رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش وبلاگ "کهنه اوز" از سفرشان به جناح و شرح حال مربوطی های جناحی
#1
جناح آنلاین : وبلاگ کهنه اوز بعنوان وبلاگی متعهد و قدیمی و همچنین فعال و دلسوز مطالب مختلفی را به صورت روزانه بر روی خروجی خود منتشر میکند که بدون اغراق از شایسته ترین پایگاه های اینترنتی منطقه ما محسوب میشود .

این وبلاگ با آمار بالای بازدیدکنندگان و همچنین انتشار مرتب اخبار و اطلاعات روستای کهنه و منطقه اوز لارستان جایگاه مهمی در عرصه فرهنگ سازی و ترویج فعالیتهای خیرخواهانه و پاک در این منطقه دارد .

این وبلاگ در جدیدترین مطلب خود به معرفی و واکاوی حضور گروه بزرگی از مردم این روستا و یا منطقه "مربط" در جناح پرداخته و از سفر مسئولان این وبلاگ به جناح و همنشینی با قوم کهنه ایی های شهر ما نوشته است . اصولا در جناح قومی که با نام خانوادگی "مربوطی" شناخته میشوند بصورت کلی و بسیار رایج تر با نام "کهنه ایی" ها معرفی میشوند .

امیدواریم همواره شهرمان جناح , با حضور اقوام مختلف بصورت متحد و یکپارچه و با روحیه ایی مصمم و پیگیر به سوی پیشرفت گام بردارد .

متن کامل مطلب وبلاگ مربوطی بدین شرح است :

مربطی های مهاجر کجا هستند ؟

یکی از آموزه های تاریخ، یادآوری گذشته است؛ مربط يا مربوط? با موقعیّت ویژه ی جغرافیایی اش با داشتن گردنه ي مربط گذرگاه و مركز حوادث دو قرن گذشته بوده است. از هر چهار جهت اصلي جغرافيا به شهرها و جاده هايشان ربط داشته است و به همين خاطر كه ارتباط دهنده ي مناطق مختلفي بوده است آن را مربط ( مربوط ) ناميده اند و وجود آن كاروانسراي تاريخي دليل واضح از رونق اقتصادي مربط دارد. از آنجا که "جغرافیا بستر تاریخ است" بسیاري از رویدادهای تاریخی و در صفحه روزگار اين سرزمين هزار افسانه? همیشه پیچیده و پر رمز و راز بوده است. تاريخش جذاب ، مناظر طبيعي اش خیال انگیز، و راز و رمزهایش ناگشوده مانند علت مهاجرت مربوطي ها به اطراف شهرستان بستك و مناطق فرامرزان بخصوص جناح? .. ومردمانش كه ديگر به اين منطقه برنگشتند . اما فراموش هم نكردند . شناسنامه هايشان مزين به نام خانوادگي مربوطي مي باشد .
[عکس: 39elbze0v9z14ql7tzz.jpg]

[عکس: es9w1cwby3gwhvhb95cf.jpg]
آقاي يوسف مربوطي از معدود مربوطي هايي مي باشند كه مربوط را ديده اند . آقاي مربوطي از چهره هاي شناخته شده ٬ محبوب و ماندگار در شهر جناح مي باشند . فرهنگي ٬دبير زبان انگليسي ٬ مدير دبيرستان پسرانه ٬ عضو فعال شوراي اسلامي و از فعالين فرهنگي اجتماعي و از مؤسسين مؤسسه انديشه جناح مي باشند .
[عکس: hfc11eglcza3swmrlnj.jpg]
در سفري كه به دعوت ايشان? به شهر زيباي جناح داشتيم متوجه شديم اگر مربوطي ها به مربط بازنگشتند ولي مربط و مربوطي را هم هرگز فراموش نكردند .مردمان خير انديش و بزرگوار كه با ساخت مدارس ، مشاركت در كارهاي عام المنفعه ٬ هم به همنوعان خود كمك كرده اند و هم توشه اي اندوخته اند فرا راه آخرتشان .

[عکس: rf9wazikyoln4zw6h5vh.jpg]

شايد اين بركه ي كوچك كه معروف به بركه هاي تخم مرغي است ماحصل رنج و اندوخته ي پيرزني از فروش تخم مرغ محلي در آن روزگاران بوده است . پيرزني مربوطي كه حسرت ديدن زادگاه خود يا آبا و اجدادش را داشت .


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان