناح شدم فاصله ی ما با بستک چقدر بوده است. ما روستا بودیم و بستک شهر و فاصله ها چطور بوده است. باید ببینیم آیا فاصله مان را با بستک کم کرده اییم و با روستاها زیاد یا نه؟ این روش مقایسه عامل موفقیت است.
مثلا در سطح کشور مقایسه می کنند که اول بالفرض 1میلیون تلفن بوده الان 30 میلیون هست. اینجوری نمی شود مقایسه کرد. ما باید مقایسه کنیم مثلا? سال75 فاصله مان با بعضی کشورها چقدر بوده است و الان چقدر است. از چه کشورهایی فاصله گرفتیم و به چه کشور هایی نزدیک شدیم.
شورا باید اینگونه مقایسه بکندد. اعتقاد دارم در دو دوره قبلی ما فاصله مان را با بستک کاهش دادیم و از روستا ها فاصله مان بیشتر شده بود. ولی الان دوباره حس می کنم از این راه دور شده اییم.

[عکس: mosahebe-aghil-madani%281%29-90-11-7.jpg]

جناح آنلاین: در ابتدا نظر شما در مورد شهردار چه بود و اینکه الان آیا تغییری در نگرش شما حاصل شده است؟

مدنی : دلایل اصلی که مخالف بودم، این یک شغلیست که در همه جهت به مدیریت قوی احتیاج دارد. قاطعیت، دید بلند، تعامل، پیگیری و... لازم دارد و همه اینها یک جا در شهردار باید باشد که به نظر من شهردار باید مدیر برق باشد مدیر آب، مدیر بهداشت و مدیر مدارس باشد، یعنی تمام این چیزها را کنترل بکند و اعتقاد داشتم که اینها خارج از توانایی آقای دست پاک است به دلیل اینکه شناخت قبلی نسبت به همدیگر داشتیم. من اختلاف سنی ام با آقای دست پاک حدود یک سال است. ما از یک طرف شناخت قبلی نسبت به همدیگر که داشتیم و از طرفی شناخت من نسبت به وظایف و کارهای شهرداری بیشتر از آقای دست پاک بود. من دو دوره شورا بودم و با مسائل شهری و شهرداری آشنا بودم و شاید آقای دست پاک آشنا نبوده است که چه مشکلاتی دارد واز یک طرف آشنایی من به مسائل شهری به خاطر شورا بودنم از ایشان بیشتر بوده است چون ایشان معلم و در مدرسه بودند و آشنایی نسبت به آقای دست پاک داشتم ضمن اینکه تا حدود زیادی به تواناییشون آشنا بودم و به خاطر این بود که اعتقاد داشتم و این هم اضافه کنم که هنوز هم اعتقاد دارم که شهر جناح احتیاج به مدیریت قویتری دارد پس دلیل اصلی مخالفتم، توانایی ضعیف مدیریت ایشان است.
دلایل قبلی مخالفت که ذکر شد بعد از این چهار سال هنوز به قوت خودش باقیست. در طول این چهار سال که گذشت چیزی ندیدم که نظرم نسبت به آن نظرات چهارسال گذشته تغییری کند. اگر مدیریت قوی در شهر دیده بودم قطعا نظرم عوض می شد، اصلا نظر من عوض نشود، مهم نیست، نظر مردم مهم است. معمولا همه به نظر سنجی معتقدند و من نمی توانم خود را از مردم جدا بدانم. الان نظرسنجی از عملکرد شهردار و شورا بشود، ببینیم چند درصد مردم از عملکرد شهردار و شورا رضایت دارند و من فکر می کنم پایین تر از نصف از عملکرد شورا و شهرداری رضایت داشته باشند.
در مدت این چهارسال بنده یک فعالیت شدید و جدی ندیده ام که از نظر گذشته ام برگردم و مثلا بگویم در این قسمت من اشتباه می کردم. مثلا به این نتیجه برسم که آقای دست پاک در مدیریت (مثلا مدیریت منابع انسانی، مدیریت شهری، مدیریت مالی) یک آدم قوی است، نه اینطور نبوده است.

جناح آنلاین: تفاوت تخصیص اعتبارات بین شهرداری جناح و بستک تا چه اندازه و همکاری نهاد های مربوطه چگونه است؟

مدنی : البته که بین جناح و بستک در توزیع اعتبارات تفاوت وجود دارد و این تفاوت باید باشد و منطقیست و اگر هم که بستک را ]مرکز[ شهرستان در نظر نگیریم یکی از شاخص های تخصیص اعتبارات جمعیت است و جمعیت شهر بستک بیشتر از ماست ولی درآمد شهرداری بستک تماما از بودجه های دولت نیست، مثلا ساخت و سازی که در بستک انجام می شود بیشتر است، عوارضی که دریافت می کنند بیشتر است و به اضافه اینکه شاید شهردار بستک برای گرفتن بودجه تلاش بیشتری می کند.
مجموع اینها یک طرف. ولی تفاوت اعتباری که در کمیته برنامه ریزی شهرستان برای توزیع اعتبار صورت می گیرد تفاوت خیلی عمده ای نیست. مثلا فرضا شهرداری جناح اگر سالی 400 تومان بودجه دارد شهرداری بستک حدود 550 میلیون تومان بودجه دارد. تا این حد تفاوت داره تا حد 150 میلیون تومان و این تفاوت تفاوتی منطقیست و بقیه اعتبارات طبیعتا شهرداری بستک اعتبار بیشتری دارد و به دلیل تلاش بیشتر شهرداری یا اینکه ساخت و ساز در ]حیطه[ شهرداری بیشتر است، عوارض بیشتری پرداخت میکنند. مثلا اگر در خیابان اصلی شهر بستک برای عوارض یک ساختمان 20 میلیون تومن پرداخت می شود در خیابان اصلی شهر جناح ده میلیون تومن پرداخت میکنند و یعنی نصف این قیمت و این تفاوت ها وجود دارد ولی ما در شهرداری جناح در طول این چهار سال، چهار تا بودجه 900 میلیونی بسته ایم و باید تقاضا مردمی هم متناسب با همین بودجه بندی باشد.اگر ما بودجه 900 میلیونی بستیم و 60 درصد آن هم عمرانی بوده باشد یعنی مردم به نسبت 2 میلیارد تومان احساس می کنند که تغییراتی در جناح ایجاد شده یا نه؟ اول ما خودمان را با خودمان مقایسه کنیم ببینیم که نسبت به بودجه ای که در اختیار داریم کارهای اساسی صورت گرفته یا نه؟

جناح آنلاین: علت توقف و تاخیر کارها چگونه توجیه می شود؟ و نظر شما چیست؟

مدنی: معمولا بودجه ای که توسط شهرداری و شورا مصوب می شود به طور کامل محقق نمی شود و طبیعتا هم اینطوری است که اگر کامل به بودجه های دولتی تکیه بشود با تمام شدن بودجه دولتی کارها متوقف می شود ولی من به این اضافه می کنم که توقف کارها تماما به خاطر کمبود اعتبار نیست. یعنی خیلی وقت ها به دلیل عدم برنامه ریزی است. ما اگر مثلا بخواهیم خیابانی بسازیم از قبل باید به کل هزینه ای که آن طرح دارد پی ببریم وگرنه به بن بست می خوریم مثل اینکه شما کاری را شروع کنید و نفهمید نهایتا چه خواهد شد و نتیجه اینکه 50 درصد اعتبار مصرف شده و کارهم رها می شود. در کل شهرداری میتواند که کارها را ظرف سنوات مختلف فاز بندی بکند و به اتمام برساند.
مثلا یک موردی که در مورد شهرداری الان می شود مثال زد بحث تخریب خانه ها در خیابان پلی است. میپذیریم که کار سختیست و برای شهرداری معضلیست ولی قسمت وسطی خیابان (حد واسط بین خانه مرحوم پدرام تا روبروی خانه آقای خورشیدی) شما بروید آمار آن را بیرون بیاورید که چه سالی آسفالت شده، تاخیر این دیگر چرا این همه بوده است؟ آیا ضرورت داشت که این قسمت کوچک هم سه سال تاخیر داشته باشد؟ این قسمت که دیگر تخریب لازم نداشت، پس چرا تاخیر؟
شاید حافظه تاریخی مردم یاری نکند ولی برای این قسمت بروید از شهرداری اسنادش را پیدا کنید که پیمانکار چه سالی آسفالت کرده اسست؟ نه تخریبی لازم بوده و نه هیچی، پروژه مهمی هم نبوده است. تاخیر در این قسمت اصلا قابل پذیرش نیست. بعضی تاخیری ها قابل قبول نیست و بعضی تاخیرها هم منطقیست.
در بحث بودجه طرح های تاخیر دار کمک خیر هم مطرح می شود و کاملا به شهردار بر نمی گردد و به دید خیر نیز بستگی دارد ولی اگر شخص شهردار مورد وثوق باشد طبیعیست که نظر خیران بیشتر به سوی او جلب می شود.

جناح آنلاین : مخالفان برکناری آقای دست پاک مطرح میکنند که "با برکناری ایشان چه کسی را جایگزین او کنیم؟" یا حتی در جلسه شورا و مردم در مسجد مارکه آقای احمدی و آقای مربوطی عملکرد شهردار را خوب و قابل قبول ارزیابی کردند، نظر شما چیست؟

مدنی: در مورد جایگزین آقای شهردار، شاید مدنی به عنوان یک عضو نتواند به دنبال جایگزین آقای شهردار بگردد ولی اعتقاد دارم به اینکه وقتی گفته می شود جایگزین برای آقای شهردار وجود ندارد این یک نوع توهین به توانایی های مردم است پس باید همیشه در این بمانیم که کسی جایگزین نیست. من به هیچ عنوان معتقد نیستم که جایگزین وجود ندارد. همیشه میگویم که اگر تصمیم بر این باشد شخص باید برود و جایگزین پیدا بکند. حتما فرد توانمند برای این کار وجود دارد. اعتقاد دارم که اگر کسی بگوید جایگزینی وجود ندارد دلیلیست بر ناتوانی خودش، اینجا ناتوانی خودش را اثبات می کند تا نبود جایگزین را. اصلا امکان ندارد که جایگزین نباشد.

جناح آنلاین: مردم در مورد تاخیر پل اتخان گله داشتند؛

مدنی: الان مشکل اصلی که مردم در پل اتخان دارند بر میگردد به مدیریت شهری چون که این پل نقشه ایی که برای آن طراحی شده بود بدون توجه به مقاومت زمین بود و به نظر من تاخیر به دلیل عملکرد پیمانکار نیست. چون که بخاطر مدیریت ضعیف شهرداری، نقشه عوض شده است و مشکل اصلی از اینجاست که شهرداری بدون اطمینان از اینکه نقشه طرح قابل انجام است یا نه، اقدام به تخریب پل کرده و بعدا طی آزمایش مشخص شده که نقشه قابل اجرا نیست و ما باید برای استاندارد شدن طرح یا با شمع کوبی استحکام را بالا ببریم یا باید نقشه تغییر کند.? پس نقشه عوض شد، و میدانیم که اگر پل تخریب نشده بود مردم این تاخیر را احساس نمی کردند. اینها همه بدلیل عدم مدیریت است.
اصلا من در صورت جلسه طرح پل اتخان به عنوان مخالف امضا کردم چون در آینده علاوه بر اینکه پل و بلوار هم عرض نخواهند بود و این خطرناک و مشکل ساز می شود، زحمات و بودجه فعلی ما کم رنگ خواهد شد. اعتقاد داشتم که اگر کمی آینده نگری داشته باشیم به زودی به علت قرار داشتن توانبخشی و دانشگاه و مدارس شبانه روزی و... در قسمت جاده فرامرزان و باز مهمتر از این، اتصال بخش جناح به شهرستان لامرد در آینده نزدیک، به اعتقاد من دیر یا زود بلوار ورودی جناح از طرف فرامرزان تعریض خواهد شد و باز این پلی که در حال ساخت است از عرض بلوار کوچکتر است و این باعث خطر می شود. پیشنهاد من این بود که 6متر به عرض پل اضافه کنند تا این مشکل در آینده به وجود نیاید که موافقت نشد. در کل بنظر من باید پل با عرض بیشتری ساخته شود که آیندگان در این مورد قضاوت خواهند کرد.

جناح آنلاین: مدتی پیش در مورد جمع آوری زباله بحث هایی بود که در جریان هستید. اگر توضیحی دارید بفرمایید؛

مدنی: یادتان است که شهرداری مدتی زباله را جمع آوری نمی کرد که خرج جمع آوری زباله تامین نمی شود. اصلا بعضی کارها نمی شود روی آن قیمت گذاشت. من میگویم اصلا شهرداری یکی از کارهایی که بابتش ضرر میکند و باید ضرر بکند بحث بهداشت یا همین جمع آوری زباله است. یکی از کارهایی که بابتش ضرر می کند و باید ضرر بکند فضای سبز است. اینها را اصلا نمی شود قیمت روی آن گذاشت. آسایش و آرامش روحی و سلامت جسمانی قیمت ندارد. چه کسی حاضر است سلامتیش را با 10 میلیارد بفروشد؟ به کسی بگویید 10 میلیارد می دهم و سلامتیت را میگیرم.کسی قبول می کند؟.
شاعر میگوید :
سکندر که بر عالمی حکم داشت? ? ? ? ? ? ? ? ? در آن دم که بگذشت و عالم گذاشت
میسر نبــودش کــــز او عالمــی? ? ? ? ? ? ? ? ? ستاننــد و مهلــــت دهنــدش دمـــی

اصلا در این مسائل، سلامت انسان در اولویت اول است و شما بیایید و بگویید که مثلا خرجش زیاد است؟ اصلا باید ]خرج[ را بیشتر کنی، اصلا نباید بگذاری پوستی در خیابان بماند. اصلا معنی زیبایی از نظر من این است: تمیزی یعنی زیبایی. من دانشگاه نرفتم ولی میگویم تمیزی یک نوع زیباییست.سادگی یک نوع زیباییست. همه چیز نباید به هم پیچیده شده باشد که بگوییم زیباست. تمیزی زیباییست. هر چیزی که تمیز نباشد زشت هم هست.


جناح آنلاین: شما قبلا معلم بودید، چرا معلمی را رها کردید و از این شغل استعفا دادید؟

مدنی: من در شرایطی معلمی را رها کردم که مردم برای استخدامی فریاد می کردند درحالیکه من استخدام رسمی دولت بودم و تقریبا 14 سال سابقه کار داشتم. اصلا قصد رها کردن معلمی را نداشتم . شما بروید در تمام استانها و روستاها ببنید که چند درصد شوراها را معلمان تشکیل می دهند. اکثر شوراها معلم هستند. حالا چند درصد بخاطر شورا بودنشان معلمی را رها کردند؟ احساس من این بود که وقتی ادارات همه صبح کار می کنند و ما هم برای کار مردم صبح ها باید به ادارات مراجعه کنیم. ما مشکل آب داشتیم باید پیگیر آب می شدیم و با اداره آب چانه می زدیم. باید پیگیر شهرداری می شدیم و... .
خب وقتی ادارت صبح کار می کنند من هم باید کلاسم را رها کنم. این وسط چه کسی لطمه می خورد؟ دانش آموز. و این با ذات و طرز فکر من در تضاد هست . به خاطر همین یک سال تقاضا مرخصی کردم تا دانش آموز لطمه ایی نخورد، و با درخواست مرخصی موافقت هم شد. درصورتیکه مرخصی هم یعنی مرخصی بدون حقوق. ضمنا من میتوانستم جای مرخصی بروم و سمت مدیری را بگیرم که الان خیلی ها این کار را می کنند. بروم معاونی بگیرم دفترداری بگیرم و ... و به مدرسه هم نیایم و بروم دنبال کارم. می توانستم تا الان 24 سال سابقه کار داشته باشم و حداقل هم 40میلیون تومان حقوق گرفته باشم. دستم هم در جیبم باشد و راحت بگردم. شما بروید تحقیق کنید اگر یک مورد در هرمزگان و کل کشور پیدا بشود که بخاطر شورا شدن از استخدام رسمی بودن استعفا داده باشد.
من یا باید شورایی را رها می کردم که رای مردم به من داده شده بود. یا معلمی را رها کنم. نمی شوود این دو کار را با هم انجام داد. امروزه البته مردم 10 تا کار را گرفتن و به هیچ کدام هم نمی رسند. در کل استان فکر می کنم من تنها کسی هستم که بخاطر رای مردم معلمی را ( چیزی که مردم بخاطرش هزار بار این طرف و آن طرف در میزنند یعنی استخدام رسمی بودن را) رها کردم. یک سال تقاضا مرخصی کردم. سال دوم هم تقاضا کردم ولی موافقت نشد و فکر هم می کنم که بیشتر دلایل سیاسی داشت که موافقت نشد یعنی احساس میکردند که مدنی اگر باتقاضایش موافقت نشود در شورا آنقدرها نمی تواند فعال باشد. وگرنه ما الان معلم داریم سه سال سر کار نرفته و هیچ مشکلی هم پیش نیومده است ولی من سال دوم سه ماه نرفتم سر کار حکم بازخریدیم آمد و هیچ اعتراضی هم به این حکم نکردم. بالاتر از اینها به شما بگویم من بعدها فهمیدم که می توانم کامل در شورا فعال باشم و حقوق معلمی را هم بگیرم.
ولی چون از یک طرف اعتماد و رای مردم و از طرفی لطمه دیدن دانش آموز کنار هم بودند، نمیتوانستم پشت پا بزنم به همه این چیزها. من چجوری می توانم به هر دو کار برسم؟ هم به بندرعباس بروم و هم به دانش آموز برسم؟ دانش آموزها شاهد هستند که بارها یا به کلاس نمیرفتم و یا دیر میرفتم. این برای من زجر آور بود چون حق دانش آموزان پایمال می شد. این زجر فقط بخاطر این بود که عاشق معلمی بودم.
می دانیم که مدیر حقوقی بیشتر از حقوق بقیه بخاطر مدیریتش دارد. چرا؟ چون کارش اهمیت بیشتری دارد. ولی متاسفانه در کشور ما مردم هروقت میخواهند راحتی بکنند میروند و مدیر می شوند. من میتوانستم بروم مدیرو معاون بشوم و حقوق بگیرم ولی اخلاق و ذاتم اینطور نبوده که کار نکنم و حقوق بگیرم.

[عکس: mosahebe-aghil-madani%282%29-90-11-7.jpg]
------------------------------------------------------------------------------------

برای ارائه ی نظرات خود پیرامون مصاحبه با آقای مدنی، به تاپیک "بحث و نظرات شما پیرامون مصاحبه با عقیل مدنی - سری اول» شهردار " مراجعه نمایید . اینجا کلیک کنید. سپاس شده توسط کدخدا ، mohammad ، armena ، ali2222 ، abdollah_abi ، مرد دانا ، mohammad_p


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان